Nový rekord: 330TB sa vám vojde do dlaní

, Autor: Tlačové správy z vedy

IBM dosiahla nový svetový rekord v oblasti ukladania dát na magnetické pásky, piaty od roku 2006. Nový rekord 201 Gb/in^2 (gigabitov na štvorcový palec) sa dosiahol na prototype magnetickej naprašovanej pásky vyvinutej spoločnosťou Sony Storage Media Solutions. Vedci predstavili tento rekord na 28. konferencii o magnetickom zaznamenávaní (TMRC 2017).

Skladovanie dát na páskach je v súčasnosti najbezpečnejšie, energeticky efektívne a cenovo výhodné riešenie pre ukladanie obrovských množstiev záložných a archívnych údajov, ako aj pre nové aplikácie, ako sú Big Data a cloud computing.

Nový rekord hustoty záznamu je viac ako dvadsaťnásobkom plošnej hustoty používanej v súčasných komerčných páskových jednotkách, ako je napríklad pásková jednotka IBM TS1155, a umožňuje tak nahrávanie až ~330 terabajtov (TB) nekomprimovaných údajov na jednu pásku, ktorá by sa vmestila do dlaní. 330 terabajtov dát je porovnateľné množzstvo s textom 330 miliónov kníh, ktoré by zaplnili poličku, ktorá by sa rozkladala medzi severovýchodným na juhozápadnými cípmi Japonska.

Ukladanie údajov magnetickou páskou v súčasnosti prežíva renesanciu. Vďaka tomuto úspechu dokazujú vedci spoločnosti IBM životaschopnosť ďalšieho rozširovania pások do ďalšej dekády.

IBM výskumnik Evangelos Eleftheriou hovorí "Zatiaľ čo sa očakáva, že naprašovaná páska sa bude vyrábať oveľa viac ako bežná komerčná páska, ktorá využíva báriový ferit (BaFe), potenciál veľmi vysokej kapacity spôsobí, že cena za TB bude veľmi atraktívna, a táto technológia je praktická pre ukladanie dát v cloude."

Na dosiahnutie 201 miliárd bitov na štvorcový palec vyvinuli vedci spoločnosti IBM niekoľko nových technológií vrátane:

  • Inovatívneho algoritmu spracovania signálu pre kanál na prenos dát, na základe prediktívnej detekcie šumu, ktorý umožňuje bezpečnú prevádzku pri lineárnej hustote 818,000 bitov na palec s ultra úzkym 48nm širokým tunelovaním magneticko-odporovej (TMR) čítačky.
  • Sada vyspelých technológií riadenia servomotorov, ktoré pri ich kombinácii umožňujú umiestnenie hlavy s presnosťou lepšou ako 7 nanometrov. To v kombinácii s čítacou hlavou s pevnou diskovou jednotkou s rozlíšením 48 nm (TMR) umožňuje hustotu stopy 246 200 stôp na palec, čo predstavuje 13-násobný nárast oproti najmodernejšej jednotke TS1155.
  • Nová technológia s nízkym trením pásky, ktorá umožňuje použitie veľmi hladkého páskového média

Spoločnosť IBM už niekoľko rokov úzko spolupracuje so spoločnosťou Sony Storage Media Solutions, najmä pokiaľ ide o zvýšenie hustoty záznamu. Výsledky tejto spolupráce viedli k rôznym vylepšeniam v oblasti mediálnej technológie, ako je napríklad pokročilá technológia roll-to-roll pre výrobu dlhých naprašovaných pások a lepšiu technológiu mazania, ktorá stabilizuje funkčnosť magnetickej pásky.

Mnohé z technológií vyvinutých a používaných v prototypových demonštráciách plošnej hustoty sú neskôr začlenené do budúcich výrobkov na báze záznamovej pásky. Dva pozoruhodné príklady od roku 2007 zahŕňajú pokročilý prediktívny čítací kanál a prvú genráciu páskového média BaFe.

Spoločnosť IBM má dlhú históriu inovácií v oblasti ukladania údajov na magnetické pásky. Prvý komerčný páskový produkt, 726 Magnetic Tape Unit, bol na trh uvedený pred viac ako 60 rokmi. Používal polpalcové pásky, ktoré mali kapacitu približne 2 megabyty. Dnešná demonštrácia hustoty priestorov ukázala potenciálny nárast úložnej kapacity 165 miliónov krát väčší v porovnaní s prvým výrobkom páskovej jednotky IBM. Toto oznámenie opätovne potvrdzuje pokračujúce odhodlanie a vedúce postavenie spoločnosti IBM v oblasti technológie magnetických pások.201 Gb / in^2 Recording Areal Density on Sputtered Magnetic Tape, Simeon Furrer, Mark A. Lantz, Peter Reininger, Angeliki Pantazi, Hugo E. Rothuizen, Roy D. Cideciyan, Giovanni Cherubini, Walter Haeberle, Evangelos Eleftheriou, Junichi Tachibana, Noboru Sekiguchi Takashi Aizawa, Tetsuo Endo, Tomoe Ozaki, Teruo Sai, Ryoichi Hiratsuka, Satoshi Mitamura a Atsushi Yamaguchi, DOI 10,1109 / TMAG.2017.2727822, IEEE Transactions on Magnetics, http://ieeexplore.ieee.org/document/7984852/

Viac informácií o histórii ukladania údajov v IBM a na magnetických páskach nájdete na: http://www.ibm.com/ibm/history/ibm100/us/en/icons/tapestorage/

Viac informácií o technológii magnetických pások nájdete na: http://www.research.ibm.com/labs/zurich/sto/tape/arealdensity.html

Zdroj: www-03.ibm.com

 

 

 

Kľúčové slová
IBM, magnetické pásky
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist