Tento rok to bude ono: Vynikajúce podmienky pre pozorovanie Perzeíd

V nasledujúcich dňoch si nenechajte ujsť mimoriadne nebeské divadlo. Tento rok sme sa dočkali ideálnych podmienok pre sledovanie meteorického roja Perzeíd.

Najlepšie podmienky na sledovanie "padajúcich hviezd" nastanú v noci zo stredy na štvrtok. V túto noc z 12. na 13. augusta sa spoja dve najdôležitejšie podmienky pre sledovanie meteorického roja Perzeíd. Prvou je maximum intenzity padania mateorov, takzvaný vrchol roja, ktorý nastane presne v túto noc. Druhou podmienkou je aby pri pozorovaní nebolo príliš veľa svetla, aby boli svetelné stopy Perzeíd čo najlepšie viditeľné. Oblohu v noci najviac prisvieti Mesiac, preto je ideálne ak sa nachádza v čase vrcholu roja v nove. Nov Mesiaca nastane 14. augusta, v noci z 12. na 13. tak Mesiac takmer vôbec nebude svietiť.

Mimo miest, kde je menšie svetelné znečistenie, by tak v noci mali byť pozorovacie podmienky naozaj dobré. Nasledujúci týždeň, nás čakajú mimoriadne teplé 20 stupňové noci, ktoré aj z celonočného pozorovania spravia, najmä v týchto horúcich dňoch, príjemný chladivý zážitok. Navyše, horúčavy predpovedané na budúci týždeň znamenajú aj malú alebo žiadnu oblačnosť. Podmienky na pozorovanie Perzeíd tak budú tento rok zdá sa naozaj dobré.

Perzeidy sa objavujú každý rok od polovice júla, maximum dosahujú medzi 8. a  14. augustom. Zem v tomto období prelieta oblakom prachových a ľadových čiastočiek pochádzajúcich z kométy Swift-Tuttle. Tie pri zrážke s atmosférou Zeme vďaka ich vysokej rýchlosti 58 km/s vo výške približne 80 kilometrov "zhoria" vytvárajúc viditeľné svetelné stopy na nočnej oblohe. Pri pozorovaní sa sústreďte na miesto na oblohe blízko rozhrania súhvezdí Perzeus, Žirafa a Kasiopeja. Na zorientovanie sa na nočnej oblohe odporúčame populárne Stellarium (pre PC zadarmo), to vám ukáže aj polohu Perzeíd.

Nočné pozorovanie môžete začať keď je Slnko dostatočne hlboko pod obzorom. Po západe Slnka intenzita jeho svetla postupne klesá. Keď je 18 stupňov pod horizontom, začína byť príspevok od slnečného svetla zanedbateľný. V nasledujúce noci tento moment nastane pár minút pred 22:15. Po štvrť na jedenásť by už pozorovaniu nemalo nič brániť.

Mimochodom, v týchto dňoch bude prelietať nad Slovenskom aj Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Môžete tak popri perzeidách sledovať aj jej prelety. Čas preletu ISS pre vašu polohu nájdete napríklad na stránke www.isstracker.com, špecializovanej NASA stránke alebo v už spomenutom balíku Stellarium. Napríklad v Bratislave by to malo byť 12. augusta o 21:57, pričom ISS bude viditeľná, prelietavajúc zo západu na východ, približne 3 minúty.

Pridať nový komentár
TOPlist