V najtichšej miestnosti na svete možno počuť aj vlastné uši

, Autor: Gudas

V miestnosti s úrovňou hluku -9dB nikto nevydržal dlhšie ako 45 minút.

Ľudová múdrosť síce hovorí, že ticho lieči, jeho "nadmerná dávka" však môže spôsobiť aj celkom opačný efekt. Zistili to vedci v Orfield Labs v Minneapolise, kde študovali vplyv ich zvukotesnej komory na ľudí. Táto komora, zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov, je zvláštna tým, že je pravdepodobne úplne najtichším miestom na Zemi. Kým za "bežné" ticho sa pokladá úroveň zvuku 30dB, v tejto komore je úroveň -9dB! Je to dosiahnuté špeciálnou úpravou stien, ktoré na rozdiel od tradičných materiálov a priestorov zvuk neodrážajú, ale pohlcujú. Výsledkom je úplná absencia akejkoľvek ozveny, každý počuteľný zvuk je eliminovaný.

V takomto tichom prostredí je potom možné počuť dokonca svoje vlastné telesné orgány - ako napríklad prácu žalúdka, tlkot srdca či uši, ktoré samé generujú malé množstvo zvuku v prípade, že žiaden nezachytia. Už po pár minútach sa človek začne cítiť vnútri veľmi nepríjemne, najdlhšie vydržal účastník testu, ktorý strávil v zvukotesnej komore iba 45 minút. Patrí sa podotknúť, že v úplnej tme. Pri dlhšom pobyte by mohli začať halucinácie. Účastníci museli byť navyše v sede v kresle, keďže sa človek pri chôdzi orientuje aj podľa zvukov pri kráčaní, čo v bezhlučnom prostredí samozrejme nie je možné.

 

Zdroj: discovery

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

tsss urcite by som vydrzal dlhsie...po 2 hodinach by ma prisli zobudit :D a na absenciu zvuku staci cloveka pichnut do vakua a moze sa kluden aj prechadzat :D...a ked uz sme pri tom, nemusim tam ani sediet a svoje travenie pocujem po celej jeho dlzke :D, v usiach mi zvykne tiez piskat...no neviem ale kazdopadne by som si to skusil si tam posediet :)

vo vakuu by ti zacala vriet krv. asi by si tam az tak dlho nevydrzal. a mozno aj hej ale urcite nie zivy

To není uplně tak pravda....

co na tom nie je az tak uplna pravda?

to, ze cez usi by ti skor vyletel obsah hlavy, jak by si nieco mal pocut a neni zasada aby si vo vacuu vrel, ked na teba neposoby ziadne ziarenie

s nizsim tlakom ti klesne aj teplota varu. a kedze no vakuu nie je nic, tak na teba nema co tlakom posobit

co by som dal za pobyt v takej izbe aspon hodinu denne...

Takže hluchonemí trpia halucináciami? :)

Hluchonemí nepočujú vlastné telo a nie su uzavretý v tamvej miestnosti. A to ešte hovorím o tých, ktorí prišli o sluch neskôr. Tí, čo sa tak už narodili, majú na saláme. Im nemôže chýbať to, čo nikdy nemali...

tebe nechyba mat takych 10 mil vo vacku ? :d

Peniaze poznám, viem čo dokážu. Číže áno, chcel by som. Vysvetli domorodcovi v Tanzánii, čo ich nikdy nevidel, aké sú fajn. Tá istá analógia sa dá použiť ako som už vyššie písal.

To by sa mi zišlo domov :D

Rovnaky clanok tu uz raz bol, mesiac dozadu, ci viac. Nechce sa mi hladat.. Uhorkova sezona? ;D

zaujimave no pískanie by som počul stále

tak to mi nejak nesedi...najprv mozem pocut tlkot srdca,ozveny organov,ale nepocujem kroky.Ta miestnost je uplne odhlucnena a pohlti akekolvek zvuky.Tak ako to je?

tlkot srdca a zvuky tvojho tela sa prenášajú vibráciami tvojho tela a tak sa dostanú do tvojich uší.

Poslať nový komentár

TOPlist