Tri dosky, tri rozdielne čipsety, jeden výrobca - aktuálne ASRock dosky v teste!

 
Po dlhej dobe sa u nás opäť rozbieha testovanie základných dosiek. Začneme hneď zostra a to rovno s trojicou základných dosiek od spoločnosti ASRock. Celkovo sa v teste stretnú 3 dosky s rozličným čipsetom - B85, H97 a Z97.


Úvod, Balenie, príslušenstvo

S príchodom osvieženej rady procesorov Haswell prinášajú aj výrobcovia nové základné dosky. Treba však povedať, že rozdiel procesorov Haswell a Haswell Refresh sú minimálne a spočívajú prakticky len vo vyšších pracovných frekvenciách. Ani u základných dosiek tak nečakajte revolučné zmeny, najväčším prínosom je asi podpora nového M.2 rozhrania a u niektorých čipsetov aj podpora Broadwell procesorov.
 
V dnešnej recenzii sa pozrieme na trio základných dosiek so socketom LGA 1150 určeným práve pre Haswell procesory. Testovať budeme na úplne novej zostave s novým procesorom Intel Core i5-4690 a novou metodikou z čoho vyplýva, že predošlé výsledky nazbierané za uplynulé roky nebude možné objektívne porovnať. Začíname tak od základu a v dnešnej recenzii porovnáme dosky iba medzi sebou. Postupne sa však snáď tabuľky s výsledkami naplnia a získate tak lepší prehľad o tom ako na tom jednotlivé dosky sú.
 
 
Toľko k organizačným záležitostiam, poďme sa venovať dnešným aktérom. Tými sú základné dosky Fatal1ty B85 Killer, Fatal1ty H97 Performance a Z97 Pro4 od spoločnosti ASRock. Začneme postupne prvou menovanou doskou ktorá bola uvedená na trh na konci minulého roka.

ASRock Fatal1ty B85 Killer - Balenie, príslušenstvo

Intel má súčasné čipsety rady 8 a 9 rozdelené na 3 hlavné sekcie - pre podniky (Q87 a Q85), pre malé a stredné obchody (B85) a pre bežných spotrebiteľov (Z87, Z97, H87, H97, H81).
 
 
ASRock Fatal1ty B85 Killer by sa tak vďaka použitému čipsetu B85 od Intel dala zaradiť do bussiness kategórie avšak slovko Fatal1ty v názve evokuje zameranie na hry nakoľko Fatyl1ty je prezývka hráča ktorý pre ASRock pomáha vyvíjať základné dosky. Túto základnú dosku môžete dostať v slovenských eshopoch už od 74€ a ide tak o lacnejší základ pre počítač.
 
Doska dorazila v pestrej škatuli preplnenej obrázkami a vypichnutými funkciami. V jej vnútri sa skrýval nie príliš bohatý obsah balenia tvorený manuálmi, DVD s ovládačmi, záslepkou na zadný I/O panel, dvojicou SATA káblov (z toho jeden zahnutý), kupónom na 3-mesačné predplatné Xsplit a samotnou doskou. Tá bola precízne uložená v penovom obale a ešte v antistatickom vrecku. V balení by som ocenil ešte aspoň CrossFire mostík nakoľko doska podporuje zapojenie 2 grafických kariet od AMD.
 

Kompletné príslušenstvo:

  • 2 x manuál
  • DVD s ovládačmi a sofvérom
  • záslepka pre zadný I/O panel
  • 2 x SATA3 káble
  • kupón na 3-mesačné predplatné Xsplit

ASRock Fatal1ty H97 Performance - Balenie, príslušenstvo

Druhou základnou doskou v dnešnom teste je Fatal1ty H97 Performance taktiež od spoločnosti ASRock. Z názvu je už tak znovu jasné, že aj na tejto doske by mal byť cítiť rukopis hráča Johnatana "Fatal1ty" Wendela.

 

    
 
H97 Performance dorazila v o čosi väčšej škatuli ktorú na zadnej strane taktiež zdobilo mnoho obrázkov technológií ktorými doska disponuje. Samotný obsah balenia taktiež nie je nijak bohatý a nájdeme tam iba 2 manuály, kupón pre 3-mesačné Xsplit, príručku pre ASRock Cloud, záslepku pre zadný I/O panel a 2 SATA3 káble. Ani v tomto prípade nenachádzam CrossFireX mostík. Pod príslušenstvom je samozrejme základná doska bezpečne uložená v penovej výstelke a antistatickom obale.

H97 Performance dorazila v o čosi väčšej škatuli ktorú na zadnej strane taktiež zdobilo mnoho obrázkov technológií ktorými doska disponuje. Samotný obsah balenia taktiež nie je nijak bohatý a nájdeme tam iba 2 manuály, kupón pre 3-mesačné Xsplit, príručku pre ASRock Cloud, záslepku pre zadný I/O panel a 2 SATA3 káble. Ani v tomto prípade nenachádzam CrossFireX mostík. Pod príslušenstvom je samozrejme základná doska bezpečne uložená v penovej výstelke a antistatickom obale.

  • 2 x manuál
  • kupón pre 3-mesačné predplatné Xsplit
  • príručka pre ASRock Cloud
  • záslepka na zadný I/O panel
  • 2 x SATA3 káble

ASRock Z97 Pro4 - Balenie, príslušenstvo

Poslednou základnou doskou v dnešnom prehľade je aspoň čo sa čipsetu týka najvybavenejší model. Je ním ASRock Z97 Pro4. Ide o čerstvú novinku a my vám ako jedny z prvých na svete prinášame recenziu tejto dosky.

Doska k nám bohužiaľ dorazila bez balenia iba v penovom výlisku. Na Internete však samozrejme nie je problém nájsť balenie, ktoré je na rozdiel od predchádzajúcich dosiek decentnejšie no výpis podstatných funkcií spolu s obrázkami nechýba. Okrem dosky bola priložená aj záslepka na zadný I/O panel a DVD s ovládačmi a príslušným softvérom. V predajnej verzii však zrejme nebudú chýbať ani SATA káble a manuál.

  • záslepky na zadný I/O panel
  • DVD s ovládačmi a softvérom

Z97 Pro4 so sebou prináša niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré už nie sú primárne zamerané na hráčov. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 
Komentáre (3)
JirkaH
ASRock Z97 Pro4 - doska nemá prídavný konektor pre napajanie procesora - to snad ne, já tam pro CPU vidím 8pin Jinak pokud jde o layout desky, moc se mi líbí, ale to je individuální dle potřeb každého uživatele
Vladys
Zdravím, možno tá veta vyznieva trochu chaoticky, no myslené to bolo tak, že na doske sa nenachádza dodatočný konektor pre napájanie procesora ktorý zvyčajne býva 4pinový a využitie nájde pri vyššom pretaktovaní procesora. 8pinový konektor o ktorom hovoríte majú tradične snáď všetky základné dosky.
faugusztin
Edit: Takze po dodatocnom vysvetleni si ide o dodatocny EPS konektor, ci uz 4 alebo 8-pinovy. Osobne sa mi sice zda nadbytocny (vzhladom na spotrebu tychto CPU), ale tak niekomu moze chybat :).
Pridať nový komentár
TOPlist