Rover Curiosity úspešne pristál na Marse

Hororovo náročný manéver pristátia sa podaril, Curiosity je na Marse a poslala domov na Zem prvé zábery.

Na celkovo druhom zaslanom zábere vidno tieň, ktorý rover vrhá na povrch Marsu v kráteri Gale kde pristál. 

 


Radosť tímu MSL po pristáti. Credit: JPL, NASA

Extrémne obtiažny pristávací manéver, respektíve sled krokov vedúcich k pristátiu Roveru Curiosity na Marse, ktorý samotná NASA nazvala 7 minútami hororu sa podaril. Po prvý raz sa pristávalo na vybranom bode na Marse. Kráter Gale kde sonda pristála o 7 hodine a 32 minúte stredoeurópeskeho času, je vhodným miestom pre hľadanie stôp života na Marse. V sedimentoch  v jeho okolí (na úpätí hory), na miestach kde sa s vysokou pravdepodobnosťou v minulosti nachádzala voda, je väčšia šanca nájsť stopy či priamo mikroskopický život.

Pristávací manéver bol natoľko obtiažny, že sa samotný zapíše do dejín kozmonautiky. Jeho priebeh populárnými slovami popisovali mnohé známe osobnosti. Za všetkých uveďme pre zaujímavosť napríklad tých zo Star Trek sveta, Williama Shatnera a Sheldovovho (TBBT) obľúbenca Wila Wheatona.
 

 

Curiosity, začína svoju najmenej 668 dní dlhú misiu na Marse, budeme jej kroky a úspechy podrobne sledovať.

 

Mars Science Laboratory

Misia MSL patrí medzi kľúčové programy NASA, medzi jej vlajkové lode. Celý program bude stáť približne 2.3 miliardy dolárov. MSL odštartovala k Marsu na palube spoľahlivej rakety Atlas V 541. Jej let k Marsu trval osem mesiacov, počas ktorých MSL absolvovalo 570 miliónov kilometrov dlhú cestu vesmírom. 


MSL nesie na povrch Marsu rover Curiosity. Predchádzajúce marťanské rovery Spirit a Opportunity boli veľkým úspechom, no Curiosity je päť krát vačší a nesie desaťnásobne viac vedeckého nákladu. Rover je veľký približne ako Mini Cooper. Na rozdiel od svojich dvoch predchodcov, ktoré boli napájané solárnými panelmi je Curiosity poháňaný rádioizotopickými termoelektrickými generátormi. Tieto poskytnú roveru výkon 2.5 kW za deň. Odhaduje sa, že za plánované dva roky činnosti na Marse Curiosity prekoná vzdialenosť približne 19 kilometrov.

Mars Science Laboratory je najkomplexnejšia misia na robotický prieskum povrchu inej planéty v histórii.

Podrobné informácii o misii MSL nájdete na Wikipedii

Komentáre (6)
emPORiO
Ako sa dostane spat na Zem ? ci nijak ... "zrecykluju" ho v kozme
Ondro1
Prečo by sa mal dostávať späť na Zem?
emPORiO
čo ja viem ... doručiť nazbierane vzorky napriklad. Jeho misia jedneho dna skonci a tym to hasne ?
Richard_12
Nazbierané vzorky zanalyzuje (má tam na to prístroje) a získané údaje odvysiela naspäť na Zem. Po skončení životnosti jednoducho zaparkuje na vhodnom mieste. Poplatky za parkovanie pravdepodobne nikto nepošle.
p55p
pridavam odkaz na clanok s fotografiou pristavajuceho modulu na Mars, zachyteneho HiRISE kamerou.. http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2012/08/06/mars-orbiter-catches-pic-of-curiosity-on-its-way-down/
Mučo Mačo
ja som zaspal pristatie o 20 minut..velka skoda..islo z toho kvantum emocii zaznam http://youtu.be/sAapMqbBo04
Pridať nový komentár
TOPlist