Apple bude používať procesory od AMD a nie Intel. Prečo?

Zdá sa, že kalifornská spoločnosť Apple plánuje zmeniť doteraz používané Intel procesory v MacBookoch za AMD. Prečo?

Je veľmi dobre známe, že spoločnosť Intel akosi zaostala za AMD pokiaľ ide o výkon, efektivitu, ako aj výrobný proces. Tieto zmeny zdá sa, sledujú aj výrobcovia a tak niet divu, že mnohí napríklad aj na CESe predstavili veľa notebookov s AMD Ryzen procesormi. Výhodou okrem výkonu je, samozrejme, aj cena. Tú má všeobecne AMD nižšiu ako Intel a dá sa teda konštatovať, že Apple, podobne ako ostatní sledujú v prvom rade svoje záujmy. Pri zmene dodávateľa by spoločnosť mohla aj navýšiť svoje zisky a zvýšiť marže.

Od prechodu na architektúru počítačov x86 z PowerPC v polovici roku 2000 bola pre spoločnosť Apple Intel jediný dodávateľ procesorov pre zariadenia Macbook, iMac a Mac Pro. Spolupráca s konkurenčnou AMD bola obmedzená iba na diskrétne grafické karty, avšak to sa zdá sa mení. V operačnom systéme MacOS 10.15.4 Beta 1 boli nájdené odkazy na niekoľko procesorov AMD. Patria medzi ne APU spoločnosti „Picasso“, „Renoir“ a „Van Gogh“.

Je veľmi pravdepodobné, že so zvyšujúcou sa energetickou účinnosťou Apple vidí hodnotu v jednočipových riešeniach od AMD, ktoré majú veľmi dobrú a zaujímavú kombináciu CPU a iGPU. Najmä „Renoir“ so 7 nm výrobným procesom by mohol zmeniť segment mobilných a stolných počítačov, a to vďaka svojmu osemjadrovému procesoru Zen 2 a iGPU založenému na technológii Vega. Ak by Apple využil tieto čipy, mohol by zároveň využiť aj proprietárnu funkciu SmartShift AMD, ktorá dynamicky prepína medzi iGPU a diskrétnou GPU AMD.

Zdroj: TPU

Komentáre (9)
shajek

Je už dosť zlé že výkonovo AMD zaostávalo za Intelom, nie to ešte keď Intel zaostáva za Intelom :)

Ajtaksada

Čítal som to dva krát ... a stále je tam napísané
"Je veľmi dobre známe, že spoločnosť Intel akosi zaostala za AMD pokiaľ ide o výkon, efektivitu, ako aj výrobný proces."

Martin Klokner

"Je veľmi dobre známe, že spoločnosť Intel akosi zaostala za AMD pokiaľ ide o výkon, efektivitu, ako aj výrobný proces."

- áno, presne tak. To sú fakty. AMD s 7 nm procesom, pri modeloch zo série 4000 na notebookoch ktoré boli na CESe a podobne. Intel má 10 nm proces, ktorý sa im nedarí veľmi optimalizovať. Tie rozdiely vidí každý, Intel skrátka za AMD procesormi zaostáva. Už nejaké tie 2-3 roky v multitastingu a po príchode 3. generácie AMD Ryzen CPU do desktopov už aj v jednojadrovom výkone. Efektivita AMD je taktiež vyššia ako Intel, takže niet o čom.

RoboZilina

Intel má za sebou rekordne ziskové roky ale nestíha pokrývať objednávky. Možno aj to je dôvod že Apple hľadá ďalšieho dodávateľa... : https://www.pcworld.com/article/3516051/intel-reports-record-fourth-qua…

Quo vadis, debile ?

