Stratený svet na dosah

14 miliónov rokov bolo prehistorické jazero Vostok izolované štvorkilometrovou vrstvou antarktického ľadu od ostatného sveta. Ruský výskumný tím ho má po 20 rokoch vŕtania na dosah. UPDATE - jazero Vostok dosiahnuté.

Update 6. február 2012

Ruská štátna spravodajská agentúra RIA Novosti oznámila, že ruský vedecký tím dosiahol včera v hĺbke 3768 metrov povrch jazera Vostok. Po mnohých rokoch vŕtania tak prišiel očakávaný moment prieniku do sveta izolovaného milióny rokov. S povrchom tak teraz spája jazero Vostok 13 centimetrov široký vrt. Technológia použitá v poslednej fáze pred prienikom, by mala zabezpečiť, že jazero nebude kontaminované chemikáliami použitými pri vŕtaní (freón, kerozín použité ako mazivá).

Ikonografika ilustrujúca spôsob vŕtania.

 

Pôvodny článok: 2. február 2012

Pod kilometre hrubým štítom antarktického ľadu sa skrýva sieť viac než 140 takzvaných subglaciálnych sladkovodných jazier oddelených milióny rokov od vonkajšieho sveta. Voda v nich obsahuje vysokú koncentráciu kyslíka, až 50 násobne prevyšujúcu úroveň, ktorú dosahuje v normálnej sladkej vode. Najväčšie z týchto jazier, jazero Vostok je dlhé takmer 250 a široké takmer 50 kilometrov s priemernou hĺbkou 344 metrov. Obsahuje približne päť a pol tisíc kilometrov kubických vody. V dobe keď jazero vznikalo, bolo na Zemi oveľa teplejšie, bolo to tak dávno, že Austrália bola ešte spojená s Áziou.

Fascinujúce sú tieto jazerá nielen preto, že sú časovou kapsulou oddelenou od vonkajšieho sveta na tak dlhý čas a možno obsahujú relikty dôb dávno minulých. Fascinujúce aj preto, že podmienky v týchto jazerách su podobné podmienkam svetov vzdialených stámilióny kilometrov od Zeme, ako je Jupiterov mesiac Európa či Saturnov mesiac Enceladus. Podmienky pre život mimoriadne náročné. Stály chlad, vysoká koncentrácia kyslíka, absencia slnečného svetla, nízky nutričný príjem, dalo by sa povedať, zamrznuté peklo. Ak život v jazere Vostok existuje, tak prežíva v extrémnych podmienkach.

Snímka jazera Vostok satelitu RADARSAT.

 

V Antarktíde sa leto pomaly chýli ku koncu a ruskému tímu, ktorý je už len pár metrov od vôd jazera tak neostáva veľa času. Len posledných 10 až 50 metrov ich po 20 rokoch hĺbenia prieskumného vrtu delí od prieniku do jazera. Čoskoro však teploty klesnú a ďalšia práca už nebude možná. Ak sa neprevŕtajú tento rok, budú sa môcť vrátiť až v decembri. Aktuálne sa vŕta v kuse 24 hodín a prieskumníci pracujú v troch 8 hodinových zmenách.

Moment prieniku je možno už blízko. Otvorí okno do strateného sveta kde, slovami vedúceho výskumného tímu Valerija Lukina, nevieme čo nás čaká. Prieskumný vrt otvorí cestu pre odber vzoriek vody a vypustenie prieskumných robotov na zber sedimentov z dna jazera počas leta 2012 a 2013.

Pozícia jazera Vostok vo východnej Antarktíde.

Komentáre (6)
passco
Hadam tam najdu nejakeho fešného zmrznutého neandrtalca :D
Pjetro_de
Gratulujem, nevedel som, ze objem sa meria v kilometroch stvorcovych ...
AmOK
The Thing 1982 - 2011 - 2012 Najst mozu cokolvek, staci jediny prehistoricky virus, bakteria a na zemi zavladne konecne mier a harmonia prirody... :-)
like
To by bolo pekne. Nechcem utocit, ale neviem ci by ti bolo do smiechu keby si ten virus alebo bakteriu dostal. Ti co su bohati si vrazia etremne peniaze do vyvoja vakciny a my bezni ludia podochneme ;)
Frosty
keby som ja dostal bakteriu a virus ze by som sa zmenil na Vec tak mne by bolo smiesno.. ale vam isto nie :d
AmOK
+1 ;-D
Pridať nový komentár
TOPlist