Prvá neutrínová správa v histórii

Komunikačná technológia známa zo sci-fi literatúry sa priblížila realite.

Vynikajúca vedeckofantastická kniha Pánov hlas od Stanislawa Lema z roku 1968 popisuje kontakt s mimozemskou civilizáciou. Kniha je jedným z najrealistickejších popisov takejto situácie aký sa dá nájsť a jej dej začína zachytením neutrínového signálu zo súhvezdia Malého psa. A udeje sa úplne inak ako by ste čakali, či hádali. Nebyť šetrnosti vydavateľstva publikujúceho tabuľky náhodných čísel, nik by nedozvedel o odkaze z iného sveta. Vydavateľstvo namiesto toho aby tabuľky náhodných čísle poctivo nagenerovalo, zverejnilo neutrínový šum predpokladajúc, že je dokonale náhodný. Po čase sa objavili sťažnosti zákazníkov, že čísla nie sú náhodné a objav bol na svete. Na svete a hneď utajený, ale veď, ktorí knihu čítali neľutujú a ostatným ju môžme len odporúčať.

Po viac než štyridsiatich rokoch od zverejnenia knihy sa odovzdanie informácie, odkazu, pomocou neutrín stalo realitou.  Výskumný tím pracujúci na urýchľovači NuMI z Fermi National Accelerator Laboratory v Batavii, vytvoril zväzok neutrín, ktorý nasmeroval do jeden kilometer vzdialeného neutrínového detektora MINERvA. Aj keď je neutríno extrémne zložité zachytiť, tím zachytil približne každé desaťmiliardté z nagenerovaných neutrín. To už ale stačilo na prenos signálu. Prvým preneseným slovom bolo slovo neutríno rozložené na sériu jednotiek a núl. Jednotku znamenal 1 sekundový neutrínový impluz generovaný urýchľovačom NuMI, nulu jednoduchá absencia signálu.

Myšlienka vedeckofantastickej literatúry sa tak stala realitou. Praktické využitie, čo aj možno vzdialné kvôli technickej náročnosti generovnia a registrovania signálu je jasné. Kedykoľvek budete potrebovať poslať odkaz tam kde sa iné signály nedostanú, hoc aj do centra planéty, použijete neutrínový signál. Realite bližším príkladom môže byť komunikácia s ponorkami, keďže rádiový signál sa do väčších hĺbok nedostane.

Presný popis a výsledky experimentu budú publikované v magazíne Modern Physics Letters A.

Zdroj: www.symmetrymagazine.org

  

Komentáre (5)
M1ch4l
len mala pripomienocka...ak dobre pocitam, tak 50 rokov od 1968 este neuplynulo
mano8
no tak aka je ta rychlost neutrin ? vacsia nez svetlo ci ?
16cmfan
Nie je večšia. Výhoda posielanie správ pomococu Neutrín nie je o rýchlosti ale o to, že sa takýto signál dostane tam, kde fotóny nie.
Pjetro_de
Velmi pekne ... akurat rychlsot je sakra mala: zachytia ina 1 z 10 000 000 000 vygenerovanych neutrin a preto je potrebny 1 sekundyvy interval na rozoznenie stavu 1 ci 0. T.j. rychlost prenosu je 1 bit za sekundu (1 bps) resp. 0,125 B/s. Za cely den sme tak schopni preniest 10800 bajtov, cili 10,8 kB. Nuz ale co, zaciatky su tazke :)
mano8
no ak popracuju na technologii zachytavania, tak to budu "game pingy" :D :D :D
Pridať nový komentár
TOPlist