Raijintek Tisis - keď sa kráľovná trónu nahnevá...

 
...tak má aj Noctua NH-D15 veľký problém. V krátkom období sa nám do testu dostal v poradí už tretí chladič od nemeckého výrobcu Raijintek. V dnešnej recenzii však budeme testovať top model zo súčasnej ponuky chladičov Raijintek-u, ktorý výkonom poriadne podkopal suverenitu špičkového high-end modelu NH-D15 od rakúskej spoločnosti Noctua.

 

Raijintek Tisis - Balenie, špecifikácie

 
Raijintek si pre svoje chladiče zvolil zaujímavé mená. Všetky chladiče procesorov tohto výrobcu totiž nesú meno niektorého boha či bohyne z gréckej mytológie. Inak tomu nie je ani u Tisis. Podľa gréckej mytológie bola Tisis kráľovnou trónu. Pomstí tak Raijintek Tisis horšie výkony chladičov Themis, Themis EVO či Pallas?
 
Tisis je súčasný top model z celého portfólia chladičov spoločnosti Raijintek. Poznať to už na balení, ktoré síce zostáva verné tradičným červeno-bielym farbám, no je väčšie a obsahuje agresívne grafické prvky ako napríklad názov chladiča.
 
     
 
Obsah balenia je však viac-menej tradičný. Po otvorení sú medzi kartónovými plochami dve igelitové vrecká s príslušenstvom a návod. Vo väčšom vrecku je montážna sada s teplovodivou pastou, v tom menšom sú skrutky, matice či antivibračné koliky ktoré zároveň slúžia pre uchopovanie ventilátora. Podobne ako pri Themis EVO aj u Tisis sa ventilátory neuchopujú sponami ale pomocou gumených kolíkov. Tých je v tomto prípade 8 (4 pre každý ventilátor).
 
     
 
Pod príslušenstvom je samotný veľký heatsink s dvojicou 14025 ventilátorov v tradičnom červeno-bielom dizajne. Ako už teda tušíte pasív je možné osadiť dvojicou ale rovno aj trojicou ventilátorov naraz. 
 
 
Vzhľadom na to, že Raijintek sa snaží prezentovať tento chladič ako top model očakával som v balení aj nejaký skrutkovač, podobný tomu ktorý dodáva Noctua. Ten som bohužiaľ nenašiel no našťastie to vyzerá tak, že skrutkovač sa v balení nenachádzal len v mojom prípade a že v predajnej verzii nájdete dlhý skrutkovač. Čo však v balení znovu absentuje sú akékoľvek ochranné prvky či už v podobe polystyrénových alebo penových výsteliek. V tomto si Noctua dala viac záležať a Raijintek ju mohol nasledovať aspoň v prípade tohto high-end chladiča.
 

Špecifikácie

Raijintek Tisis

Rozmery pasívu: 140 x 130 x 166,5mm (š x h x v)

Hmotnosť (bez ventilátorov): 1050g
 
Materiál rebier: poniklovaný hliník
 
Materiál základne: poniklovaná meď
 
Heatpipes: 5x8mm
 
Materiál heatpipes: poniklovaná meď
 
Ventilátor: 2x14025
 
Napätie ventilátorov: 12V
 
Štartovacie napätie ventilátorov: 10V
 
Rozmery ventilátorov: 140 x 150 x 25mm (š x v x h)
 
Rozsah otáčok: 4pin ventilátor: 600 - 1000RPM
                              3pin ventilátor: 1000RPM
 
Ložiská: kĺzne
 
Maximálny prietok vzduchu: 70,2CFM
 
Maximálna hlučnosť: 23dBA
 
MTBF ventilátorov (stredná doba medzi poruchami): 50 000h
 
Kompatibilita chladiča: Intel: LGA 775, 1155, 1156, 1150, 1366, 2011
                                            AMD:   AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
 
Cena: od 58€ (zdroj: heureka.sk)

 

 
Komentáre (3)
Lubo_
Chcel som napísať už minule, že mi neprijde reálna výkonnostná rovnosť Armageddonu a Fery 2, nakoniec som sa ale premohol. Vážne je Nemesis o 6 °C pred Silver Arrow SB-E, a to ešte pri nižšej hlučnosti? Alebo v pasívnom režime o 9 °C pred Heligonom HE02? Chlapi, viem, že Vladys je už tretí, kto sa na testoch touto metodikou podieľa, ale nepríde mi to ako úplne najrozumnejšie (každý ste mohli používať iné, v detailoch líšiace sa postupy, čo sa môže na výsledkoch testovania významne podpísať). Nebolo by lepšie začať od začiatku a povedzme si na rovinu s lepšie postavenou metodikou? Kto dnes používa chladič na max. otáčkach či v pasívnom režime? Nehovoriac o tom, ze hluk, ktorý nemeriate vôbec, je pre veľa ľudí častokrát zaujímavejším než chladiaci výkon. Viem, že strata veľkého množstva nameraných výsledkov bude bolestivá, ale má to takto zmysel? Nie je to potom cieľovú skupinu kontraproduktívne, keď sú výstupy z recenzií takto skreslené? Neberte to v zlom, prosím...
Shatterhand
Ja len dotaz - na tretej strane nad posledným grafom je napísané: "Treba však poznamenať, že Nemesis-u k prvému miestu (okrem vodného Silverstone TD02) dopomohla aj vyššia teplota okolia." - Ako vyššia teplota okolia pomáha vyhrať test???
SpaceExplo
Congrats! http://www.fanlesstech.com/2014/07/raijintek-nemesis-in-passive-mode.html
Pridať nový komentár
TOPlist