Na Nobelovú cenu sa čaká stále dlhšie

Čas medzi oznámením vedeckého objavu a udelením Nobelovej ceny sa stále predlžuje. 

Pokiaľ pred storočím to bolo v priemere 10 rokov, dnes oneskorenie udelenia ceny za publikovaním objavu prekračuje 20 rokov. Celé storočie tento parameter stále rastie, najvýraznejší je tento nárast vo fyzike, kde z menej ako 10 rokov pred storočím narástol na aktuálnych 30 rokov. V chémii to bolo z 10 rokov na skoro 25 rokov. V medicíne a fyziológii to bolo z desiatich na približne 22 rokov. Trend je vo všetkých oblastiach rovnaký.

Krivka nárastu je exponenciálna a s ňou postupne rastie aj priemerný vek laureátov. Na konci tohto storočia prekoná očakávanú strednú dĺžku života. V tohtotýždňovom liste zverejnenom v magazíne Nature s názvom "Prizes: Growing time lag threatens Nobels" na to upozorňuje taliansky fyzik Santo Fortunato pôsobiaci na fínskej Aalto University. A ako uvádza v texte listu "Ak sa súčasný trend nezmení, niektorí kandidáti možno nebudú žiť dostatočne dlho na to aby sa zúčastnili Nobelovskej ceremónie." Pripomeňme že Nobelova cena sa neudeľuje in memoriam. 

Držitelia nobelových cien podľa krajín
Vek nositeľov Nobelových cien

Komentáre (1)
Trubadur
Riešenie je jednoduché. NC sa začne udelovať aj posmrtne. Vec vybavená. Pokiaľ laureát neurčí v záveti preberateľa ceny, tak sa NC neudelí. Hotovo.
Pridať nový komentár
TOPlist