Ochutnávka medzihviezdnej hmoty

Výsledky NASA misie IBEX ukazujú, že zloženie medzihviezdnej hmoty je iné než  zloženie hmoty v našej slnečnej sústave.

Misia IBEX (Interstellar Boundary Explorer) monitoruje neutrálne atómy prichádzajúce do heliosféry z medzihviezdneho prostredia. Na rozdiel od nabitých častíc kozmického žiarenia, významnú časť ktorých magnetické pole heliosféry odtieni, neutrálne atómy nie sú magnetickým poľom heliosféry ovplyvnené. Môžu ňou tak prenikať bez zmeny svojho smeru, podobne ako fotóny. IBEX ich tak môže zaregistrovať v blízkosti Zeme po ich dlhej púti cez celú heliosféru.

IBEX raz za rok systematicky preskenuje celú hviezdnu oblohu. Výsledok?

Výsledkom je okrem informácii o smere príchodu a množstve prichádzajúcich neutrálnych atómov aj pozorovanie zloženia medzihviezdnej hmoty, konkrétne zastúpenia vodíka, hélia, kyslíka a neónu v galaktickom vetre. IBEX ukázal, že na 74 atómov kyslíka pripadá v galaktickom vetre 20 atómov neónu. V slnečnom systéme je to 111 atómov kyslíka na 20 atómov neónu. V slnečnej sústave je tak viac kyslíka než v jej bezprostrednom okolí. Možnou odpoveďou prečo je to tak je, že Slnko sa sformovalo v inej časti Galaxie bohatšej na kyslík, než v akej sa nachádza teraz. Alebo je to tak, že časť kyslíka je "skrytá" v galaktickom materiáli ako je ľad či prach. 

Ďalším výsledkom meraní IBEXu meniacim naše predstavy o heliosfére je predstava o jej tvare. Tvar heliosféry je určený smerom jej pohybu voči medzihviezdnemu prostrediu  a smerom a rýchlosťou galaktického vetra. Ten vyvíja na heliosféru približne o pätinu menší tlak, než sa doteraz predpokladalo. Heliosféra ma tak menej sploštený a pretiahnutý tvar, povedané slovami hlavného výskumníka projektu IBEX Davida J. McComasa, skôr sa podobá na sploštenú loptu než na náboj pohybujúci sa vzduchom.



Výsledky prinieslo aktuálne vydanie magazínu Astrophysical Journal venované špeciálne misii IBEX.

Pridať nový komentár
TOPlist