Priesvitná myš z Caltechu

Priesvitné tkanivo a orgány spravili z laboratórnej myšky priesvitného tvora. Neuveriteľný, šokujúci pohľad na myšku s viditeľnou kostrou sa vám naživo naskytnúť ak navštívite Caltech, jednu z najlepších univerzít na svete.

Výskumný tím z laboratória Biológie a Biologikého inžinieringu v Pasadene vedený Vivianou Gradinaru dosiahol priesvitnosť tkanív a orgánov mrtvej myšky použitím techniky PARS (skratka z perfusion-assisted agent release in situ). Lipidy tvoriace štruktúru buniek pri nej rozpúšťajú detergentom a následne lipidy nahradia polymérnym hydrogélom. A priesvitný tvor je na svete.

Molekula ako napríklad DNA ostanú pri tejto technike nepoškodené. Po vstreknutí látok do krvného obehu myši sa váčšina jej orgánov stane priesvitnými do dvoch troch dní. Celá myš sa stane transparentnou za týždeň, pri potkanovi to trvá dva týždne.

Následne môže byť priesvitný tvor preskúmaný tradičnými 3D technikami ako konfokálna mikroskopia. Pri diagnostike stačí spriesvitnenie vzorky odobraného tkaniva. PARS technika už má aj prvú medicínsku aplikáciu. Vyvinula ju vedúca výskumu PARS Vivian Gradinaru s Rajanom Kulkarnim a používa sa pri analýze vzoriek biopsiíľudskej kože na hľadanie nádorových buniek. 

Technika PARS je nasledovníkom techniky zvanej CLARITY od rovnakého výskumného tímu. CLARITY bola pôvodne technikou vyvinutou na sprisevitnenie mozgu, neskôr v modifikovanej a vylepšenej podobe na spriesvitnenie ostatných orgánov. Viditeľnosť až na úroveň buniek poskytovaná PARS technikou posúva diagnostiku na novú kvalitatívnu úroveň.

Výskum bol aktuálne publikovaný v odbornom magazíne Cell (pdf článku na voľné stiahnutie nájdete na tomto linku).

Zdroj: www.caltech.edu

Komentáre (4)
lacikaboss
Vidim, ze ta myska je stastna a zdrava -_-
meloun97
LOL
emper@r
technologia 21. storocia
sedliacka
Ešte že bola po smrti. Niw som si istá, kde to má hlavu a kde zadok.
Pridať nový komentár
TOPlist