Rok vývoja najväčšej rakety histórie

NASA už rok pracuje na rakete SLS, ktorá dopraví ľudí na Mars a asteroid.


Pred rokom, 14. septembra 2011 NASA ohlásila začiatok vývoja nového superťažkého nosiča Space Launch System (SLS) s kapacitou umožňujúcou pilotované lety k Mesiacu, Lagrangeovým bodom, misiu k asteroidu a nakoniec aj let na Mars. SLS vynesie 21 ton vážiacu paralelne vyvíjanú kozmickú loď Orion za hranice Zemskej príťažlivosti. Prvý let supernosiča SLS je naplánovaný na december 2017 a ten pri ňom vynesie Orion na okružný let k Mesiacu. Táto misia potrvá 7 dní a Orion poletí na svoju prvú cestu bez ľudskej posádky. Celkovo to bude druhý let kozmickej lode Orion, prvý, tiež bez posádky, sa uskutoční už v roku 2014 a pôjde o let na Zemskú orbitu, nosičom bude raketa Delta IV Heavy.

Prvé verzie SLS dokážu vyniesť náklad 70 ton na nízku orbitu Zeme. Neskoršie verzie toto číslo posunú až na hranicu 130 ton, čo z SLS spraví najvýkonnejšiu raketu histórie. Časový hodizont prvého letu 130 tonovej verzie smeruje za rok 2030. V nasledujúcom videu NASA rekapituluje prvý rok vývoja SLS.

 

 

Cieľom je vyvinúť nie len mimoriadne výkonný, no zároveň aj relatívne lacný nosič, ktorého prevádzka bude dlhodobo finančne udržateľná. Predbežne sa počíta s cenou 500 miliónov dolárov za jeden let už pri frekvencii štartov jeden za rok. Pre porovnanie ide o tretinovú cenu v porovaní s cenou jedného štartu raketoplánu pričom SLS dokáže vyniesť násobne ťažší náklad než raketoplán. SLS navyše bude tento náklad dopravovať najmä na misie za nízku orbitu Zeme a teda oveľa ďalej než to dakázali raketoplány. Dopravu na orbitu Zeme v tej dobe už oveľa lacnejšie zaobstarajú súkromné spoločnosti.

Pridať nový komentár
TOPlist