Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

, Autor: Pavol Bobik

Trio výskumníkov z kanadského Perimeter Inštitútu pre teoretickú fyziku rozpracováva ideu vzniku nášho vesmíru z čiernej diery vo vesmíre s viac dimenziami než má ten náš.

Problémom je singularita na počiatku vesmíru. Kozmologické teórie k nej dospeli po objave rozpínania vesmíru. Keď si rozpínajúci vesmír pustíme späť v čase, bude sa postupne zmenšovať až sa v čase pred takmer 14 miliardami rokov zmenší do jediného bodu. Výbuch z tohto bodu, Big Bang tak začína z nulového rozmeru. Popísať fyziku tohto úplného začiatku nevieme, keďže hodnoty veličín ako sú hustota a teplota v tomto prvotnom vesmíre utekajú k nekonečnu. Fyzikálne zákony ako ich poznáme tu prestávajú platiť. Hovoríme o stave singularity.

Kozmológia sa pokúša vyrovnať so singularitou počiatku Big Bang modelov vesmíru už desaťročia. Sú teoretickí fyzici, ktorí ju odmietajú. Niayesh Afshordi, Robert Mann a Razieh Pourhasan z Perimeter Inštitútu navrhujú iné riešenie, podľa ich teórie vesmír vznikol inak.

Podľa nich, náš trojdimenzionálny vesmír môže byť obtočený okolo takzvaného horizontu udalostí štvorrozmernej čiernej diery. V tomto scenári náš vesmír vznikol keď hviezda v štvorrozmernom vesmíre skolabovala do čiernej diery. V našom vesmíre majú čierne diery dvojrozmerný horizont udalostí, miesto odkiať už niet návratu. Štvorrozmerná čierna diera bude mať trojrozmerný horizont udalostí. Takýto scénar potom už v sebe nemá singularitu.

Vznik vesmíru. Credit: Perimeter Institute

Sami autori priznávajú, že sa ich teória môže zdať absurdnou, no je založená na modernej matematike popisu priestoru a času. Absurdita vyplýva z ukotvenia nášho vnímania, chápania a intuície v trojrozmernom vesmíre. Pripomínajú známu Platónovu  jaskyňu ako príklad toho, že naše vnímanie okolitého sveta môže byť neúplné.

Alternatívnych teórii vzniku vesmíru bolo, je a bude veľa. Stupeň ich prepracovanosti a serióznosti je rôzny. Pri podobnom grále fyziky akým je vysvetlenie Big Bangu, pri Jednotnej teórii poľa Stephen Hawking hovorí, že mu poštou príde jedna týždenne. Mimochodom, Stephen Hawking udržiava čulé vedecké kontakty s Perimeter Inštitútom. Teória vzniku vesmíru z štvorrozmernej čiernej diery patrí medzi seriózne alternatívy. Aktuálne sa dostala sa na titulnú stránku tohtomesačného vydania jedného z najpopulárnejších amerických magazínov popularizujúcich vedu Scientific American. Minulý rok o nej autori publikovali odborný článok na arxiv.org a prestížny vedecký magazín Nature o nej priniesol správu.

Avšak ako každá fyzikálna teória tohto druhu, čaká aj táto na návrh experimentom overiteľného faktu, ktorý iné teórie nepredpovedajú.  Ten potom povrdí alebo vyvráti jej správnosť. Ešte spomeňme, že jedným z komentárov k tejto teórii je pripomenutie, že nerieši pôvod univerza, ale odsúva problém počiatku do iného viacrozmerného vesmíru.

Intreview s autormi teórie.

Zdroj: www.perimeterinstitute.ca

 

Kľúčové slová
Čierne diery
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Podla mna vesmír nevznikol :D Maximálne sa transformoval

Este matematicky dokaz, ze z coho sa transformoval, preco, ci je to jav stabilny/premenny/premenny periodicky.... a navrhne ta na Nobelovku.
Ked ju moze mat poloblazom Orak Babama, tak preco nie ty?
Podla mna, ty by si si ju zasluzil viac, uz len zverejni tie tvoje teorie a vypocty, nech sa to zbytocne nezdrzuje. ;-)
Nejake drobne nezrovnalosti mozes zamaskovat bozim principom, nech je standa.

Dik ale môj životný ciel nie je nobelova cena..

Dik ale môj životný ciel nie je nobelova cena..

Ani si neviete predstavit, aku velku radost mi robite takymito clankami.
Radost citat.
DAKUJEM!
(dakujem aj za odkazy na orig. zdroje)

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

Ked ludtsvo prezije, za nejake 2 tisicrocia sa na tychto naivnych predstavach nostalgicky zasmeju, ako my teraz na predstvach vesmiru (slnecnej sustavy) v starovekych modeloch. Inak stacilo by cca 1 tisic rokov, lenze stredovek coby doba temna a zaslepenosti nas pripravil o cele tisicrocie. Inak sme uz mohli byt v roku 1014 tam kde dnes v roku 2014. Treba sa podakovat nabozenstvam ...

Pjetro, ani nevies, aku velku pravdu si napisal.
Klobuk dole pred takymi, ako si ty.
Bodaj by nas bolo co najviac.

Niet nad osvietenstvo a zdravy rozum.
http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

Nie som zaryty ateista, som agnostik. Pre mna su otvorene vsetky moznosti ohladom nadprirodzenych entit a mozem o tom diskutovat hodiny. Netvrdim ze nabozensktva su zle. Priciny ich vzniku su viacmenej zrejme, mozno patria k dejinam a ludskej prirodzenosti. Ale tak ako sa pestuju nabozensktva na tejto planete za posl. par tisicroci (teda vlastne od zaciaku), to iste neprispelo k vedecko-technickemu, socialno-zmierovemu-etickemu vyspievaniu celoplanetarnej civilizacie a to aj nepriek tomu, ze vsetky nabozenstva zcasti diktuju svoje eticke a moralne kodexy.

Ak nas nejaka rozvinutejsia mimozemska civilizacia porozuje, musia si trieskat hlavu o stenu.

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

Otázka je, kde by sme boli bez náboženstiev. Tie iste zohrali pozitívnu úlohu v dobe vzniku. Ako všetko čo človek "stvoril" po čase bolo brzdou. Lenže mnoho ľudí sa už malo dobre boli "hore" a tak nemali záujem na zmene. V politike a terajšej spoločnosti je to snáď ináč?

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

Ja som ochotný tomu veriť. Veď všetci pochádzame z čiernej diery.

Z coho teda vzikla ta 4rozmerna cierna diera? Z 5rozmernej?

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

Celkom nechapem ucelne zvysovanie poctu dimenzii. "Obycajna" stelarna cierna diera v nasom vesmire vznikla z nejakej 4D ciernej diery? Nie, z kolabujucej 3D (opakujem 3D) hviezdy.

Re: Vznikol náš vesmír zo štvorrozmernej čiernej diery?

...áno,s druhou fázou,to.zn.vyroneným spracovaným "materiálom" a postupné shlukovanie a formovanie do nám známych foriem - planetárnych systémov a pod.,ale čo bolo pred tým a ako to vzniklo a aké sily to udržujú v pohybe...to treba vedieť,lebo....:)

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist