Medzinárodný tím vedcov z Inštitútu de Astrofísica de Canarias (IAC) a univerzity z La Laguna (ULL) objavil jednu z najjasnejších neaktívnych galaxií v ranom vesmíre, ktorá existovala len 2300 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Objav BG1429+1202 bol možný len za pomoci masívnej eliptickej galaxie, ktorá zohrala úlohu šošovky zosilňujúcej svetlo pozorovanej galaxie až 9 násobne. Bez jej pomoci by bola táto galaxia príliš slabá na to, aby sa ju astronómom podarilo detekovať.
Výnimočnosť galaxie BG1429+1202 je vo veľmi vysokej svietivosti v spektrálnej čiare Lyman alpha (ultrafialové žiarenie). Ostatné podobné prípady nevykazovali takú silnú emisiu v tejto oblasti. Hoci efekt gravitačnej šošovky bol použitý v mnohých výskumných projektoch, metóda založená na výbere galaxií so silnou emisiou žiarenia v spektrálnej čiare Lyman-alpha bola po prvýkrát použitá v projekte BELLS GALLERY.
Objavy ako je objav galaxie BG1429+1202 demonštujú spôsob, akým vznikajú dôležité astronomické dáta, ktoré môžu mať mnohé astrofyzikálne využitie.
Credit: Gabriel Perez/IAC/GTC/Isaac Newton Group
Zdroj: phys.org
Pjetro de
Tiwanaku
Pjetro de
everybody Spiš…
passco
everybody Spiš…