Čím vyššia teplota pevného disku, tým vyššia šanca že sa pokazí? Nie tak celkom...
Štatistiku ohľadom kazovosti pevných diskov od spoločnosti Backblaze, ktorá prevádzkuje asi 34 tisíc diskov vo svojom dátovom centre, sme tu mali už dávnejšie. Vtedy sme sa zameriavali na to, disky ktorého výrobcu sa kazia najviac. Výsledky sú v prípade tejto firmy o to zaujímavejšie, že vo svojich serveroch používa pevné disky kupované aj bežnými domácimi používateľmi a nie špeciálne enterprise modely.
O nejaký čas neskôr prináša opäť tá istá spoločnosť ďalšiu zaujímavú štatistiku – poruchovosť pevných diskov vzhľadom k prevádzkovej teplote. Kto by čakal potvrdenie všeobecnej mienky, že disky sa kazia tým viac čí sú horúcejšie, bude možno prekvapený.
Backblaze po analýze teplôt svojich viac ako 34 000 diskov a prípadov kedy niektoré z nich „odišli“ prichádza so záverom, že až na minimum výnimiek nie je teplota disku smerodajná pri poruchách a výpadkoch.
Dátové centrá firmy pozostávajú z modulov po 45 kusov diskov, pričom chladenie im zabezpečuje priemernú teplotu od 22°C do približne 31°C. Vo väčšine prípadov nebola teplota priamo úmerná výpadkom diskov. Štatisticky významnejšie boli iba prípady u štyroch modelov diskov z 19 používaných. Z nich sa najviac prejavila závislosť u Seagate Barracuda LP 1,5TB.
Jediný model disku u ktorého sa výraznejšie prejavila závislosť výpadkov od teploty disku bol Seagate Barracuda LP 1,5TB.(Zdroj: Backblaze)
U drvivej väčšiny sa ale vyššia teplota neprejavovala na vyššom počte výpadkov, čo možno ukázať na prípade Hitachi HDS722020ALA330.
Zaujímavé je spomenúť, že k podobnému výsledku dospel vo svojich pozorovaniach aj Google.
V závere Backblaze dodáva, že pokiaľ udržujeme disky v rámci ich odporúčaných prevádzkových teplôt, chladenie na nižšie teploty nemá zmysel. Väčšina dnes najpredávanejších 3,5“ pevných diskov má výrobcom udávané maximálne operačné teploty okolo 60°C.
Zdroj: Backblaze
pishinger
Michal Kiradžiev
felipe25
passco
AmOK
felipe25
roxor
passco