Ďalší obrí ľadovec sa odlomil od Antarktídy. Masa ľadu 4 x veľkosti Manhattanu!

, Autor: Ján Kurej

Pine Island ľadovec stratil ľadový blok o rozlohe 266 km2. Vedci, ktorí sledujú stav ľadovcov na Antarktíde oznámili správu, že minulý týždeň sa odlomil obrovský kus ľadovca, ktorého veľkosť je štvornásobne väčšia ako Manhattan. Je to druhý raz za posledné 2 roky, keď z tejto oblasti unikol takto obrovský ľadovec. Vedci tvrdia, že otepľovanie pôsobí na ľadovce a tie sa rozpadávajú na kusy. Ľadovec Pine Island, ktorý sa nachádza v západnej Antarktíde je natom najhoršie keďže ten stráca svoju hmotu za posledných 40 rokov najviac.

Vedci skúmajú, aký to bude mať dopad na výšku hladiny svetových mori a oceánov aj keď sa odrhol od plávajúcej časti ľadovca. Odborníci majú obavy, že podobný scenár bude nasledovať aj vo zvyšnej časti šelfu, ktorý je nestabilný.

Špecialista na satelitné pozorovanie, Dr. Stef Lhermitte z Delfskej Univerzity v Holandsku, uverejnil príspevok z touto informáciou na Twitter. Povedal, že tento odštiepený obrovský ľadovec je v poradí piaty od roku 2000.

 

 

Tieto plávajúce kusy ľadu sa správajú ako kocky ľadu v pohári vody - keď sa roztopia, hladina vody v pohári sa nezmení.

Ak by sa úplne roztopil Pine Island ľadovec, výška hladiny mora by sa zvýšila o zhruba 0,5 metra.

Minulý týždeň bola prijatá medzinárodná dohoda na ochranu oblasti oceánov, ktoré budú odkryté. Ľadovec, nazývaný A68 sa začína presúvať na sever a nechá za sebou morskú oblasť s rozlohou 5 818 km2. Túto oblasť bude študovať tým vedcov bez akéhokoľvek vplyvu komerčného rybolovu.

Kľúčové slová
antarktida, glacier, ladovec
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Ešte keby som si vedel predstaviť aký veľký je Manhattan...

odtialto az potial.

Odtial tu az tam niekde.
Skoda, ze este nevymysleli nieco ako obraz povrchu Zeme. Mozno by sa raz mohol dat pozriet aj na internete a dala by sa na nom merat vzdialenost. Viem, niekedy sa necham uniest sialenymi, utopistickymi napadmi.

nuz to mas tak, ak by tento nas fliacik na mape bola uz vyse storocie najsilnesjia svetova velmoc s najsilnejsou armadou a na jej menu (dolar) by cela planeta vsetko prepocitavala a vztahovala, no tak potom by rovnako vsetci na planete tento kusok odtrhnuteho ladovca porovnavali s rozlohou nasho typickeho okresu alebo bratislavy

lenze tento nas fliacik na mape NIE JE uz vyse storocie najsilnesjia svetova velmoc s najsilnejsou armadou a na jej menu (dolar) by cela planeta vsetko prepocitavala a vztahovala

uz vies preco manhattan?

Skutocny dovod je uplne iny a tym je inteligencia, alebo lenivost autora clanku prepocitat 266km2 na nieco domace, napr. 10* Liptovska Mara.
Alebo, ty uz doma 100r poslusne merias teplotu vo fahrenheitoch, dlzku v inchoch, footoch a yardoch a objem v pintach a galonoch, lebo USA..?

Keby sa ten clanok tykal americkej pevniny, tak Manhattan ako mierku beriem, aby sme zostali "doma", ale Antarktida nepatri nikomu, preto ma kazdy narod pravo prirovnat si rozmer toho kusu ladu k tomu, co mu je najblizsie. Ak to nie je narod zakomplexovanych tupcov...

zaujimavy nazor, akurat nepravdivy

vies, keby si si zase ty otvoril https://twitter.com/StefLhermitte tak by si videl ze tu na pc.sk len prelozili twiterovy post, kde je presne spomenuty 4x manhattan, o nic viac, o nic menej

usa vobec nieje najsilnejsia ani aj dedolarizacia uz zacala. iba na chvilu vdaka zadlzovaniu po
pade zlateho standardu 76 sa po 1989 zacali vojny po celom svete a destabilizacia. defakto usa nema ani na obnovu puerta rica kde treb aspon 50 miliard na zaciatok, potom zas .. poslal tam par vojakov a lodku co je zas do minusu obrovskeho dlhu usa. ak usa nemoze predbehnut nejakuy narod intelektualne a lebo pracovitostou tak sa tam pokusa urobit vojnovy konflikt-destabilizacia.
slovensko je v perdeli - uz ani zvararacov nemozu zohnat firmy lebo otrokov im nikto robit nebude. to iste aj atestanti doktori.. tam vas nebude mat kto liecit za par rokov)))

Poslať nový komentár

TOPlist