Malware po prvý krát už aj v Apple App Store

, Autor: Gudas

Kaspersky Lab hlási objav vôbec prvého vírusu v on-line obchode s aplikáciami pre zariadenia Apple.

Internetový obchod s aplikáciami App Store od Apple je známy svojou "čistotou" dosiahnutou hlavne prísnou kontrolou každého pridaného programu. Absencia malware či iného škodlivého kódu bola jedným z dôležitých prvkov, vďaka ktorým si mobilná platforma získala tak veľkú obľubu u zákazníkov. Podľa zistení spoločnosti Kaspersky Lab, zaoberajúcej sa počítačovou bezpečnosťou, však už toto tvrdenie neplatí. Po prvý krát za päť ročné pôsobenie App Store sa totiž objavila v ponuke škodlivá malware aplikácia.

Program s názvom "Find and Call" bol dostupný v App Store aj Google Play pre Android, z oboch už bol medzičasom stiahnutý. Na prvý pohľad vyzerala aplikácia iba ako "otravný" spam robot, rozosielajúci SMS správy na všetky nájdené kontakty v adresári telefónu. Po hlbšom štúdiu však odborníci objavili aj ďalšie neželané funkcie aplikácie - medzi ne patrilo napríklad odoslanie celého zoznamu kontaktov na vzdialený server alebo odoslanie GPS údajov o polohe majiteľa. Okrem tohto ponúkala web stránka aplikácie možnosť zadať doplňujúce údaje používateľa, ako napríklad dáta o sociálnych sieťach č e-mailových účtoch, alebo dokonca PayPal informácie pre pridanie peňazí na účet. Tieto potom skončili v singapurskej spoločnosti "Wealth Creation Laboratory".

Autor aplikácie hovorí o týchto problémoch ako o bug-och (chybách programu), ktoré sa už v rámci beta testovania snaží odstrániť.

 

Zdroj: Tomshardware

Kľúčové slová
App Store, Apple, iPhone, vírus
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist