Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

, Autor: Pavol Bobik

V technickej praxi sa tomu hovorí štúdia vykonateľnosti. Nadšenec kozmonautiky zverejnil 20 ročný, podľa neho reálny plán, na postavenie kozmickej lode Enterprise.

Po pravdepodobne rokoch práce a domýšľania celej veci do detailov štúdiu zverejnil a tá prežila svoj virálny príbeh.  K nemu sa dostaneme nakoniec, začnime dôležitým.

Projekt hovorí o postavení gigantickej kozmickej lode, pomenovanej podľa silnej sci-fi tradície pomenovávania nových kozmických plavidiel Enterprise. Lode vážiacej 85 tisíc ton s dĺžkou dosahujúcou takmer jeden kilometer, ktorá bude zároveň kozmickou loďou, vesmírnou stanicou a kozmickým prístavom v jednom. 

Prečo tak veľká loď? V prvom rade kvôli umelej gravitácii. Gravitačné koleso v tanieri lode umožní vytvoriť pre tisíc člennú posádku zemskú gravitáciu 1 g. V druhom rade, Enterprise bude prístavom pre mnoho menších lodí, pre ktoré musí mať dostatok miesta a dostatočnú zásobu paliva (celkové zásoby paliva 25 tisíc ton).   

Pohon lode by mal zabezpečiť iónový motor, alternatívne sa uvažuje aj s Vasimir pohonom. Energetickým zdrojom pre ne budú tri reaktory, najvýkonnejší 1.5 GW a dva prídavné polgigawatové. Táto sústava umožní lodi dosiahnuť konštantné zrýchlenie 0.002 g čo znamená nasledujúce možné misie

- let k Mesiacu, 3 dni. Misia na Mesiac a späť, 7 dní
- let k Marsu, 90 dní. Misia na Mars a späť 250 dní

Do najmenších podrobností rozpracovaný koncept lode nájdete na stránke www.buildtheenterprise.org

 

 

Celková cena projektu vývoja a stavby Enterprise Gen1 (prvej generácie) je odhadovaná na 1 bilión dolárov. Rozpočítané na 20 rokov trvania projektu dostaneme 50 milárd dolárov ročne. Najväčšou položkou rozpočtu, vo výške 35 percent, je cena za vynesenie materiálu na stavbu lode na Zemskú orbitu, kde bude Enterprise zostavená.

Išlo by o drahú záležitosť, no loď treba vidieť ako projekt na dlhé obdobie. Operačný čas lode bude desiatky rokov, možno storočie. Flotila Enterprise lodí by sa mohla dopĺňať raz za 33 rokov. Projekt jednej lode by bol projektom jednej generácie, pričom predchádzajúce lode by mohli byť kontinuálne vylepšované a slúžiť súčasne s jednou dvomi loďami predchádzajúcej generácie. 

Autor konceptu vystupujúci pod prezývkou BTE-Dan je presvedčený o jeho realizovateľnosti. V časti Q&A stránky hovorí, že ak ho niekto presvedčí o tom, že projekt nie je technicky realizovateľný, verejne to na stránke buildtheenterprise.org prizná. Zverejnenie celého projektu je tak vlastne zadanie na oponentúru širokej laickej i odbornej verejnosti.

 

Virálny príbeh spomenutý na začiatku novinky spojený so zverejnením stránky začína na najväčšom diskusnom fóre NASA,  kde BTE-Dan zverejnil stručnú informáciu o Gen1 Enterprise projekte a link na stránku projektu. Po pár hodinách bola téma na fóre administrátorom zamknutá so slovami Sci fi fanúšikovia pokúšajúci sa byť NASA inžiniermi sú komickí, no sú aj stratou času. My sa tu zaoberáme skutočným hardvérom.

"Sci fi fans taking on NASA engineers is too funny, but also a waste of time. We deal with real hardware here."

Po tomto nezdare poslal BTE-Dan link na stránku, ako hovorí na blogu stránky, pár blogerom. Do troch dní sa správa o stránke začala šíriť internetom rýchlosťou stepného požiaru. Čítanosť stránky vystrelila z počtov spočítateľných na prstoch na desaťtisíce. Stránka taký nápor nevydržala a bola nedostupná. Po prechode na dedikovaný server stránka ožila a minulý piatok zaznamenala 140 tisíc návštev. Autor stránky dostáva stovky emailov denne a okolo projektu sa začína tvoriť komunita. To môže projekt posunúť k ešte dôkladnejšiemu spracovaniu, ktoré sa pri optimálnom vedení dôkladnosťou priblíži štúdiám akou je napríklad Projekt Ikarus.

 

Celé mi to pripomína slová Johna Lenona, ktorý v skladbe Imagine hovorí

You, you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one

pod to sa rád podpíšem :)

 

Zdroj:  www.buildtheenterprise.org

Kľúčové slová
Kozmopikošky
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

to by som sa velmi potesil keby sa to stalo realitou :)
btw ten preklad sa mi velmi nezda, skor by som povedal ze nie fanusikovia su komicki, ale ten cas ktory na to davaju je ako zabavny tak aj strata casu.

Re: Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

Ked zratame kolko penazi dava USA na zbrojenie proti Rusku a Cine, Rusko na obranu proti Cine a USA a Cina na obranu pred Ruskom a USA, pricom ziadna velmoc na tu druhu utocit nikdy nebude, tak tych 50 mld by bola kvapka v mori a tu lod by za 5 rokov postavili. (za dalsich 5 rokov by mala kazda velmoc vlastnu a star wars mozu zacat :-D ).

+1
Vystizne, zial. :-(

Re: Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

radsej Daidalos

Zaklad je ten vesmirny gravitacny vytah, aby sa mohlo nieco taketo realizovat. Skladat obrie lode klasickym stylom, je neekonomicke a hlavne neekologice.

Re: Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

uz uz zacinam studovat pohon aby som bol na palube...ale taky Daidalos neni tiez zla lod...

Re: Death Star

Hviezda smrti tiež nie je na zahodenie. Len treba dávať pozor aby nedrbla do Zeme.

hmmm .... pekne ... zacina sa mi to pacit ... uz len aby sa toho chytili "spravny" ludia a nebude to len volaka "bublina" ale stane sa s toho skutocnost ... len ma trochu mrzi za sa toho uz nedozijem ... predsa 100+ sa len tak niekto v "kvalitnej" a "pouzitelnej" podobe asi nedozije ... no kto vie aj na to mozno najdu liek :D

Ale pekne fakt akoze uz konecne pochopili, ze treba kolonizovat okolite planety ... lebo ak vycerpame suroviny zeme este pred niecim takymto (a teda ze budeme mat moznost kolonizacie) tak sme v pr.deli a nasa civilizacia bude pomaly ale isto upadat.

Staci jedna silna solarna erupcia a sme v dobe kamennej.

Re: Postavme Enterprise, Star Trek realitou do 20 rokov

Treba ist zit do kozmu .Na zemi nieje dostatok miesta pre tolko ludi .. Ani surovin .Teraz sa to riesi vojnami a vrazdenim ludi .. skoda tolko ludskeho potencialu kto vie kolkko vyznamnich vedcov , geniov takto uz pomrelo.. zbytocne.
Namiesto toho aby vlady rozmyslali takto a poslali prvych priekopnikov do vesmiru to riesia jednoducho vojnami .. kde to zijem ..

Poslať nový komentár

TOPlist