ROCCAT Hiro - silikóny ovládli už aj progaming

, Autor: Michal Kiradžiev

Látka pre nás doteraz predstavovala optimálny mix funkčných vlastností a komfortu pri práci alebo hraní. Tým nechceme povedať, že odteraz to neplatí, ale na trhu sa objavila mimoriadne zaujímavá alternatíva.

ROCCAT Hiro - Minirecenzia

Osobne bezvýhradne preferujem látkové podložky pod myš a dlhodobo som nikdy nedokázal používať podložku z iného materiálu. Na kovových, či sklenených mi vadil chladný povrch a ostré hrany, na plastových vysoký profil a extrémne vysoká kĺzavosť myši. Látka má len jednu nevýhodu a to pomerne krátku životnosť - ťažšie sa čistí, derie, na okrajoch oddeľuje od gumovej základne, zvyknú sa strapkať rohy. To čiastočne kompenzuje ich nízka cena, častokrát dvoj a viac násobne nižšia než plastové, či hliníkové modely toho istého výrobcu (napr. látková ROCCAT Tatio v stojí v strednej veľkosti ~15EUR, pričom veľkosťou porovnateľná ROCCAT Alumic ~40EUR).

Poznáte to. Takto vyzerá látková podložka po pár mesiacoch používania.

ROCCAT prichádza s riešením v podobe novej podložky Hiro vyrobenej zo zbrusu nového materiálu, ktorý prezentuje ako 3D vulkanizovaný silikón. Čo dnes nie je 3D akoby neexistovalo a preto tento marketingový názov berme s rezervou. Podstatné je, že materiál kombinuje vlastnosti látkových a plastových povrchov. Z látky zobral optimálny grip, materiál príjemný na dotyk a flexibilitu (podložku môžte zrolovať). Z plastu odolnosť povrchu, jednoduché čistenie a dlhú životnosť.

Konštrukčne podložka pozostáva z dvoch vrstiev. Horná je čierna a ide o spomínaný vulkanizovaný silikón. Štruktúra je o niečo hrubšia než má väčšina látkových podložiek. Spodná modrá vrstva tvorí základňu a dodáva podložke na hmotnosti a vďaka vysokej priľnavosti aj potrebnú stabilitu na stole. Je vyrobená z veľmi podobného materiálu ako známe silikónové formy na pečenie.

Pre zobrazenie ďalších obrázkov prejdite kurzorom myšky na príslušný odkaz.

 

Detail spojenia oboch materiálov. Všimnite si špičkovo opracované rohy. Výrobca v prezentácii mnohokrát vyzdvihuje vysokú kvalitu a životnosť podložky a často sa odvoláva na poškodenia namáhaných rohov (strapkanie a odlepovanie), ktoré v prípade Hiro vylučuje.

Ukážka pružnosti podložky.

 

Detail štruktúry povrchu a zaoblenia rohov.

Hiro sa predáva len v jednom rozmere - šírka 350mm, hĺbka 250mm a výška 2,5mm. Veľkostne ide o taký zlatý stred, "aimeri" s citlivosťou 0,001 :-) sa ale budú musieť obzrieť inde (ROCCAT Taito King-size alebo extrém Razer Goliathus Extended Essential).

Porovnanie veľkosti: Hiro (350 x 250 x 2.5mm) vs Taito Mid-size (400 x 320 x 3mm).

 

Hiro používame intenzívne už štvrtý mesiac, t.j. odkedy sme ju nafasovali v ROCCAT stánku na Cebite. Zaujímavé je, že nemáme potrebu sa vrátiť na látku. Hiro nám vyhovuje po stránke veľkosti aj ergonómie - nízky profil, príjemný povrch, dobrá stabilita a pre nás optimálna kĺzavosť myšky. Povrch ani správanie myšky však v žiadnom prípade nehádžeme do vreca s jemnou látkou, pretože tú štruktúru jednoducho cítiť.

Cena je vysoká. Výrobca odporúča 49,99 s DPH v našich obchodoch ju kúpite aj o 20% lacnejšie. Pre nás stále cena mimo reality. Ak by sme ju mali kúpiť za vlastné, siahneme po Taito mid-size. :-) Ak ale neváhate vysoliť 40EUR za podložku, môžeme vrelo odporúčať.

ROCCAT Hiro
Plusy
Mínusy

- príjemný povrch
- výborná stabilita na stole
- kvalitné spracovanie a odolnosť materiálu
- čistenie vlhkou handrou
- možnosť zrolovať podložku

- veľmi vysoká cena

 

Testovaciu vzorku podložky Hiro poskytla spoločnosť ROCCAT.

 

Kľúčové slová
Hiro, Hiro recenzia, Hiro review, podložky pod myš, progaming, ROCCAT, ROCCAT Hiro
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist