Telekom spúšta VoLTE - ďalšiu generáciu hovorov

, Autor: Ján Kisty

Telekom dnes oficiálne spustil hovory cez LTE, tzv.VoLTE. Robí tak ako prvý veľký operátor na Slovensku. SWAN a jeho 4ka tak urobila už na konci minulého roka.

Telekom uvádza: „Telekom v utorok odštartoval komerčnú prevádzku Voice over LTE (VoLTE), ktorá umožňuje volať cez najmodernejšiu 4G sieť. Hovor neprebieha cez hlasovú časť siete, ale cez dátový kanál. Volanie cez 4G stojí rovnako ako bežné hovory, nespotrebuje žiadne dáta z balíčka a prináša hneď niekoľko užitočných výhod: Volanie a surfovanie v 4G sieti súčasne, výrazne rýchlejšie spojenie hovoru a čistejší prenos hlasu“

V praxi to znamená, že telefón sa nebude neustále prepínať medzi LTE a 3G sieťou. Takže budete môcť plynule volať a dátovať bez zníženej rýchlosti. Okrem toho je možné využívať akýsi HD Voice 2. generácie. Okrem toho je možné spájať hovor takmer okamžite. Telekom uvádza asi trojnásobné zrýchlenie.

V súčasnosti je možné VoLTE používať výlučne so Samsung Galaxy S7 a S7 Edge. Tieto telefóny dostanú už v najbližších hodinách aktualizáciu, ak sa tak už nestalo. VoLTE sa bude aktivovať automaticky vo vlnách, no môžete tak urobiť aj sami pomocou bezplatnej SMS. Viac info na: https://www.telekom.sk/wiki/ostatne/volte.

Služba je dostupná iba v pokrytí 4G siete. Na to aby ste mohli volať cez VoLTE, musia službu podporovať obe strany. Ďalšie telefóny dostanú podporu čoskoro. Dá sa predpokladať, že v ďalšej vlne to budú zariadenia od Apple (6, 6S a 7) a Samsung Galaxy S8.

Zdroj: TS

 

Kľúčové slová
Telekom
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

DOPLNENÉ O NAŠE SKÚSENOSTI Z REDAKCIE:

Zázaníci, ktorí majú aktívnu službu IMMMR si ju musia najprv deaktivovať a až následne po úspešnom deaktivovaní môžu cez SMS zapnúť VoLTE príkazom cez SMS. IMMMR možno vypnúť jednoduchým príkazom cez SMS, pošlite ju v tvare IMMMRVYP na 12323. Najnovší OS Android 7.0 Nougat nestačí, treba manuálne stiahnuť aj 200 MB miniaktualizáciu dnes vydanú pre podporu VoLTE v sieti Telekom.

V otázkach operátora sa píše aj informácia “Neviem si nastaviť blokovania a presmerovania hovorov. Čo mám urobiť?”, avšak treba povedať, že tu ide opäť o fixné zablokovanie hovorov, alebo presmerovaní a teda nie o bežne zablokované čísla na blackliste – tie budú blokované naďalej aj vo VoLTE. Všetky tieto informácie chýbajú na webe operátora, preto sme posielali niekoľko pripomienok priamo do Telekomu so žiadosťou o doplnenie informácii aj pre ostatných zákazníkov.

V prípade, ak má používateľ aktívnu službu IMMMR, nebude možné aktivovať a využívať VoLTE. Treba preto najprv IMMMR deaktivovať a počkať na potvrdenie deaktivácie a až následne aktivovať VoLTE. Taktiež treba mať v nastaveniach službu VoLTE povolenú – tá sa však po úspešnej aktualizácii automaticky zapne (používateľ ju však pre funkčnosť môže skontrolovať).

Re: Telekom spúšta VoLTE - ďalšiu generáciu hovorov

tak vlastne pre kolko percent ludi,dalsia zbytocnost od telekomu,ale ze nemaju normalne pausaly ,len happy /strasne/,to nevadi,a som rad ,ze po cca 15 rokoch som zmenil operatora

Re: Telekom spúšta VoLTE - ďalšiu generáciu hovorov

Telekom je zli operator? Ja mam orange, poskytuju mi 6gb net za 8€ +-, poslu mi spravu o novinke 6 gb za 26 euro...

Poslať nový komentár

TOPlist