Tip: vytvorte si virtuálny WiFi Access Point na notebooku

, Autor: Peter Vavro

So svojim notebookom sa k WiFi sieťam nemusíte iba pripájať, ale zároveň aj vlastnú sieť vytvoriť.

Na našom diskusnom fóre v sekcii o operačnom systéme Windows 7 sa objavil veľmi praktický návod od administrátora Snake-a. V ňom je opísaný postup, ako na jednej WiFi sieťovej karte, ktorá môže byť práve pripojená napríklad k domácemu routru, vytvoriť virtuálny Access Point. K nemu je možné následne pripojiť akékoľvek WiFi zariadenie (napr. smartfón) a prostredníctvom zdieľaného pripojenia na internet aj surfovať.

Možností využitia je mnoho, na niektoré určite prídete až keď si funkciu vyskúšate. Virtuálny Access Point poslúži napríklad pre ďalšie rozšírenie signálu po domácnosti, alebo ako bezplatná náhrada za chýbajúci bezdrôtový hotspot. Zvedavci tiež môžu využiť funkciu na sledovanie dátovej prevádzky pripojených používateľov.

Jedná sa o technológiu Hosted Network, ktorá bola vyvíjaná v rámci projektu VirtualWiFi od spoločnosti Microsoft. Finálna podoba sa nikdy no Windows 7 celkom nedostala, aj súčasná implementácia počíta s prácou v príkazovom riadku. Postup je však veľmi jednoduchý.

Nutnou podmienkou je podporovaný sieťový adaptér, ak si ho operačný systém nájde, uvidíte v ovládacom paneli sieťových pripojení Microsoft Virtual WiFi Miniport Adapter:

Ďalšou podmienkou je podpora WPA2-PSK (AES) šifrovania, čo však spĺňajú všetky moderné WiFi sieťové moduly.

Svoj vlastný hotspot / Access Point si vytvoríte v príkazovom riadku. Kliknite na tlačidlo Štart a do riadka pre vyhľadávanie napíšte cmd. V otvorenom okne príkazového riadka postupne zadávajte nasledujúce príkazy:

netsh
wlan
set hostednetwork mode=allow
set hostednetwork ssid=VašeSSID
set hostednetwork key=Heslo keyUsage=persistent

Namiesto VašeSSID zadajte názov WiFi siete, ako sa bude zobrazovať pre okolitý svet. Zvoliť si môžete aj prihlasovacie heslo (namiesto poľa Heslo).

Po nakonfigurovaní je možné nastaviť hneď aj zdieľanie pripojenia na internet. V ovládacom paneli pre sieťové pripojenia klikneme pravým tlačidlom myši na to pripojenie, ktoré má aktívny prístup do siete internet a zvolíme položku Vlastnosti. Na karte Zdieľanie zaškrtneme prvé políčko a z rolovacieho menu zvolíme naše pripojenie s označením Microsoft Virtual WiFi Miniport Adapter (v ukážkovom prípade to je Pripojenie bezdrôtovej siete 2).

Nakoniec je potrebné už len funkciu Hosted Network spustiť, čo sa vykoná príkazom start hostednetwork.

(v prípade pokračovania vo vyššie uvedenom návode, inak je potrebné pred tým zadať aj predchádzajúce príkazy, teda spolu: netsh wlan start hostednetwork)

Vypnutie sa realizuje obdobným príkazom stop hostednetwork.

Potom už môžete vidieť v zozname WiFi sietí aj váš virtuálny Access Point a pripojiť sa k nemu ako k akémukoľvek inému AP / hotspotu.


Príklad detekcie virtuálnej WiFi siete na systéme Android

Pre budúce rýchle spustenie alebo vypnutie takéhoto virtuálneho WiFi Access Pointu je vhodné si vytvoriť súbory .bat. Vytvoríte si jednoduchý textový súbor s príponou .txt, vpíšete doň príkaz  netsh wlan start hostednetwork a po uložení prepíšete príponu súboru na .bat. Obdobne pre vypnutie s príkazom netsh wlan stop hostednetwork.

 

Kľúčové slová
Tip, WiFi
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pre tie cmd príkazy som si spravil GUI a teda celú miniaplikáciu s inštalačkou. Sám dosť často využívam :) Skúste vygoogliť "shigi netsh".
Nie je to vyšperkované úplne, má to svoje muchy, ale funguje :)

S_T_A_R_EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE 10r (vlna xp :D )
a cez ad-hoc 100x jednoduchsie a ucinnejsie !

a este jednoduchsie - android wifi threading a connect z notebooku..

prečo nepoužiť nejaku sranku ako napr. connectify?

Keď napr. Connectify nefunguje.

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist