EN

Po sedemnástich rokoch dostane USB novú triedu konektorov

Trieda konektorov C bude mať celkom nový, spätne nekompatibilný tvar, ktorý umožní zasunutie v akejkoľvek orientácii.

Organizácia USB 3.0 Promoter Group, ktorá stojí za novými štandardmi pre rozhranie USB - Universal Serial Bus, včera oznámila začiatok vývoja novej triedy konektorov. Trieda C je prvou veľkou zmenou počas celého života tohto štandardu, ku zavedeným konektorom typu A a B pribudne teraz tretí, s nimi nekompatibilný tvar.

Nový, zatiaľ bližšie nešpecifikovaný konektor má technicky vychádzať z verzie štandardu USB 3.1 a fyzicky má pripomínať micro-B USB 2.0 konektor. Jednou z veľkých výhod má byť fakt, že dizajn umožní zasunutie kábla do konektora v akejkoľvek orientácií. Znamená to, že používatelia už nebudú mať problémy s pripojovaním, konektory do seba zapadnú vždy na prvý krát. To dnes nie je vždy pravidlom a hlavne v stiesnených podmienkach sa stará o problematickú manipuláciu.

USB typu C dostane do vienka aj zdvojnásobené rýchlosti prenosu štandardu USB 3.1, navyše sa dočká aj využitia funkcie nabíjania vysokými výkonmi. Namiesto štandardných 500mW (0,5W) u USB 2.0 tak bude cez na to prispôsobené zariadenia využívať až 100W.

Keďže nový typ USB konektorov nebude vôbec spätne kompatibilný so súčasnými štandardmi (Typ A, B, Micro-B, atď.), je v pláne aj vývoj redukcií a konvertujúcich adaptérov.

Primárnym cieľom vývoja nového štandardu budú zrejme predovšetkým mobilné zariadenia ako smartfóny a tablety, vzhľadom na projektované malé rozmery a univerzálnosť orientácie pri pripojovaní. USB Typ C sa dostane k prevereniu na začiatku budúceho roka, finálna špecifikácia sa objaví v polovici 2014. 


Rôzne, dnes používané typy USB konektorov (hore). Nový USB typu C by mal pripomínať konektory Micro-B (dole), známe napríklad z nabíjačiek smartfónov. Vďaka tvaru však bude možné pripojiť konektor v akejkoľvek orientácii.

Zdroj: USB.org

Komentáre (1)
Pjetro_de
Akych typickych 500 mW = 0,5 W???? Autor si asi pomylil watty a ampere. Pre USB2 typickych 500 mA (skladane ako 5x100 mA) a pre USB3 typickych 900 mA (skladane ako 6x150 mA). Vsetko pri 5 V. USB2 teda dodava 2,5 W stavy a USB3 je schopna dodavat az 4,5 W stavy. To vsak bohuzial stale nestaci na 3,5 palcove externe disky, ktore sice uz roztocene mozu spotrebovavat okolo 5-6 W co je len mierne nad hranicou moznosti napajania USB3, ale v prvych 2-3 sekundach na roztocenie platni potrebuju aj 12-15 W. A take kapacitatory co by nabite davali 10 W pocas 3 sekund sa tam na maly plosacik disku nedavaju. http://en.wikipedia.org/wiki/USB#Power nc ako no comment, nie norton commander
Pridať nový komentár
TOPlist