Prvé zábery guľového blesku v histórii

Po prvý raz v histórii sa podarilo zaznamenať kamerami a spektrografmi guľový blesk.

Vďaka mimoriadnej zriedkavosti guľového blesku nebol tento donedávna zaznamenaný na filmový pás. Po prvý raz sa to podarilo náhodou pri experimente na sledovanie bežných bleskov v Číne. Výskumný tím z Northwest Normal University v Lan-čou toto náhodné pozorovanie ich kamerami a spektroskopmi popísal v článku v dnešnom vydaní prestížneho vedeckého magazínu Physical Research Letters.

Guľový blesk sa v zornom poli ich kamier objavil približne na sekundu a pol počas ktorej sa pohyboval horizontálne na vzdialenosť 20 metrov. Spektrálna analýza svetla guľového blesku ukázala z čoho je žiarivý objekt vytvorený. Bolo to železo, uhlík a vápnik. Rovnaké základné elementy sa vyskytujú v pôde.  

To podporuje teóriu vzniku guľových bleskov v dôsledku úderov bežných bleskov do zeme. Pri nich sa v pôde vyparí oxid kremičitý, ktorý zo zeminy do atmosféry takpovediac vystrčí rázová vlna spôsobená nárazom blesku.  Autor tejto teórie John Abrahamson z University of Canterbury na Novom Zélande sa pre magazín New Scientist vyjadril, že čínske pozorovanie potvrdzuje všetky znaky jeho teórie.

 


Počas Veľkej búrky vo Widecombe 21. októbra 1638 zasiahla kostol Sv. Pankráca
ohnivá guľa s priemerom skoro dva a pol metra.
Udalosť si vyžiadala 4 obete a približne 60 zranených.

Zdroj: phys.org, newscientist.com

Komentáre (3)
vulu
A zabery nikde.
passco
Hmm mame aspon omalovavanku z roku 1638 :D
Pavol Bobik
Samotne video nebolo zverejnene. Zverejnene boli vysledky z jeho analyzy.
Pridať nový komentár
TOPlist