Dnes o 20:00 začína priamy prenos z, ako všetci dúfame, historického letu Falconu 9.
Na dnešok (18.4. 2014) je naplánovaný druhý pokus o štart nosnej rakety Falconu 9 s kozmickou loďou Dragon, letiacou k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Historickým sa tento let nesúci označenie CRS 3 stane ak sa podarí motorické pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9.
Prvý stupeň v prvej fáze letu po štarte poháňa nosič, pokiaľ dosiahne výšku približne 80 kilometrov a rýchlosť rovnú desaťnásobku rýchlosti zvuku. Po jeho oddelení od druhého stupňa, ktorý ďalej urýchľuje Dragon na orbitu Zeme, sa prvý stupeň otočí proti smeru svojho letu a opätovným zapálením motorov ubrzdí. Bude motormi brzdiť aj tesne pred dopadom na vodnú hladinu, tak aby úplne tesne nad vodnou hladinou zastal. Ak by takto zabrzdil nad pevnou zemou, pristál by. Koncept ilustruje toto video SpaceX.
Ak sa to podarí, bude to prvý raz v histórii. SpaceX dokáže, že je to možné. Pristávajúci stupeň môže letieť viac krát a jeden let tak bude výrazne lacnejší. Začne revolúcia v kozmonautike.
Podrobne sme sa tejto téme venovali v článku: 2014, historický rok v kozmonautike?
Počasie na Floride hodinu a pol pred štartom nie je ideálne. Šancu na štart v dnešnom termíne je približne 60% percent. V prípade, že štart bude kvoli počasiu zrušený, prebehne ďalší pokus zajtra večer.
Priamy prenos začína 20:00 stredoeurópskeho času. Sledujte ho s nami.
Priamy prenos:
Komentáre k štartu Falconu 9
19:30 Približne hodina do štartu. Čakanie na štart si môžete skrátiť videom včerajšieho prvého startu nového Grashopperu, projektu z ktorého sa odvíja znovupoužiteľný pristávajúci prvý stupeň Falconu 9. Pri svojom prvom lete vystúpal do výšky 250 metrov.
Príbeh Grashopperu a podrobnosti o tomto projekte si môžete prečítať v tejto sérii našich článkov.
19:45 V oblasti kde by mal prvý stupeň Falconu 9 pristáť je pomerne veterno, s vlnami vysokými takmer dva metre. Napriek tomu, prípravy na štart prebiehajú podľa plánu.
20:00 25 minút do štartu tretej zásobovacej misie kozmickej lode Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. V prípade, že sa dnes Dragon dostane na orbitu Zeme, začne so sériou postupných priblížení k ISS, ktoré vyvrcholia v nedeľu zachytením Dragonu pri ISS. K ISS Dragon nesie 2,4 ton vážiaci náklad. Podrobnosti o náklade môžete nájsť v tomto pdf na stránke NASA.
20:15 Na štart si počkáme trochu dlhšie, ale už to naozaj vyzerá tak že sa ho dnes dočkáme.
Pozrime sa na čo budeme spolu pozerať.
Približne 70 sekúnd po štarte Falcon 9 dosiahne rýchlosť zvuku. Po približne 83 sekundách dosiahne nosič takzvaný Max Q bod, čo je moment pri ktorom na raketu pôsobí najväčší aerodynamický tlak. Motory prvého stupňa sa vypnú 2 minúty 41 sekúnd po štarte. Tri sekundy potom sa prvý a druhý stupeň oddelia. 4 sekundy po oddelení prvého stupňa sa zapne motor Merlin druhého stupňa.
Druhý stupeň bude horieť nasledujúcich 7 minút. 3 minúty a 25 sekúnd po štarte druhý stupeň odhodí kónicky kryt. V tejto fáze už druhý stupeň s Dragonom budú tak vysoko, že aerodynamický kryt už nebude potrebný, keďže hustota atmosféry v okolí v tejto fáze letu už bude zanedbateľná.
9 minút a 40 sekúnd po štarte druhý stupeň dohorí. Prázdny druhý stupeň s Dragonom by vtedy už mali byť na cieľovej orbite s najnižším bodom 310 nad povrchom Zeme. Na orbite s rovnakým sklonom voči rovníku ako má ISS.
Konečne 10 minút a 15 sekúnd po štarte dôjde k oddeleniu kozmickej lode Dragon od druhého stupňa. 12 minút po štarte Dragon rozvinie svoje solárne panely.
20:25 Hodina do štartu. Odpočítavanie beží. Priamy prenos NASA TV pokrývajúci štart tiež.
