Sledujte v priamom prenose štart misie k Jupiteru

Na NASA TV môžte aktuálne (16:50) sledovať štart misie Juno k najväčšej planéte našej Slnečnej sústavy.

 

Sledujte priamy prenos na stránke/linku : http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

 

Aktuálny stav - online reportáž

16:50  - Štart o 45 minút, Atlas V stojí na rampe Kennedyho vesmírneho strediska (Kennedy space center - KSC) pripravený na štart. V nose rakety je umiestnená 3625 kilogramov vážiaca medziplanetárna sonda Juno.

17:05  - 30 minút do štartu, nad KSC vládne príjemné letné počasie, je skoro úplne jasno, len kde tu pár obláčikov

17:20 - odpočítavanie štartu zastavené na hodnote 4 minúty do štartu

17:30 - štartovacie okno, čas v ktorý musí raketa odštartovať aby sa dostala na optimálnu trajektóriu k Jupiteru je takmer tu, odpočítavanie by sa malo opäť rozbenúť, štart by ma prebehnúť o 4 minúty

17:31 - zdá sa, že štart bude odložený o pár minút pre možné problémy héliového systému (netesnosť a únik hélia) na druhom stupni rakety Atlasu V, nesúcom pomenovanie Centaur

17:37 - štartovacie okno bude dnes otvorené ešte čosi vyše jednej hodiny.

 

Atlas V pripravený na štart.

17:40 - zdá sa, že sa dnes štartu dočkáme, odporúčanie kontrolného tímu je pokračovať v odpočítavaní

17:46 - problém nebol v systéme rakety ale v pozemnej časti súvisiacej s touto časťou druhého stupňa rakety

17:52 - opatovné spustenie odpočítavania odložené o ďalších 5 minút. Opalatí sa vydržať, sondy k vonkajším planétam Slnečnej sústavy neštartujú často. Juno je tento rok jedinou takouto sondou. Presnejšie povedané takýto štart sa odohraje len raz za pár rokov. Pred týmto to bol štart misie New Horizons k Plutu v roku 2006. Pred ním v roku 1997 štart misie Cassini-Huygens k Saturnu.

18:04 - stále čakáme na spustenie odpočítavania. Dnešok je pre fanúšika kozmických letov zaujímavý aj tým, že ponúka možnosť vidieť dva štarty do vesmíru. Dnes, takmer o o polnoci (23:53) stredoeurópskeho času štartuje z kozmodrómu ESA vo Francúzskej Guaiane ťažký nosič Ariane 5 na palube s telekomunikačnými satelitmi ASTRA 1N & BSAT 3c. Aj tento druhý štart sa bude dať sledovať cez internet, v jeho prípade na stránke www.arianespace.com.

18:10 - štart pravdepodobne prebehne o 15 minút, tj.  18:25

18:11 - potvrdené, nový štartovací čas je 18:25

18:14 - pre takto dôležité misie si pre vypustenie do vesmíru NASA vyberá tie najspoľahlivejšie rakety. Atlas V je nosič s mimoriadne úspešnou históriou štartov, z doposiaľ absolvovaných 26 štartov prebehlo 25 úplne bez problémov. Pri jednom lete umiestnil Atlas V dvojicu vojenských satelitov na nižšiu než očakávanú obežnú dráhu.

18:18 -  Všetky systémy Atlasu V sú v takzvanom stave GO. 

18:21 - Do štartu ostáva 3 a pol minút a odpočítavanie beží.

18:22 - Odpočítavanie beží. Posledná šanca zapnúť si NASA TV a vidieť štart - http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

18:25 - 10,9, ... 3, 2, 1 štart. Atlas V štartuje, Juno sa vydáva na svoju viac než 500 miliónov kilometrov dlhú púť k Jupiteru

18:25 - hladký štart, všetky systémy Atlasu V fungujú, všetko beží hladko. Atlas V potvrdzuje svoju dobrú povesť.

 

Atlas V sa odliepa zo štartovacej rampy.

 

 

18:32  - oddelenie boosterov a prvého stupňa prebehlo v poriadku, motor druhého stupňa naďalej Juno urýchľuje.

18:36 - motor druhého stupňa bol zastavený potom čo druhý stupeň (Centaur) so sondou Juno na palube dosiahli svoj orbit okolo Zeme. Motor druhého stupňa bude opäť zapálený približne o pol hodinu.

18:40 - Centaur sa otočil do pozície vhodnej k opätovnému zapáleniu motorov. Centaur sa nachádza na orbite vo výške takmer 200 kilometrov nad Zemou z ktorej odštartuje na trajektóriu k Jupiteru. Aktuálne letí rýchlosťou takmer 25 tisíc kilometrov za hodinu. Aby sa Juno dokázala vymaniť z gravitácie našej planéty, potrebuje dosiahnuť rýchlosť viac než 40 tisíc kilometrov za hodinu.

18:57 - 32 minút od štartu, čakáme na opätovné zapálenie motorov druhého stupňa. Ten je očakávaný približne o 10 minút.

19:06 - Nad Indickým oceánom prebehol reštart motora Pratt & Whitney Rocketdyne RL10 urýchľujúceho druhý stupeň (aktuálne zrýchlenie 0.69 g). Bude horieť nasledujúcich 9 minút.

 

Motory druhého stupňa posielajú Juno na jej hyperbolickú dráhu k Jupiteru.

 

19:15 - motor druhého stupňa dohorel (vo výške približne 390 kilometrov). Teraz bude nasledovať jeho oddelenie od sondy Juno za približne 3 minúty.

19:17 - oddelenie druhého stupňa prebehlo v poriadku. Riadiacim centrom letu zaznieva potlesk.

19:21 - Juno je na svojej ceste k Jupiteru. Bol to hladký štart, o 5 rokov, v lete 2016 keď Juno priletí k Jupiteru si budeme môcť spomenúť, že sme boli pritom, že sme sledovali štart misie.

Teraz ostáva len zapriať, štastnú cestu Juno.

 

 

Meziplanetárna sonda Juno

Juno je misia americkej kozmickej agentúry NASA k Jupiteru. Štartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na palube nosnej rakety Atlas V. K cieľu svojej cesty priletí o 5 rokov, v auguste 2016. Po prílete bude skúmať zloženie Jupitera (podiel kyslíka a vodíka), gravitačné a magnetické pole planéty. Významným výsledkom misie by mohlo byť objasnenie toho ako Jupiter vznikol a či má tuhé jadro.

Viac informácii o misii nájdete v hesle venovanom misii Juno na wikipedii.

 

Juno pri Jupiteri, umelecká kompozícia. Credit: NASA


 

Komentáre (4)
Broslowski
skvele! som necakal ze sa tak rychlo pobere :-)
emPORiO
Kolko dni bude trvat cesta ku Jupiteru ?
Pavol Bobik
Priblizne 1800 dni.
Shano
ide vam pustit live s Ariane ?
Pridať nový komentár
TOPlist