Len o veľmi málo, no v prípade, že by to tak naozaj bolo, mohlo by sa toho zmeniť vo fyzike naozaj veľa.
Nebolo by to po prvý raz čo supernovy viditeľné voľným okom zmenili naše predstavy o vesmíre. Hypotéza o pomalšej rýchlosti svetla súvisí s pozorovaním supernovy 1987A. Tá bola po takmer štyroch storočiach prvou supernovou viditeľnou zo Zeme voľným okom. Predtým vybuchli takéto supernovy v roku 1604 a 1572. Vtedajší pohľad na svet pokladal nebeskú sféru za nemennú a objav nových hviezd, supernov na oblohe tento obraz narušil. Prišiel takzvaný Kopernikiánsky (heliocentrický) obrat v histórii myslenia. Naša predstava o našom mieste vo vesmíre sa radikálne zmenila.
24. februára 1987 dorazilo k Zemi svetlo supernovy, ktorá vybuchla pred 168 tisícmi rokmi vo Veľkom Magellanovom mraku. Zaujímavé je, že neutrína tejto supernovy boli na Zemi zaregistrované pár hodín predtým než sme spozorovali prvé svetlo supernovy 1987A. Aj keď tých neutrín bolo len 24, priniesli otázku prečo prišli skôr. Základnou hypotézou vysvetľujúcou tento rozdiel bolo, že neutrína vznikli keď jadro hviezdy kolabovalo ešte pred emisiou viditeľného svetla.
James Franson z Marylandskej Univerzity prichádza s iným vysvetlením. V magazíne New Journal of Physics publikoval článok v ktorom zvažuje vplyv polarizácie vákua, čo je kvantová vlastnosť fotónu, na jeho rýchlosť. Fotón sa na veľmi krátky čas rozpadá na elektrón a pozitrón a následne sa rekombinuje opäť do fotónu. To spôsobí doplňujúci gravitačný efekt a ten vedie k spomaleniu fotónu. Podľa veľkosti gravitačných polí, ktorými fotón na ceste k Zemi prechádzal odhadol jeho spomalenie. Odhadnutý čas môže dosiahnuť hodnotu rozdielu medzi neutrínovým a svetelným signálom zo supernovy 1987A.
Pri vzdialenejších objektoch ako napríklad galaxia Messier 81 vzdialená 12 miliónov svetelných rokov, bude oneskorenie približne 2 týždne.
Poznámka: Jedným z možných pohľadov na svetlo je takzvaná časticová interpretácia. Pri nej sa svetlo skladá z fotónov letiacich vo vákuu stále rovnakou rýchlosťou, tou ktorú poznáme z tabuliek. V hypotéze popisovanej v tomto článku sa popisuje spomalenie vo fáze keď sa fotóny krátkodobo menia na dvojicu elektrón a pozitrón. V tejto dočasnej fáze sa tieto pohybujú vďaka interakcii s gravitačným poľom v ktorom letia pomalšie. Vo výsledku nakoniec fotón doletí do cieľa neskoršie, než by doletel keby neprechádzal do stavu elektrón+pozitrón. Samotný fotón neletí pomalšie, ale priletí do cieľa neskôr. Od definície čo je svetlo potom závisí či letelo pomalšie.
Supernova SN1987A v röntgenovej oblasti spektra (vľavo) a vo viditeľnom svetle (vpravo).
Zdroj: phys.org, iopscience.iop.org
Martin sumansky
misomen
MilM
Martin Sumansky
jurop
AmOK
passco
fabi888
Okolosediaci
svedomie
ds
Imre
Pavol Bobik
passco
ds
wolfxxx
ds
m2fizy
AmOK
ds
jakub22
AmOK
m2fizy
AmOK