Malware po prvý krát už aj v Apple App Store

, Autor: Peter Vavro

Kaspersky Lab hlási objav vôbec prvého vírusu v on-line obchode s aplikáciami pre zariadenia Apple.

Internetový obchod s aplikáciami App Store od Apple je známy svojou "čistotou" dosiahnutou hlavne prísnou kontrolou každého pridaného programu. Absencia malware či iného škodlivého kódu bola jedným z dôležitých prvkov, vďaka ktorým si mobilná platforma získala tak veľkú obľubu u zákazníkov. Podľa zistení spoločnosti Kaspersky Lab, zaoberajúcej sa počítačovou bezpečnosťou, však už toto tvrdenie neplatí. Po prvý krát za päť ročné pôsobenie App Store sa totiž objavila v ponuke škodlivá malware aplikácia.

Program s názvom "Find and Call" bol dostupný v App Store aj Google Play pre Android, z oboch už bol medzičasom stiahnutý. Na prvý pohľad vyzerala aplikácia iba ako "otravný" spam robot, rozosielajúci SMS správy na všetky nájdené kontakty v adresári telefónu. Po hlbšom štúdiu však odborníci objavili aj ďalšie neželané funkcie aplikácie - medzi ne patrilo napríklad odoslanie celého zoznamu kontaktov na vzdialený server alebo odoslanie GPS údajov o polohe majiteľa. Okrem tohto ponúkala web stránka aplikácie možnosť zadať doplňujúce údaje používateľa, ako napríklad dáta o sociálnych sieťach č e-mailových účtoch, alebo dokonca PayPal informácie pre pridanie peňazí na účet. Tieto potom skončili v singapurskej spoločnosti "Wealth Creation Laboratory".

Autor aplikácie hovorí o týchto problémoch ako o bug-och (chybách programu), ktoré sa už v rámci beta testovania snaží odstrániť.

 

Zdroj: Tomshardware

Kľúčové slová
App Store, Apple, iPhone, vírus
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist