Apple pred 10 rokmi zmenil svet

, Autor: Ján Kisty

Apple iPhone dnes oslávil 10 rokov od uvedenia. Steve Jobs  len pár mesiacov predtým predstavil revolučný telefón.

Pôvodný iPhone bol revolučný vo viacerých smeroch. Priniesol predovšetkým displej naprieč celým telom, no hlavne nový typ dotykového displeja. Predtým používaný tlakový displej vytlačil revolučný kapacitný displej s multidotykovým ovládaním  – vynikal presnosťou. Dnes to môže znieť ako SCI-FI ale v dobe uvedenia nebolo približovanie (zväčšovanie) webu či fotiek také jednoduché, dnes tento patent využívajú všetci predajcovia telefónov.  

Ďalšia novinka bola priam nemysliteľná – zariadenie nepodporovalo ani microSD karty a batéria bola integrovaná bez možnosti výmeny. Celý smartfón pritom nebol ani nijako veľký, ako bonus ste dostali relatívne úzke telo, ktoré sa bez problémov vošlo do vrecka nohavíc. No nebol by to Apple keby niečo nepohnojil. Pôvodný iPhone bol mierený ako vreckový počítač, podporoval síce Wi-Fi ale nemal 3G konektivitu – končil na podpore EDGE (230Kbps). A vrchol všetkého bola absencia fyzickej klávesnice! Používatelia mali z nového telefónu zmiešané pocity, aj preto, že bol drahý (aj spolu s viazanosťou). Známe je video, kedy je Steve Ballmer nové zariadenie vysmeje. Na druhej strane Ballmer vo svojej dobe správne poznamenal, že Apple zatiaľ nepredal ani jeden kus, prax ukáže, no zdôraznil, že iPhone je najdrahší telefón na trhu. Okrem toho prvá verzia neumožňovala inštalovať žiadne aplikácie. To umožnili až vyššie verzie systému. Jedna vec je istá vďaka Apple a iPhone sa mobilný svet zmenil.

Zdroj: techspot

 

Kľúčové slová
Apple, iPhone
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Apple pred 10 rokmi zmenil svet

Smartpnony išli dopredu míľovými krokmi. Nikdy som nebola technický typ, ale čo dnes dokáže krabička do vrecka je neuveriteľné. Uľahčuje zvládnuť pracovné povinnosti, máte po ruke často veľmi kvalitný foťák a videokameru, diár, kalendár, spojenie s rodinou, aj odreagovanie, knižnicu, proste všetko. A ako všetko, ak sa k tomu pristupuje rozumne, je to výborný pomocník pre dospelých aj puberťákov.

Poslať nový komentár

TOPlist