Let do vesmíru za pár EUR

Dánska nezisková organizácia Copenhagen Suborbitals dnes zrealizovala štart prototypu svojej superlacnej rakety a kozmickej lode.

Vesmírna turistika pomaly naberá dych k svojim prvým štartom, ktorých sa dočkáme možno už budúci rok. Aktivity firiem ako Virgin Galactic či Space Adventures pripravujúcich suborbitálne lety s cenami leteniek 200 a 100 tisíc dolárov sú dobre známe. Ide o komerčné akvity, s komerčnými cieľmi. Dánsky projekt je iný. Je neziskový a open source. Cieľom je ukázať, že pilotované lety do vesmíru sa dajú robiť inak. Nemusia byť drahé a nemusia byť len doménou vládnych agentúr. Zníženie nákladov má byť dosiahnuté odbúraním byrokracie a zrýchlením rozhodovacích procesov pri vývoji. To znamená rýchlu cestu od myšlienky k prototypu. Podobná argumentácia je známa z prístupov spoločností ako SpaceX, ktorá si kladie za cieľ zníženie ceny súčasných štartov na desatinu. Pri Copenhagen Suborbitals je tento prístup umocnený na druhú a vývoj financovaný len drobnými prispievateľmi. Doteraz prispelo 1844 ľudí. Ročny rozpočet vývoja je len 60 tisíc dolárov.

 


Video popisujúce koncept vývoja realizovaný spoločnosťou Copenhagen Suborbitals.

Kozmická loď Tycho Brahe vyvíjaná Copenhagen Suborbitals je vskutku minimalistická, jednomiestna, podobná skor na miniponorku než na to čím skutočne je. Dlhá 3.5 metra s priemerom len 64 cm. Kabína má objem 650 litrov čo je miesto akurát tak na to aby v nej človek stál. Bežné kozmické lode ako Sojuz či Dragon ponúkajú približne desaťnásobok priestoru pre trojčlenné posádky. Suborbitálny let lode do výšky 100 km má byť zakončený pristátim na mori s pomocou troch hlavných padákov.

 


Kozmická loď Tycho Brahe


Raketa HEAT-1X, ktorá vynesie loď Tycho Brahe na suborbitálnu trajetóriu


Prezretím stránok spoločnosti www.copenhagensuborbitals.com zahrňajúcich popis vývoja, fotografie a videá človek nadobudne dojem zhmotnený vo vete, zhodný s komentármi ľudí sledujúcich problematiku kozmických letov ako ho prezentujú v rôznych diskusiách na internete znejúcej približne takto "To predsa nie je možne, takto na kolene sa to predsa nemôže podariť. Aj keby to fungovalo, nemože to byť dostatočne spoľahlivé a bezpečné. Som zvedavý kto si do takej rakety sadne. Ja teda nie."

 


Štartovacia plošina v Baltickom mori.
 

 O to vačším úspechom je dnešný štart. Raketa HEAT-1X nesúca kozmickú loď Tycho Brahe odštartovala z plávajúcej plošiny v Baltickom mori dnes,  16:34 nášho stredoeurópskeho času. Let prebehol až na poslednú fázu úspešne. Pri pristávaní sa kozmickej lodi zamotali tri hlavné padáky. To však nič nemení na tom, že celkovo tento testovací let možno považovať za úspech.

 

Profil a charakteristika dnešného letu.

Komentáre (8)
bull30
"To predsa nie je možne, takto na kolene sa to predsa nemôže podariť. Aj keby to fungovalo, nemože to byť dostatočne spoľahlivé a bezpečné. Som zvedavý kto si do takej rakety sadne. Ja teda nie." Tak ja im to pojdem vyskusat samozrejme zadarmo :D
PROMETHEUS
by ma zaujimalo ako sa v takom stiesnenom priestore, kde sa ani hybat neda chodi na zachod.
prievan
pri T+5min to hadam vydrzis :)
passco
Dajte cenu este .) Ja rozhodne pojdem ak sa to bude dat financne zvladnut (Postaci mi 1 dozivotna hypoteka :D)
landrower
no ja by som sa na to dal :) jednoznacne thumbs up tomuto projektu...
landrower
no ja by som sa na to dal :) jednoznacne thumbs up tomuto projektu...
AmOK
Jules Verne bol viac nez spisovatel... :-)
mano8
pokial to bude dost bezpecne tak urcite ANO, no nwm ci taky kratky cas vo vesmire stoji za tie prachy.... :)
Pridať nový komentár
TOPlist