Planetárny systém podobný nášmu

Lietajúce observatórium NASA s názvom SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) nedávno dokončilo detailný výskum blízkej planetárnej sústavy, ktorý potvrdil, že jej architektúra je pozoruhodne podobná našej Slnečnej sústave. 

Hviezda južnej oblohy Epsilon Eridani (ε Eri) je našou najjbližšou planetárnou sústavou okolo hviezdy podobnej Slnku. Nová štúdia bola publikovaná 25. apríla 2017 v časopise Astronomical Journal.

SOFIA bola vybudovaná na palube dopravného lietadla Boeing 747SP, ktoré nesie ďalekohľad s priemerom 2,5 metra. Jedná se o spoločný projekt NASA a German Aerospace Center, DLR. NASA’s Ames Research Center v kalifornskom Silicon Valley organizuje program, vedecké a letové operácie observatória SOFIA v spolupráci s Universities Space Research Association, Columbia, Maryland a German SOFIA Institute (DSI) na univerzite v Štuttgarte. Základňou pre lietajúce observatórium je NASA’s Armstrong Flight Research Center's Hangar 703 v Palmdale v Kalifornii.

Doposiaľ výskumy naznačovali, že Epsilon Eridani je obklopená diskom drobných častíc, ktoré môžu mať podobu plynu a prachu, alebo aj malých kamenných a ľadových telies. Disky tvorené pozostatkami materiálu môžu byť široké, nesúvislé alebo sústredené do pásov materiálu, podobne ako je to v hlavnom páse planétok v Slnečnej sústave alebo v Kuiperovom páse – oblasti za dráhou Neptúnu, kde sa nachádzajú stovky tisíc telies zložených z horniny a ľadu. Okrem toho starostlivé merenia pohybu hviezdy Epsilon Eridani našepkávajú, že planéta s takmer rovnakou hmotnosťou ako Jupiter obieha okolo hviezdy vo vzdialenosti, ktorú môžeme porovnať so vzdialenosťou Jupitera od Slnka.

Jedna teória naznačuje, že teplý materiál v dvoch relatívne úzkych prstencoch drobného materiálu v sústave Epsilon Eridani zodpovedá polohe hlavného pásu asteroidov a dráhe planéty Urán v Slnečnej sústave. Pri využití tohto modelu teoretici naznačujú, že najväčšia planéta v planetárnej sústave možno bude ako obvykle súvisieť s priľahlými prstencami drobných častíc. Iný model prisudzuje prítomnosť teplého materiálu v podobe prachu vznikajúceho vo vonkajšej časti útvaru podobného Kuiperovmu pásu v Slnečnej sústave a zaplňujúci prstenec materiálu smerom k centrálnej hviezde. V tomto modeli sa teplý materiál nachádza v širokom páse a nie je koncentrovaný do prstencov podobných pásu asteroidov a ani nesúvisí so žiadnou planétou vo vnútornej časti. Kate Su so svojimi spolupracovníkmi zistila, že pravda sa skrýva v prvom modeli. Jedná sa skôr o úzky prstenec, nie o široký, súvislý disk.


Umelecké predstava planetárneho systému Epsilon Eridani b. Credit: Illustration by NASA/SOFIA/Lynette Cook

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist