Smartfón hacknutý zvukovými vlnami

, Autor: tomasklucar

Výskumníci ukázali, ako dokážu zvukové vlny ovládať elektronické zariadenia, ako napríklad smartfóny. Americké oddelenie vnútornej bezpečnosti už vydalo výstrahu.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžu hackeri napadnúť elektronické zariadenia a neustále vznikajú ďaľšie nové spôsoby útokov. Naposledy sa objavila technológia využívajúca zvukové vlny na kontrolu telefónov alebo smart hodiniek.

Výskumníci na Michiganskej Univerzite a na Univerzite Južnej Karolíny vo svojej práci popísali, ako dokážu oklamať kapacitné akcelerometry mikro-elektro-mechanických systémov (MEMS), ktoré zariadenie informujú, či sa pohybuje, použitím jednoduchej akustiky.

Cez 5-dolárový reproduktor vyskúšali trafiť 20 akceletometrov od piatich rôznych výrobcov zvukovými vlnami z hudobných súborov. Podľa The New York Times tým ovplyvnili informácie v 75% zariadení a boli schopný kontrolovať 65% z nich.

Zvukové vlny pohybujú senzorom akcelerometra, ktorý je pripevnený na pružinách, a zariadenie si tak myslí, že sa pohybuje.

Profesor Michiganskej Univerzity Kevin Fu sa vyjadril: „Je to ako keď operná speváčka zaspieva vysoký tón, aby rozbila pohár na víno. V našom prípade ale dokážeme vyhláskovať slová a poslať tak príkazy do smartfónu. Ide vlastne o taký hudobný vírus.“

Pridať niekoľko krokov na Fitbite alebo kontrolovať telefón, ktorý ovláda auto na diaľkové ovládanie nemusí znieť ako veľká hrozba, ale tento typ akcelerometrov sa tiež používa v niektorých autách, dronoch alebo lietadlách. The Times sa vyjadrili, ako by táto technológia mohla ovplyvniť akcelerometry v inzulínových pumpách a poskytnúť tak zlú dávku alebo získať kontrolu nad autonómnym vozidlom.

Zatiaľ sa môže jednať iba o dôkaz konceptu, ale Oddelenie vnútornej bezpečnosti USA (Department of Homeland Security) berie túto slabosť vážne a včera vydalo výstrahu týkajúcu sa práve chyby v dizajne akcelerometrov MEMS senzorov.

Zdroj: techspot

 

Kľúčové slová
hacking, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist