Kepler, misia NASA určená na hľadanie planét mimo našej Slnečnej sústavy robí svoju robotu dobre. Aktuálne prichádza s objavom prvých dvoch planét veľkosti Zeme, pomenovaných Kepler-20e a Kepler-20f.
Obe planéty sú príliš blízko svojích materských hviezd a teda mimo takzvanej obývateľnej zóny, keďže na nich pre vysoké teploty na ich povrchu nemôže existovať voda v tekutom skupenstve. Napriek tomu je tento objav významným miľníkom na ceste k nájdeniu planéty podobnej Zemi nielen veľkosťou ale aj podmienkami vhodnými pre existenciu života na jej povrchu.
Kepler-20e je trochu menší než Venuša, s polomerom 0.87 krát menším než polomer Zeme. Kepler-20f je veľkosťou veľmi podobný Zemi. Jeho polomer je len 1.03 krát väčší ako polomer Zeme. Obe sa nachádzajú v planetárnej sústave Kepler-20 pozostávajúcej z piatich planét, vzdialenej od nás približne tisíc svetelných rokov v súhvezdí Lýra. Obe obiehajú svoju planétu za extrémne krátku dobu. Kepler-20e za 6.1 dňa a Kepler-20f každých 19.6 dní. To znamená, že na ich povrchu sú veľmi nepriaznivé podmienky pre život. Na povrchu 20f to je podobné podmienkám aké nájdeme na Merkúri s povrchovými teplotami cez 400 stupňov Celzia. Pre 20e sú to teploty takmer 800 stupňov Celzia a to už je teplota pri ktorej sa roztápa sklo.
Snímacie prvky kamery misie Kepler. Credit: NASA,JPL
Materská hviezda sústavy Kepler-20 je podobná Slnku, len o maličký kúsok menšia a chladnejšia. Jej planéty však obiehajú veľmi blízko, všetky bližšie než je orbit planéty Merkúr v našej sústave. Ostatné tri planéty sú väčšie než Zem no menšie než Neptún. Kepler-20b, najbližšia planéta, Kepler-20c, tretia planéta, a Kepler-20d posledná piata planéta, obiehajú svoju hviezdu každých 3.7, 10.9 a 77.6 dní. Netradičným je usporiadanie planét v systéme podľa veľkosti. Pokiaľ v našom systéme sú malé planéty s pevným povrchom blízko Slnka a veľké plynné planéty ďalej od neho, v systéme Kepler-20 sú veľké a malé planéty takpovediac pomiešané. Najbližšie je veľká planéta, potom malá, potom veľká, zas malá a nakoniec veľká. To ukazuje, že poradie planét podľa veľkosti v závislosti od vzdialenosti k svojej materskej hviezde môže byť v rôznych planetárnych sústavách rôzne.
Porovnanie veľkosti objavených planét voči planétam Slnečnej sústavy.
Misia Kepler týmto objavom potvrdzuje svoju schopnosť nájsť planéty veľkosti Zeme pri vzdialených hviezdach. Ostáva už len čakať, na objav planéty podobnej Zemi aj svojou obyvateľnosťou pre živé organizmy. Opatrný optimizmus týkajúci sa existencii takej planéty sa vďaka misii Kepler zdá byť na mieste.
Misia Kepler 7. marca 2009 o trištvrte na päť stredoeurópskeho času vyniesla nosná raketa Delta II z Cape Canaveral Air Force Station teleskop Kepler na jeho Zemi podobnú dráhu okolo Slnka. Kepler disponuje najväčšou kamerou aká bola kedy vypustená do vesmíru. Jej snímací CCD prvok má rozlíšenie 95 megapixelov (pole 42 CCD, každé s rozmerom 50x25 mm majúce 2200x1024 pixelov). Počas svojho letu pri ktorom sa bude pohybovať po trajektórii podobnej Zemi, tj. bude obiehať Slnko vo vzdialenosti rovnakej ako Zem (približne 150 miliónov kilometrov), s dobou obehu približne jeden rok. Takáto trajektória je výhodná z dôvodu, že na nej merania neruší žiadne odrazené svetlo zo Zeme a nie je rušená gravitačným pôsobením Zeme. Pozorovania. ktoré má Kepler vykonávať sú tak citlivé že aj takéto vplyvy by ich mohli rušiť. Počas tri a pol roka, čo je minimálna doba jeho činnosti, preskúma postupne 100 tisíc hviezd, pri ktorých bude hľadať a skúmať ich planetárne systémy. |
elementar
skype3x3
like
passco
Saky