Teroristický kyberútok od mimozemšťanov?

Môžeme pri načúvaní vesmíru v rámci programov ako SETI nevedomky stiahnuť nebezpečný počítačový vírus od mimozemšťanov?

Túto otázku položil zástupcom programu SETI Andrewovi  Siemionovi a Milanovi Cirkovicovi server io9.com. Môžme pri hľadaní mimozemského signálu dostať všeobecnejšie povedané informáciu, ktorá môže byť pre nás nebezpečná? Otázka to nie je nová, opakuje sa v sci-fi literatúre a filme už desaťročia. V našich končinách ju napríklad poznáme už z konca 60. rokov minulého storočia z vynikajúcej knihy Stanislawa Lema Pánov hlas. V nej je neutrínový signál identifikovaný ako umelý, nevytvorený prírodnými procesmi a teda pravdepodobne ako signál od mimozemskej civilizácie. Jeho lúštením sa okrem iného získa aj informácia vedúca k potenciálne fatálnej zbrani. Informácia o mechanizme transportujúcom jadrový výbuch a jeho účinky na veľkú vzdialenosť, napríklad aj priamo do hlavného bunkra nepriateľskej strany hlboko pod zemou, zbraň pred ktorou sa nemožno skryť. Odkaz sa v knihe nepodarí rozlúštiť, no aj čiastočné informácie získané pri jeho riešení sa ukázali ako desivo nebezpečné.

Andrew Siemion z programu SETI pre io9.com odpovedal, že "SETI v prvom rade nelúšti mimozemský odkaz, len sa ho snaží nájsť. Nájsť umelo vytvorený signál je ľahšie ako ho rozlúštiť. Signál sa zidentifikuje ako umelý no nijako sa nekompiluje, nespúšťa, nelúšti. Len sa určuje či je prírodného pôvodu alebo je umelý. To neznamená, že možnosť nebezpečnosti odkazu v SETI neberú do úvahy, no považujú ju za mimoriadne málo pravdepodobnú aj keď predsa len nie nemožnú. Ak by mimozemšťania dôkladne poznali našu technológiu, teoreticky by mohli poslať takú sekvenciu signálov ktorá by mohla viesť k spusteniu nejakého kódu. No s takou hlbokou znalosťou našich technológií by pre nich bolo omnoho jednoduchšie infikovať nás počítačovým vírusom cez stovky satelitov s downlinkom na Zem či cez mobilné telefóny neustále načúvajúce či neprichádza signál zo staníc mobilných operátorov."

Milan Cirkovic sa domnieva, že mimozemský odkaz môže byť formou podobný vírusom šíriacim sa počítačovými sieťami v súčasnosti. "Efektívnosť škodlivosti počítačových vírusov je úmerná ich špecializácii. Všeobecnejšie zamerané vírusy sú tak menej efektívne. Aby bol mimozemský vírus schopný infiltrovať naše siete, musel by byť všeobecný na fantastickej úrovni."  

Na otázku aký môže byť účel ET vírusu Cirkovic odpovedal, "Ak vylúčime antropocentrickú (ľudskú) zlomyselnosť, najpravdepodobnejšou odpoveďou je, že sa vyvinuli samostatne v sieť pokročilých civilizácii, ktoré možno existujú až do súčasnosti. V takom prípade sa bude vírus pravdepodobne replikovať s cieľom ničiť naše zdroje a šíriť sa Galaxiou. Podobne ako ľudia píšu vírusy častokrát bez nejakého špeciálneho dôvodu, mimozemský vírus tiež môže byť podobnou, vo vyspelej verzii ultimátnou, manifestáciou počítačových vírusov s jediným cieľom čo najviac sa rozšíriť. Takýto vírus môže ale aj nemusí byť pod kontrolou vyspelej mimozemskej civilizácie, môže to byť vyspelá umelá inteligencia replikujúca sa preberaním kontroly nad vysielacími kapacitami civilizácie ktorú dosiahne."

Článok na io9.com uzatvára tému konštatovaním o potrebe obozretnosti v prípade prijatia mimozemského signálu. To tiež nie je novinkou, na opatrnosť pri pokusoch o komunikáciu s mimozemšťanmi už dávnejšie napríklad upozorňuje aj Stephen Hawking. Možnými motiváciami prípadného konfliktného kontaktu s mimozemskou civilizáciou sa hlbšie zaoberá článok Bude kontakt s mimozemšťanmi Ziskom alebo Stratou pre ľudstvo? Analýza scenárov (Would Contact with Extraterrestrials Benefit or Harm Humanity? A Scenario Analysis) v odbornom magazíne Acta Astronautica.

Na druhú stranu, proti náznakom paniky v diskusii o tejto otázke, teda skepticky k možnosti prijatia vírusu cez programy ako SETI sa postavil komentátor Discovery News Ray Villard. Upozorňuje na vnímanie slovného spojenia mimoriadne málo pravdepodobné aj keď predsa len nie nemožné ako na ekvivalent celkom možné vo vnímaní verejnosti. Označuje to ako možnosť tak blízku nemožnému ako si len dokážete predstaviť, argumentuje okrem iného vzdialenosťou medzi našou a prípadnými mimozemskými civilizáciami. Tá vlastne tvorí časový firewall pre príchod takýchto vírusov. Inak povedané ak by aj mimozemšťania poznali architektúru našich počítačov a vytvorili vírus aby sa ňou mohol šíriť, kým by sa dostal k Zemi, ubehli by desiatky rokov a našiel by už značne iné prostredie.

K možnosti, že príjmeme nie vírus no informáciu, ktorá pre nás môže byť škodlivá hovorí, že je to ako poslať Rimanom plány na guľomet. Nedokázali by ho postaviť. A rozdiel medzi nami a mimozemskou civilizáciou môže byť po technologickej stránke omnoho väčší, môžu byť od nás technologicky vzdialení o milión(y) rokov, to je uz evolučná, nie technologická odlišnosť.

Ak sa vrátime k začiatku tejto myšlienky v Lemovej knihe Pánov hlas, tam, v rozhovore o riešení prijatého odkazu medzi hlavnou postavou knihy popredným matematikom Piotrom Hogarthom a senátorom na inšpekcii projektu padne pekné vysvetlenie prečo odkaz nedokážeme vyriešiť. Ako hovorí Hogarth je to ako keď dvojročnému dieťaťu ukážete schému rádia, veľa z nej nepochopí. 
 

Viac o programe SETI: prednáška Setha Shostaka, jednej z hlavných postáv programu SETI 


Komentáre (1)
m2fizy
skvela prednaska ... naozaj stoji za pozretie.
Pridať nový komentár
TOPlist