Bola objavená jedna z najjasnejších vzdialených galaxií

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Medzinárodný tím vedcov z Inštitútu de Astrofísica de Canarias (IAC) a univerzity z La Laguna (ULL) objavil jednu z najjasnejších neaktívnych galaxií v ranom vesmíre, ktorá existovala len 2300 miliónov rokov po Veľkom tresku. 

Objav BG1429+1202 bol možný len za pomoci masívnej eliptickej galaxie, ktorá zohrala úlohu šošovky zosilňujúcej svetlo pozorovanej galaxie až 9 násobne. Bez jej pomoci by bola táto galaxia príliš slabá na to, aby sa ju astronómom podarilo detekovať.

Výnimočnosť galaxie BG1429+1202 je vo veľmi vysokej svietivosti v spektrálnej čiare Lyman alpha (ultrafialové žiarenie). Ostatné podobné prípady nevykazovali takú silnú emisiu v tejto oblasti. Hoci efekt gravitačnej šošovky bol použitý v mnohých výskumných projektoch, metóda založená na výbere galaxií so silnou emisiou žiarenia v spektrálnej čiare Lyman-alpha bola po prvýkrát použitá v projekte BELLS GALLERY.

Objavy ako je objav galaxie BG1429+1202 demonštujú spôsob, akým vznikajú dôležité astronomické dáta, ktoré môžu mať mnohé astrofyzikálne využitie.


Credit: Gabriel Perez/IAC/GTC/Isaac Newton Group

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Bola objavená jedna z najjasnejších vzdialených galaxií

To je nejaka sucasna moda miesto 2,3 miliardy hovorit 2300 milionov? Tu pouzivame stredoeuropsku modifikovanu Chuquetovu nomenklaturu velkych cisel (tzv. long scale) a kto to nepostrehol, tak ma smolu. Takze tu pozname aj cisla s priponou -iarda a nie len -ión ako napr. v emerickych juesej a kde prva disproporcia zacina uz pri 10^9 (emericky bilion a nasa miliarda).

https://goo.gl/4LMt9o
(druha tabulka v tej kapitole)

Tiež to nechápem, keď v slovenčine niekto napíše bilion namiesto miliarda.

Re: Bola objavená jedna z najjasnejších vzdialených galaxií

co to driztas? miliarda je miliarda (10^9) a bilion je bilion (10^12), teda dve rozne cisla, takze fakt nerozumiem co to drizdas

Re: Bola objavená jedna z najjasnejších vzdialených galaxií

in myslel to, ze niektori chytraci, ktori prekladaju clanky z tych americkych, tak neprelozia slovo "bilion" a pouziju ho aj v slovenskych textoch...coz je ovsem chochotina, kedze u nas je bilion 1000krat vacsi ako bilion v amerike :)

A ako je od nas vzdialena ta galaxia?

Re: Bola objavená jedna z najjasnejších vzdialených galaxií

no zopár miliárd svetelných rôčkov to bude...

Poslať nový komentár

TOPlist