EN

Štatistika: kazivosť diskov od teploty veľmi nezávisí

Čím vyššia teplota pevného disku, tým vyššia šanca že sa pokazí? Nie tak celkom...

Štatistiku ohľadom kazovosti pevných diskov od spoločnosti Backblaze, ktorá prevádzkuje asi 34 tisíc diskov vo svojom dátovom centre, sme tu mali už dávnejšie. Vtedy sme sa zameriavali na to, disky ktorého výrobcu sa kazia najviac. Výsledky sú v prípade tejto firmy o to zaujímavejšie, že vo svojich serveroch používa pevné disky kupované aj bežnými domácimi používateľmi a nie špeciálne enterprise modely.

O nejaký čas neskôr prináša opäť tá istá spoločnosť ďalšiu zaujímavú štatistiku – poruchovosť pevných diskov vzhľadom k prevádzkovej teplote. Kto by čakal potvrdenie všeobecnej mienky, že disky sa kazia tým viac čí sú horúcejšie, bude možno prekvapený.

Backblaze po analýze teplôt svojich viac ako 34 000 diskov a prípadov kedy niektoré z nich „odišli“ prichádza so záverom, že až na minimum výnimiek nie je teplota disku smerodajná pri poruchách a výpadkoch.

Dátové centrá firmy pozostávajú z modulov po 45 kusov diskov, pričom chladenie im zabezpečuje priemernú teplotu od 22°C do približne 31°C. Vo väčšine prípadov nebola teplota priamo úmerná výpadkom diskov. Štatisticky významnejšie boli iba prípady u štyroch modelov diskov z 19 používaných. Z nich sa najviac prejavila závislosť u Seagate Barracuda LP 1,5TB.

Jediný model disku u ktorého sa výraznejšie prejavila závislosť výpadkov od teploty disku bol Seagate Barracuda LP 1,5TB.(Zdroj: Backblaze)

U drvivej väčšiny sa ale vyššia teplota neprejavovala na vyššom počte výpadkov, čo možno ukázať na prípade Hitachi HDS722020ALA330.


(Zdroj: Backblaze)

Zaujímavé je spomenúť, že k podobnému výsledku dospel vo svojich pozorovaniach aj Google.

V závere Backblaze dodáva, že pokiaľ udržujeme disky v rámci ich odporúčaných prevádzkových teplôt, chladenie na nižšie teploty nemá zmysel. Väčšina dnes najpredávanejších 3,5“ pevných diskov má výrobcom udávané maximálne operačné teploty okolo 60°C.

Zdroj: Backblaze

Komentáre (8)
pishinger
pre PC celkom dost irelevantna statistika, kto uz len drzi svoj pocitac v klimatizovanej miestnosti vychladenej na necelych 20C? Google svojho casu vydal krajsiu statistiku, teploty viac bezne pre desktopove prostredie, skoda len ze to asi nenajdem. Tam tusim bolo vidno ze najlepsie je disk drzat pod 45C, a nad istou teplotou, ktorej hodnotu si ale nepamatam
Michal Kiradžiev
link na tu studiu je v novinke... ;-)
felipe25
presne tak! to je studia dobra tak pre server miestnosti, kde sa ta teplota dosiahnut da, a clovek moze spokojne spat, lebo ked mu tam klima urobi 24stupnov nemusi uvazovat ci nieje lepsie 18stupnov. Ale doma, nase teploty s chladenim su uplne inde, ako v klimatizovanych miestnostiach... Ta tabulka by mala vyznam keby riesila teploty 30-50stupnov... Lenze to je nerealne, lebo sa porovnava rovnake preostredie, a keby to testovali v 10 000roznych PC, vysledky by boli skreslene roznymi skrinkami, uchyteniami diskov, sposobom chladenia atd atd....
passco
Podla mojej studie je to kravina
AmOK
Na kazivost cohokolvek ma najvacsi vplyv monopolizacia trhu a kartelove dohody! Zial, toto zistenie je beznemu cloveku h. platne, podobne, ako tato "klimatizovana statistika". :/ http://www.youtube.com/watch?v=8W4V_4ZxBFg
felipe25
V tabulke su teploty od 16 do 28stupnov, co je v beznom prostredi doma tazko dosiahnutelne. Myslim ze s prednym vetrak na min. otackach a vo vetranej skrinky Fractal R4 mam teploty prednych diskov na urovni 33stupnov, takze tabulka, ktora porovnava vplyv teploty by bola relevantna, keby brala udaje napr od 30 do 50stupnov, nie teploty, ktore z nas nikto doma na diskoch nema...
roxor
Pri teplotách nad 35 stupňov prudko rastie poruchovosť diskov, najmä výskyt bad sectorov, teba poškodzujú sa najmä dáta, resp. magnetický záznam. Okrem toho s rastúcou teplotou sa menia aj fyzikálne vlastnosti kovov z ktorých sú disky vyrobené, aj platňa sa so zmenou teploty rozťahuje a pri ochladení zmrští. Mám to overené na viacerých značkách - WD, Samsung, Seagate. Ak som pri montážach "skladačiek" umiestnil dopredu skrinky aspoň 8x8 ventilátor najlepšie s kvapalinovým ložiskom, ktorú fúka priamo na disky, výrazne poklesla poruchovosť a to v horizonte niekoľkých rokov. Prehrievaný disk nevydržal viac ako po koniec záruky cca 2 roky a na konci sa z neho nedali ani vytiahnuť dáta. Naopak chladený disk ventilátorom vydrží aj 10 rokov.
passco
Stačili mi dať rebrá na HDD a upevniť ich na bok bedne.. Teplota mimo leta bez aktivneho chladenia je okolo 30, ked je telo pustím 20 cm ventilator čo mám na spodku a nie len, že spraví prievan v celej vedni ale elegantne chladí aj HDD
Pridať nový komentár
TOPlist