20:35 Parametre, ktoré môžu ovplyvniť štart sú rozdelené do viacerých kategórii ako rôzne druhy oblačnosti, elektrické pole nad povrchom Zeme a podobne. Ak sú v medziach umožňujúcich štart tak sú označené GO. Aktuálne sú všetky v stave GO. Odpočítavanie beží.
20:42 Počasie je nadalej dobré. Mimochodom, v týchto dňoch je možné krátko po západe Slnka vidieť jasné prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS nad Slovenskom.
Prelet raz za 93 minút je pozorovateľný približne 5 minút. Aktuálnu polohu ISS môžete sledovať napríklad na stránke www.isstracker.com. Keď je vaša pozorovacia poloha na Zemi vnútri v bielom kruhu v okolí stanice, mali by ste ju vidieť.
20:48 Falcon 9 dnes štartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Caneveral na Floride, zo štartovacieho komplexu SLC-40. Finálne odpočítavanie, začne 10 minút pred štartom.
20:55 Každá podobná misia má svoj svoj symbol respektíve znak, alebo ešte inak povedanú nášivku. V prípade tejto misie je na nej Dragon, pristávajúci prvý stupeň a laserove lúče smerujúce z ISS na Zem. Tie ukazujú pripravovaný experiment OPALS na laserovu komunikáciu so Zemou, ktorý Dragon nesie k ISS.
21:00 26 minút do štartu. Všetky systémy a parametre dôležité pre štart sú v poriadku, v stave GO.
21:06 20 minút do štartu.
21:14 Falcon 9 pri svojej dnešnej misii vypustí k ISS nielen kozmickú loď Dragon ale aj päť cubesatov. Štzri americké a jeden čílsky. Cubesat je miniatúrny satelit s standardizovanou veľkosťou a váhou, s rozmermi 10x10x10 cm a váhou jeden kilogram.
Pár štatistických údajov k dnešnému letu
- ide o 9. štart Falconu 9 od jeho prvého letu v roku 2009, celkovo ide o 14. štart rakety Falcon (tj. vr8tane 3tartov Falconu 1)
- ide o 5. štart Falconu 9 s kozmickou loďou Dragon
- prvý štart s pristávacími nohami na prvom stupni
12minút do štartu
21:16 Odpočítavanie preskočilo 10 minút do štartu. Začína sa bežná predštartová komunikácia. Počujeme a budeme šte viac krát počuť jednotlivé stanovištia riadenia letu potvrdzujúce pripravenosť systémov za ktoré su zodpovední a ktoré sledujú na štart.
21:18 O minútu prelieta ISS južne pod Bratislavou. Môžte ju sledovať. Štart ešte stihnete.
21:20 5 minút do štartu.
21:22 Posledné zamyslenie sa pred štartom. Už to vyzerá, že štartujeme. My čo sme videli už viacero štartov Falconu 9 si pamätáme aj zrušenie letu pár sekúnd pred štartom. Dnes sa čohosi takého hádam nedočkáme. 2 minúty do štartu.
21:24 Podľa real-time štatistík návštevnosti pc.sk, nás spolu tento štart sleduje približne 125 :)
21:25 A je to tu. Falcon 9 sa odliepa zo štartovacej rampy.
21:28 Všetko prebieha v poriadku. Všetky systémy rakety funfujú v rámci očakávaných parametrov, v stave NOMINAL.
21:29 Máme za sebou úspešne oddelenie prvého stupňa a štart motora druhého stupňa.
21:31 Aktuálne druhý stupeň s Dragonom dosiahol výšku 200 kilometrov. Všímajte si koľkokrát zaznie slovo NOMINAL, SpaceX je jeho používaním už povestné. Na konci prenosu vám povieme vtip na túto tému :)
21:35 Doteraz sme sa pozerali na motor druhého stupňa, ktorý práve v plánovanom čase dohorel. Dosiahnutá očakávaná orbita.
21:37 Dragon sa úspešne oddelil od druhého stupňa. Videli sme zábery z riadiaceho centra SpaceX, so zamestnancami spoločnosti v pozadí oslavujúcimi úspešný štart.
Solárne panely Dragonu sa rozvinuli.
21:40 Celý štart sme videli v priamom prenose. Informácie o paralelne prebiehajúcom najzaujímavejšom príbehu tohto štartu, konkrétne pristávania prvého stupňa zverejní SpaceX v nasledujúcich, dúfame hodinách. Hneď ako budú tieto informácie k dispozícii, budeme vás o nich informovať.
Na koniec spoločného sledovania štartu sľúbený vtip:
Ráno v SpaceX. Prichádzajúci zamestnanci, zdravia Joa, ktorý už pracuje. Joe, ako sa máš?
NOMINAL, Joe na to :)
kosmofan