Nový štandard Nano-SIM je o 40% menší ako doteraz najmenšia SIM karta

, Autor: Gudas

Organizácia ETSI nakoniec prevzala návrh Apple, Nokia ho považuje za zlý.

Organizácia European Telecommunications Standards Institute (ETSI) dnes oznámila, že formát SIM karty Nano-SIM sa stal novým štandardom. Oproti doteraz najmenšiemu formátu Micro-SIM prináša redukciu veľkosti o asi 40%. Rozmery Nano-SIM karty sú iba 12,3 x 8,8 mm s hrúbkou 0,67mm. Hlavným dôvodom na použitie takto malej karty je získanie priestoru, ktorý budú môcť výrobcovia využiť pre elektronické súčiastky mobilných telefónov.

Po dlhých rokovaniach ETSI nakoniec siahla po pôvodnom návrhu spoločnosti Apple. Ten zachováva spätnú kompatibilitu s predošlými SIM kartami, pomocou redukcie sa teda nová Nano-SIM bude dať použiť vo všetkých telefónoch.

Iné návrhy mali spoločnosti Nokia, Motorola a RIM. Tí chceli zavrhnúť spätnú kompatibilitu a navrhnúť celkom nový formát s viacerými vylepšeniami, ako napríklad možnosť jednoduchého vytiahnutia nechtom či zabránenie uviaznutia v Micro-SIM slote. Nokia dokonca chcela blokovať poskytnutie potrebných patentov, zatiaľ čo Apple ponúkala svoje technologické patenty zdarma, ak sa konkurencia prikloní k jej návrhu.

Nokia nakoniec prijatie nového štandardu akceptuje a potrebné patenty poskytne, aj keď sa netají názorom, že Nano-SIM nie je dobrým riešením.

Zdroj: ETSI, The Verge

 

Kľúčové slová
Apple, ETSI, nano-SIM, SIM karta
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

No tak tam toho vojde vela :D

"... zatiaľ čo Apple ponúkala svoje technologické patenty zdarma, ak sa konkurencia prikloní k jej návrhu."

keby Jobs ešte žil, tak teraz by ho to na 100% už položilo. chudák ... musí sa v hrobe obracať

Poslať nový komentár

TOPlist