Staroveký systém rámp mohol pomôcť postaviť Veľké pyramídy

Akademici z University of Liverpool objavili niečo, čo môže byť pozostatkom 4,500-ročného rampového systému na prepravu obrovských alabastrových blokov používaných pri výstavbe egyptských Veľkých pyramíd.

Staroveká rampa bola objavená na nálezisku Hatnubu výskumníkmi z univerzitného oddelenia archeológie, antiky a egyptológie (ACE) a Francúzskeho inštitútu pre orientálnu archeológiu v Káhire.

Egyptológ, Dr. Roland Enmarch, povedal: "Lomy Hatnub boli najprestížnejším zdrojom egyptského alabastru, mliečneho bieleho kameňa, ktorý bol v egyptskej civilizácie veľmi obľúbený. Ich význam dnes spočíva v tom, že sú archeologicky veľmi dobre zachované."

"Lom uchováva veľké množstvo nápisov zanechaných starými lomovými výpravami pred 4500-4000 rokmi. Tieto nám umožňujú lepšie porozumieť personálu a logistike organizovania expedícií do týchto púštnych kameňolomov. Rovnako pozoruhodné je, že archeologický kontext lomov je veľmi dobre zachovaný."

"Nachádzajú sa v širokej krajine so stavbami z doby bronzovej, ktoré súvisia s ťažbou a dopravou kameňa ako: chaty na spanie a kamenársku prácu, mohyly pri cestách, staré chodníky a dokonca aj jednoduché náboženské kamenné štruktúry. Kameňolomy sú pripojené k Nílu jednou z najlepšie zachovaných ciest doby bronzovej v Egypte."
 


Dr Roland Enmarch (v bielom obleku) pri natáčaní dokumentu v Hatnubu

"V najnovšej sezóne sme objavili mimoriadne dobre zachovanú rampu vedúcu z lomu, so stopami po dierach pre stĺpy, ktoré nám umožnia podrobnejšie rekonštruovať starodávne technológie prepravy a ťažby kameňa."

"Keďže sa táto rampa datuje od vlády Khufu (Cheops, staviteľa Veľkej pyramídy v Gíze, jedného zo Siedmich divov sveta), náš výskum prináša vzrušujúcu možnosť získania ďalších poznatkov o logistike a technológiách používaných pri budovaní tejto úžasnej stavby."

Po bokoch starobylej rampy sú dve schodiská lemované otvormi pre stĺpy, na ktoré boli pravdepodobne pred tisíckami rokmi priviazané laná na ťahanie obrovských kamenných blokov.

Takéto usporiadanie by odľahčilo časť bremena pre pracovníkov, ktorí museli ťahať tieto obrovské záťaže.

Yannis Gourdon z Francúzskeho inštitútu pre orientálnu archeológiu v Káhire povedal: "Tento systém sa skladá z centrálnej rampy lemovanej dvoma schodišťami s početnými otvormi."

"Pomocou sánok na ktorých sa niesol kamenný blok, ktorý bol pripevnený lanami na tieto drevené stĺpiky, starí Egypťania dokázali vytiahnuť alabastrové bloky z lomu na veľmi strmých svahoch s 20 percentným alebo väčším sklonom"

Dr Roland Enmarch dodal: "Naša spoločná anglo-francúzska misia v Hatnube sa zameriava na štúdium všetkých týchto vlastností lokality s cieľom vytvoriť úplnejší obraz o spôsobe, akým prebiehala ťažba v starovekom Egypte a čo to znamenalo pre zúčastnených ľudí."

Zdroj: news.liverpool.ac.uk

 

Komentáre (2)
ondon
to su dobre kecy ani v dnesnej modernej dobe nevieme pohnut ani jedinym tym najmensim blokom ktorejkolvek piramidy a oni ich tahali na saniach 20 stupnovym svahom :-D no dobre pobavili ste ma
JAja
rampový systém používaný na PREPRAVU? si robíte srandu??? veď už bolo myslím DOSŤ JASNE preukázané, že bloky pyramíd boli odlievané na mieste ako dnešným kvázi "betónom". Veď bloky obsahujú vzduchové bublinky a nemajú žiadne škáry medzi sebou... Toto čo píšete mohli používať na dolovanie nejakých "krásnych kameňov na zdobenie, ale na stavbu blokov
Pridať nový komentár
TOPlist