Prvý programovateľný kvantový fotonický čip

Tím z Bristolskej Univerzity vyvinul prvý reprogramovateľný kvantový fotonický čip využívajúci efekt kvantovej previazanosti.

Čip využíva viaceré kanály na prenos vĺn a osem elektród na opakované previazanie fotónov. V závislosti od naprogramovania elektród vytvára rôzne kvantové stavy prenášaných fotónov. Výsledkom sú takzvané qubity, vyúžiteľné pre kvantové počítanie. 

Doležité je aj to, že ide o prvý malý čip tohto druhu. So svojou veľkosťou 70 krát 3 milimetre sa skutočne vojde do bežného počítača.

Okrem bežne uvádzaného použitia počítačov na kvantovej báze na (vraj) neprelomiteľné šifrovanie dát a všeobecne príjmaného názoru, že táto technológia prinesie rýchlejšie elektronické prvky ako tie súčasné, je otázkou, ako pri všetkých úplne nových technológiách kde nájde svoje využitie. Štúdie google ukázali, že jednou z nádejných oblastí je rozpoznávanie obrazu (Pattern recognition).

 

 

Zdroj: www.eurekalert.orgwww.extremetech.com

Komentáre (15)
Nameless
vie mi niekto sedliacky vysvetlit o co tu ide?
16cmfan
Tento mikročip funguje na princípe z kvantového sveta. Volá sa kvantová previazanosť. V skratke ide o to, že ak máme 2 častice napríklad pri sebe a potom ich oddelíme a každú posadíme na jeden koniec galaxie. Ak potom napríklad zmeníme nejak kvantový stav častice A, tak sa zmení stav okamžite aj častici B. Hlavnou výhodou je to, že sa tak deje okamžite. Takže žiadny limit rýchlosti svetla. Ak by sa informácia šírila rýchlosťou svetla, tak by informácia o zmene častice A prišla k častici B asi o 40 000 tisíc rokov, ale vďaka kvantovej previazanosti sa tak deje ihneď. Problém ale je, že aj tu existuje pravdepodobnosť, takže nikdy s určitosťou nevieme ako sa druhá častica zachová, pretože nepoznáme ani presný stav častice A. Je to doslova 50/50. A to len v prípade ak hovoríme napríklad o zachovaní spinového čísla atp. Snáď som to vysvetlil správne... písal som od hlavy, ale dá sa nájsť na nete toho viac.
bledos
Presnejsie, ak rozdelis tie castice a kazda sa moze nachadzat napr. v 2 stavoch, napr. 0 a 1, tak pravdepodobnost pred meranim stavu bude 50:50, ze castica A bude v stave 1 alebo 0, podobne pre casticu B bude platit, ze 50:50 bude v stave 1 alebo 0. To je ten qubit. V momente, ked prevedies meranie stavu napr. na castici A a zistis, ze sa nachadza v stave 1 tak okamzite sa castica B bude nachadzat v stave 0 a naopak, to je ta kvantova previazanost.
16cmfan
Tak tak :)
Nameless
velmi zaujimave urcite si o tom na nete precitam ale ako je to v praxy vyuzitelne ked je tam pravdepodobnost 50:50 lebo to je absolutna nahoda
m2fizy
No to je nieco ako ... teraz moze "jedna castica" nadobudat stav len 1 alebo 0. Pri Qbitoch je to o niecom inom ... ide v podstate o to ze tato "castica" vie nabodudnut naraz dva stavy a teda aj stav 0 aj stav 1 (nieco ako (schrodingerova macka) a teda teoreticky preniest az 2x informacii, resp. redukcia poctu "castic" vo vyrobkoch (cipoch, atd.).
bledos
nie 2x viac ale 2^x viac, (x je pocet qubitov)
m2fizy
tak potom takto ... myslel som si ze to nebude 2x, ale neaky equivalent ako napr. 2*2*2 ...
Mučo Mačo
"Okrem bežne uvádzaného použitia počítačov na kvantovej báze na (vraj) neprelomiteľné šifrovanie dát" na bezne vypocty sa kvantovy pocitac kvoli svojej pravdepodobnostnej charakteristike nehodi.. A to sifrovanie,kvantove pc vedia faktorizovat obrovske cisla na pockanie,teda teoreticky cez Shorov algoritmus..pre klasicke pc ziaden efektivny algoritmus na faktorizaciu nie je a nikdy nebude..zatial sa ale ziadne zazraky nekonaju,pretoze to je este vsetko len v plienkach
like
To znamena, ze prichodom tychto kvantovych cipov bude potrebne menit komplet strukturu vsetkych programovacich jazykov? Alebo sa tieto cipy budu programovat iba vo vyrobnych fabrikach a to znamena, ze sa bude vsetko vypocitavat ovela vyssiou rychlostou, no pritom jazyky ostavaju zachovane?
m2fizy
Urcite ano .... je to to iste ako ked sa konecne zacne programovat na viac-jadrovej urovni (multicore). Cize nie len syntax sa bude menit, no zmeni sa celkove myslenie a pristup ku komunikacii (a teda syntax aj logika).
Mučo Mačo
na to netreba len novy jazyk ale uplne celu logiku :)
passco
Pracuju uz aj na kvantovom internete .. ziadne kable len 2 tancujúce častice? :)
m2fizy
Vies vobec co si sa opytal ? ... ze kvantovy internet ... hh :D no husto ... nie internet bude stale rovnaky (to je totiz vysledok prace) no POSTUP tvorby tohto internetu uz odlisny moze (a asi aj bude) byt. No asi toto nieje odpoved ktoru si myslel ze dostanes. Internet ako taky ostane aj dalej a kedze nic lepsie ako opticke kable zatial nieje, myslim ze ani "cesta" internetu sa menit nebude ( a teda zmeni sa len pristup k tvorbe internetovych stranok, atd.). No uprimne aj o tom pochybujem. Myslim ze tieto "kvantove" pocitace su evoluciou (ale aj tak trochu krokom vedla, nehovorim ze nie to spravnou cestou, no tak trochu vedla cesty (postrannym chodnikom)), no prava revolucia nastane az ked sa zacne pouzivat BIOMECHANIKA (a teda "organicke cipy", to potom ani kvantove pocitace nerozchodia).
passco
Kvantovy počítač je rovnaká budúcnosť ako tkz. kvantový internet ktorý som písal.. možno nesprávna definícia ale chcel som reagovať (humorne) k téme .. viac menej by som si vedel v budúcnosti predstaviť internet ktorý by fungoval bezdrotovo .. neviem k čomu by som prirovnal, niečo ako kolektívne myslenie?
Pridať nový komentár
TOPlist