EN

Cez USB port až 100W elektrickej energie? Čoskoro áno.

Organizácia stojaca za štandardom USB dokončila špecifikácie USB Power Delivery, ktorá umožní napájať cez kompatibilný port zariadenia s odberom až 100W.

Najnovšie porty USB 3.0 priniesli voči predchodcovi nielen vyššie prenosové rýchlosti, ale aj lepšie možnosti napájania zariadení. Štandardných 900mA však vystačí nanajvýš pre externé napaľovačky či pevné disky, skupina USB 3.0 Promoter Group preto prednedávnom začala pracovať na podstatnom vylepšení. Dnes už je oficálne na svete špecifikácia USB Power Delivery, podľa ktorej môžu začať výrobcovia elektroniky vyrábať prvé kompatibilné zariadenia. Členmi USB 3.0 Promoter Group sú spoločnosti ako Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Renesas, ST-Ericsson a Texas Instruments.

Táto špecifikácia prináša predovšetkým zvýšenie maximálnej možnej dodávanej energie na 100W, čo už vystačí napríklad na napájanie notebooku alebo veľkých 3,5" pevných diskov, ktoré inak vyžadujú vlastný zdroj. Súčasťou špecifikácie je aj popis elektronicky detegovateľného kábla, prostredníctvom ktorého sa toľko elektrickej energie bude môcť prenášať. Zariadenia s portami schopnými dodávať 100W teda rozpoznajú, či je pripojený kompatibilný kábel a zabráni sa tak "upečeniu" či už bežného USB 3.0 kábla, alebo zariadenia. Samozrejmosťou je spätná kompatibilita s USB 3.0 a USB 2.0 dátovými štandardmi.

Týmto sa otvárajú nové možnosti nasadenia USB štandardu. S výkonom 100W bude napríklad možné napájať reprosústavu, monitor či dokonca tlačiareň. Prevádzka može byť pritom obojsmerná, čo umožní napríklad nabíjanie externej batérie notebooku keď je tento pripojený do siete, po jeho odpojení zas napájanie z batérie cez USB port.

Komentáre (6)
OVERLORD
nieco ako vylepsena verzia ASUS Ai Charger
Archon
hmm už to vidim navrat zdrojov s napajanim pre monitor :D len s tym že ich bude 4-6 a budu to USB3.1
like
To by som chcel vidiet tu vydrz baterie NTB, ku ktoremu by napojili reprosustavu alebo dalsi monitor ci tlaciaren.
KatjushaMan
asi si na castu vlakom nenosis externy monitor ;) :D
like
No prave preto je to vyuzitelne iba na doma :)
passco
Hmm a spravia k tomu aj radice a ostatne veci? Mne napr na HP sa odpalil nejaky čip na USB a stale mi tam vyhadzovalo chybu a nešlo nič pripojiť a napokon vyvodenie bolo to ze som pripojil vela zariadeni ktore si tahali stavi viac nez to zvladlo?! Je pekne ze tam napojim rychlovarnu kanvicu ale aby mi neodisla MB :D
Pridať nový komentár
TOPlist