Reštaurácia na hranici vesmíru

Nech mi je dovolená odvolávka na Stopárovho sprievodcu galaxiou v názve článku, projekt Bloon mi Adamsovu knihu pripomenul.

Vesmírna turistika je rodiaci sa biznis čakajúci na svoj ostrý štart. Aj keď sa ten ostrý štart predsa len z roka na rok odďaľuje, nik nepochybuje, že v nasledujúcich rokoch príde. Čaká sa tak na suborbitálne lety spoločnosti Virgin Galctic, alebo sa častokrát aj búrlivo diskutuje či prvým vesmírnym turistom, ktorý obletí Mesiac a ktorý už zaplatil 150 miliónov za letenku bude režisér James Cameron. Nový nápad a koncept sa však nezjavil už pár rokov, až doteraz.

Nový nápad sa tentoraz nezrodil za atlantickým oceánom ale v slnečnom Španielsku. Vesmírny turista sa pri ňom podobne ako pri letoch Virgin Galactic pozrie na hranicu vesmíru. Pozrie sa tam pri omnoho väčšom komforte a na výrazne dlhší čas a možno aj skôr než odštartujú prví turisti v Mohavskej púšti z vesmírneho prístavu Spaceport America. Španielska spoločnosť zero2infinity je start-up pracujúci na vývoji stratosferického balóna, ktorý turistov vynesie na hranicu vesmíru do výšky 36 kilometrov. Takýto let potrvá približne 4 hodiny a umožní 4 člennej posádke vidieť zakrivenie zeme a modrú atmosféru prechádzajúcu do vesmírnej černe.

S nápadom stratosférického balónu pre turistické lety na hranicu vesmíru prišiel Jose Mariano Lopez-Urdiales už pred viac než desiatimi rokmi keď sa zúčastňoval letnej univerzity International Space University Summer Session Program v Čile v roku 2000. Postupne myšlienku rozvíjal a zverejnil ju v roku 2002 v článku z 53. Medzinárodného Aeronautického kongresu (International Aeronautics Congress) v Houstone v Texase. Napriek tomu, že myšlienka bola publikovaná a verejne známa, nik sa, na prekvapenie jej autora nechytil jej realizácie. Tak sa rozhodol realizovať ju sám. Založil spoločnosť zero2infinity a postupne pre svoj nápad získava priaznivcov a investorov.

 

 

Balón Bloon bude plnený héliom a v operačnej výške 36 kilometrov bude mať priemer 129 metrov. Polomer zavesenej konzoly bude 4.2 metra, pričom pojme dvoch pilotov a dvoch turistov.  Pôjde o čistý environmentálne priateľský projekt. Neznečistí stratosféru, nezanechá v nej akékoľvek splodiny. To je rozdiel oproti bežnému vesmírnemu turizmu, ktorý určité obavy v tejto oblasti vyvoláva.

V operačnej výške 36 kilometrov balón Bloon zotrvá asi polovicu celého letu (2 hodiny). Fázy letu si môžete pozrieť na web stránke inbloon.com. Bloon pristáva na 8 airbagoch, pričom poslednú fázu letu absolvuje na riadenom padáku.

 

 

Na rozdiel od bežnej kozmickej turistiky, si zážitok z vesmíru v tomto stratosférickom balóne bude môcť užiť naozaj každý. Zdravotný stav či vek v tomto prípade nehrá rolu, letieť môžu ako deti tak aj starší ľudia. Len musia na to mať. Letenka rozhodne nie je lacná. Stojí 110 tisíc EUR no ponúka mimoriadne pohodlie a kompletne personalizovaný zážitok. Môžete letieť kdekoľvek na svete v akýkoľvek čas. Vaša časť balóna môže byť oddelená od časti pilotov, Bloon vám dopraje úplne súkromie v absolútnom tichu. Balón bude najtichším lietajúcim dopravným prostriedkom histórie. Na palube vám poskytne maximálne pohodlie okorenené podávaným menu z Michelinskej reštaurácie. Exkluzívna reštaurácia, len čo je pravda. Čo sa týka času a miesta letov, fantázii sa medze nekladú, môžete si napríklad zvoliť moment zatmenia Slnka čo prinesie skutočne spektakulárny zážitok na hranici vesmíru.

 

Pridať nový komentár
TOPlist