Obnoviteľné zdroje energie môžu zabrať až 1000 krát väčšiu plochu ako fosílne palivá

Na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov potrebuje viac priestoru než sa domnievate. Nový výskum environmentálneho vedca Paula Behrensa a študenta magisterského štúdia John van Zalka ukazuje, koľko priestoru je potrebného pre deväť špecifických typov výroby energie. Biomasa, vodné a veterné zaberajú najväčší priestor. Zemný plyn a jadrová energia najmenej. Publikácia bola zverejnená v magazíne Energy Policy.

Rôzne druhy paliva potrebujú rozdielne množstvo priestoru a obnoviteľné energie vo všeobecnosti potrebujú viac miesta ako fosílne palivá. Jedným zo spôsobov, ako ich porovnať, je použitie konceptu hustoty výkonu - priemernej elektrickej energie vyrobenej v jednom horizontálnom štvorcovom metri infraštruktúry. Po prvýkrát vedci na univerzite v Leidene v Holandsku zhromaždili 177 odhadov hustoty elektrickej energie z USA z vedeckej literatúry a porovnali hustotu výkonu pre deväť špecifických druhov energie. Výsledky sú aplikovateľné aj na iné krajiny.

Viac miesta, ale menej znečistenia

Zistili, že hustota elektrickej energie sa môže líšiť až 1000 krát, pričom najnižšie je biomasa (pri 0,8 W / m2) a zemný plyn je najvyššie (pri 1000 W / m2). Solárna a veterná energia potrebuje približne 40-50 krát viac miesta ako uhlie a 90-100 krát viac miesta ako plyn. "Výroba fosílnych palív je však veľmi špinavá," hovorí Paul Behrens, environmentálny vedec na Leidenskej univerzite. "Takže zatiaľ čo obnoviteľné energie zaberajú viac priestoru, tento priestor bude menej znečistený a môže byť viacnásobne použitý, ako je v prípade poľnohospodárskeho využitia v okolí základní veterných turbín."

Strešná solárna energia

V analýze sa tiež zistilo, že hustota slnečnej energie sa časom neustále zvyšuje, pričom výskum naznačuje, že nové trojrozmerné návrhy by mohli dosiahnuť trojnásobok až päťnásobok dnešných čísel už v polovici tohto storočia.

S rastúcou populáciou a potrebou jedla a bývania sa pozemky v polovici storočia môžu stať prémiovým tovarom. "Veľmi nízke hustoty biomasy spôsobujú ťažký predaj z nej vyrobenej energie, najmä preto, že pozemok, na ktorom sa vyrába, môže byť niekedy použitý na pestovanie potravín," hovorí Beherens. "S cieľom vyhnúť sa takejto súťaži bude slnečná energia zo striech najlepšou voľbou - bude poskytovať čistú energiu, ktorá nebude konkurovať inému využitiu pôdy. Veterné farmy ďaleko od pobrežia pomôžu a budúce technológie, ako napríklad farmy na výrobu rias, môžu byť ďalšou možnosťou vyhnúť sa súťaži na zemi."

S cieľom preskúmať, kde vplyv najväčší, autori použili svoje hustoty výkonu na národné scenáre budúcnosti obnoviteľných elektrární na obnoviteľných zdrojov energie. Napriek takmer trojnásobnej rozlohe pozemkov využívaných energetickým sektorom v južných štátoch, severovýchod zaznamenal najväčšiu viditeľnú zmenu s viac ako 10% pozemkov venovaných produkcii energie v 9 štátoch.

Zdroj: www.universiteitleiden.nl

 

Komentáre (2)
mino6
V Burgenlande zmizlo za 20 rokov existencie veterných elektrární takmer všetko vtáctvo...
dfsfs
Daj nejaky zdroj tejto informacie.
Pridať nový komentár
TOPlist