Najväčší rádioteleskop histórie bude v Juhoafrickej republike a Austrálii

, Autor: Pavol Bobik

Sústava teleskopov SKA s plochou a možnosťami ekvivalentnými jednokilometrovému teleskopu vyrastie v Južnej afrike a Austrálii.

SKA je skratkou pre Square Kilometre Array teleskop skladajúci sa z troch tisícok navzájom prepojených 15 metrových tanierových teleskopov s citlivosťou 50 násobne prekonávajúcou doterajšie teleskopy. SKA vďaka tejto extrémnej citlivosti dokáže zachytiť signál bežného leteckého radaru zo vzdialenosti 50 svetelných rokov. Projekt s predbežnou cenou jeden a pol miliardy eur by mal do plnej prevádzky vstúpiť v roku 2024. So začiatkom výstavby sa počíta v roku 2016.

Celková plocha teleskopov dosiahne jeden kilometer štvorcový. Doterajší najväčší rádioteleskop Arecibo s priemerom 305 metrov, ktorý po viac než päťdesiatich rokoch čo Arecibo držal svetové prvenstvo prekoná v roku 2016 čínsky 500 metrový rádioteleskop FAST. Teleskopy SKA budú usporiadané v piatich špirálach rozprestierajúcich sa do vzdialenosti až 3 tisíc kilometrov. Po dokončení bude sledovať oblohu vo frekvenčnom rozsahu od 70 MHz do 30 GHz.

Základná myšlienka a koncept projektu sa zrodil v roku 1991. Projekt postupne dozrieval a uplynulý týždeň v Amsterdame združenie 67 inštitúcií z 20 krajín zapojených do SKA projektu rozhodlo o umiestnení tohto aj z technického hľadiska unikátneho projektu. Definitívne rozhodnutie padlo, teleskop nájde svoj domov v Juhoafrickej republike a Austrálii. Dve tretiny tanierov v Afrike, tretina v Austrálii. 

 

Umelecká predstava jadra SKA. Credit: SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

 

Päť hlavných otázok a tém na ktoré sa SKA zamerá

- Ako sa vyvíjali galaxie a čo je tmavá energia?

- Je správna Einsteinova predstava o gravitácii?

- Pôvod a vývoj magnetických polí v kozme

- Hľadanie života a planét vo vesmíre

- Skúmanie prvých čierných dier a hviezd

 

Spracovanie signálu produkovaného sústavou teleskopov SKA bude mať na starosti centrálny počítač s výkonom približne 100 miliónov bežných PC (100 petaflopov, 10^18 operácií za sekundu). SKA vyprodukuje enormné množstvo údajov. Každú sekundu každý z tritisíc teleskopov zaznamená 160 Gibabitov údajov ktoré budú prenesené do centrálneho počítača. To je traffic desaťnásobne prekračujúci celkový súčasný traffic celého internetu. 

 

 

 

Zdroj: www.skatelescope.org

Kľúčové slová
SKA teleskop, vesmír
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

160 Gibagitov

mate tam chybu

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist