Každý z nás možno pochádza aj z hmoty mimo našej Mliečnej dráhy

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Astrofyzici z Northwestern University zistili, že – v protiklade k staršej doposiaľ uznávanej teórii – až polovica hmoty v Mliečnej dráhe môže pochádzať zo vzdialených galaxií. Dôsledkom toho je, že aj my, naša Slnečná sústava je mimo-galaktického pôvodu.

Pomocou simulácií na superpočítačoch výskumný tím prišiel na spôsob ako galaxie, vrátane našej Mliečnej dráhy, získavajú svoju hmotu – medzigalaktickým prenosom. Simulácie ukazujú, že výbuchy supernov produkujú veľké množstvo plynu, čo spôsobuje prenos atómov z jednej galaxie do druhej prostredníctvom silných galaktických vetrov. Intergalaktický prenos je novo identifikovaný jav, ktorý sa zdá byť kľúčovým pre pochopenie vývoja galaxií. Väčšina látky v Mliečnej dráhe bola kedysi súčasťou iných galaxií a následným vyvrhnutím a prenesením medzigalaktickými vetrami sa usídlila v našej Galaxii.

Tým, že sú galaxie od seba tak vzdialené, a keďže sa galaktický vietor šíri rýchlosťou niekoľkých stoviek kilometrov za sekundu, musel tento proces trvať niekoľko miliónov rokov. Profesor Claude-André Faucher-Giguère so svojimi spolupracovníkmi vytvorili realistické 3-D modely galaxií, zachytávajúce vývoj od Veľkého tresku až po súčasnosť. Tento prenos hmoty prostredníctvom galaktických vetrov môže predstavovať až 50% hmoty vo väčších galaxiách. Vedci tiež zistili, že tento prenos sa odohráva od menších galaxií do väčších.

Simulácie sú uskutočňované a analyzované pomocou superpočítačových zariadení Extreme Science and Engineering Discovery Environment spoločnosti National Science Foundation a vysoko výkonného počítača spoločnosti Northwestern Quest. Northwesternský tím plánuje spolupracovať s ďalšími astronómami, ktorí pozorojú oblohu pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a pozemnými observatóriami za účelom testovania týchto teórií.

 

Zdroj: phys.org, arXiv.org

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Niektorí členovia Zlepenca ,však pochádzajú mimo našej gaalxie...a to je holý fakt...

No podla vsetkeho pochadzame z prapociatkovej hmoty, ktora sa objavila po BB.Ak pojdeme este dalej tak pochadzame vsetci a vsetko(zname aj nezname) z "praatomu".

Poslať nový komentár

TOPlist