Pozrite na nočnú oblohu v nasledujúcich dňoch

, Autor: Pavol Bobik

V nasledujúce večery by vám nemala ujsť ISS prelietavajúca nad naším územím.

Medzinárodná vesmírna stanica ISS bude nielenže veľmi jasná no bude prelietať v takomto stupni jasnosti nad naším územím dva krát za sebou za jeden večer. A teda ak ju uvidíte raz, stačí počkať 90 minút a uvidíte ju opäť. 

Konkrétnejšie dnes 9. augusta v

Bratislave od 22:18:43 z západojuhozápadu s maximom jasnosti -3,1 magnitúdy 70 stupňov nad severoseverozápadným obzorom. 

Košiciach od 20:43:28 z juhojuhozápadu v jasnosti -2,6 magnitúdy s maximom o tri minúty 33 stupňov nad juhovýchodným obzorom. Potom o 22:19:29 opäť, ešte jasnejšia (magnitúda -3.0) zo západu s maximom 66 stupňov nad horizontom na severoseverozápade.

10. augusta potom v

Bratislave od 21:25:37 z západojuhozápadu s maximom o tri minúty neskôr nad takmer v nadhlavníku 82 stupňov nad juhojuhovýchodným obzorom. Druhý krát od 23:02:20 zo západu a maximom 40 stupňov nad severoseverozápadným obzorom.

Košiciach od 21:26:21 z západojuhozápadu v jasnosti -3,4 magnitúdy s maximom o tri minúty takmer priamo v zenite (nadhlavníku).  

11. augusta v

Bratislave od 22:09:04 s maximom o tri minúty 50 stupňov nad severným horizontom.

Košiciach veľmi jasný prelet od 20:33:18 a potom ďaľší od 22:09:49. 

Pre ostatné miesta (geografické polohy) a nasledujúce dni zistíte presné údaje o preletoch ISS a ostatných satelitov na stránke heavens-above.com. Najskôr na stránke zadajte Vašu polohu. Máte na výber z troch možností. Polohu označíte alebo na mape (link select from map), alebo z databázy miest (link from database), či priamym zadaním (link edit manually) vašej zemepisnej dĺžky a šírky.


Po určení polohy si už len jednoduchým kliknutím na link ISS (v časti Satellites)  zobrazíte  tabuľku preletov v najbližších dňoch. 

 

Kľúčové slová
ISS
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Prave som sa na nu pozeral z Kosic, krasne ju bolo vidiet. A letela dost rychlo teda :)

jo presne tak to vyzeralo :D

Tak sledoval som aj druhy prelet, este jasnejsi jak vcera a presne vtedy aj padla hviezda na oblohe. Krasna kombinacia :)

Dnes som videl v Pov. Bystrici obidva prelety. Mám taký pocit, že prvý bol o čosi jasnejší.

Poslať nový komentár

TOPlist