Intel je už jediná polovodičová firma na svete, ktorá robí aj technológiu, aj architektúru. Ľudovo povedané, ktorá "vypeká" čipy a ktorá aj navrhujem "motívy", ktoré do toho čipu "vypiecť".
A to sa začína stávať brzdou - ako u nás voľakedy plánované hospodárstvo.
Lebo keď podnik "A" prišiel za podnikom "B" - pričom oba mali toho istého majiteľa (štát) - že potrebuje to a to - tak podnik "B" mu odvetil: nedá sa , nevieme, nestíhame, nemáme zdroje, nie je efektívne - proste NIE. Práve na to je dobrá konkurencia - lebo vtedy sa hromada podnikov "B" vnucuje podniku "A" - zober mňa, mňa, mňa (chyba konkurencie je ovšem v tom, že toto peklo potom zase musí absolvovať podnik "a" voči svojim odberateľom - ale vďaka štátu a kartelom sa dá aj s tým vydrbať ;)
Takže technológia Intelu už roky nestíha a stráca dych. Neskoro prišli s 10nm technológiou a so 7nm technológiou sú asi tam kde voľakedy bol Tesla Piešťany (vraj nejaké problémy s kobaltom).
Pritom konkurenicia mastí 7nm ostošesť a Samsung už práši 5nm.
Že no a čo - 2nm hore dole ?
Nuž to je vo vojenstve asi taký rozdiel ako meč - puška - atómová bomba a internet.
Nová generácia robí predošlú bezcennou (našťastie len v kľúčovej línii - takže Intel ešte stále dlušne žije - lebo nerobí len procesory - ale aj obrovské množstvo iných integrovaných obvodov, kde sa ešte pracuje s ďaleko staršími technológiami - lebo tam sú iné požiadavky)
Je to ale veľmi nebezpečné a Intel už jednu takúto porážku zažil.
Pôvodne to totiž bola firma na výrobu pamäťových obvodov - a procesory boli asi tak neželané - a roky odmietané dieťa - ako UNIX v AT&T.
Dnes je Intel už dávno z pamäťových čipov vonku.
Nebude preto prekvapením, ak 2-3 roky bude von aj z procesorov ...
Lebo to ešte neznamená, že zanikne - veď aj IBM ešte exituje a počítačoch už pomaly ani nevie ako vyzerajú (okrm tých, čo majú zamestnanci na stoloch - ale tie sú už veeeľmi dávno cudzie ...)
Keďže z polovodičov sú už von aj Japonci (a Rusi sa nikdy nechytali ani za hlavu) - o pár rokov bude zrejme jedine Čína schopná nejaké vyrobiť. Keďže z pohľadu Číny je Korea (celá) len provincia - ľahko sa môže stať, že vyhraje tisícročný boj o svetovládu práve ona (aAmíci sa zatiaš budú vyťešovať so svojich tisíc miliardových, bublinových firiem z Wall Streetovej nafukovačky :)

nat

Kometar dobry, az na ten zaver. To je prave krasne na IT technologiach. Aj 5 milionove Finsko malo par minut najhodnotnejsiu firmu sveta.
Aj ta provincia Korea ak bude efektivna , moze prestat 10x vacsiu krajinu ako Cina. Aj rusi chudobny a 130 milionovy, su jedniny ktori v sucastnosti vozia ludi do kozmu.
A male 5 milionove Finsko drzalo dlho na uzde 100+ megove rusko.

Nat Natovic

Kometar dobry,  az na ten zaver. To je prave krasne na IT technologiach. Aj 5 milionove Finsko malo par minut najhodnotnejsiu firmu sveta.
Aj ta provincia Korea ak bude efektivna , moze prestat 10x vacsiu krajinu ako Cina.  Aj rusi chudobny a 130 milionovy, su jedniny ktori v sucastnosti vozia ludi do kozmu.
A male 5 milionove Finsko drzalo dlho na uzde 100+ megove rusko. 

fx

Je zaujimave ako dnesna kapilisticka doba nonstop ociernuje Rusko v lazdodennom zivote...
U takto bezne vymyteho obcana to potom dopadne takto: vsetky krajiny, kt si uviedol zacinas velkym pismenom, ale ked pride na Rusko, tak podvedome(?) zacnes malym(dva krat) ;)
Len postreh, nic vedlajsie v tom nehladaj.

Intels

dobre hovoríš

Pridať nový komentár
TOPlist