Kryptomeny: Vysoká volatilita a návratnosť

Bol to extrémne volatilný rok pre Bitcoin. Pred rokom sa Bitcoin obchodoval v rozpätí cien od 4 000 do 5 000 USD. Po vyštveraní sa vysoko, na sumu o niečo vyššiu ako 20 000 dolárov v decembri 2017 sa teraz zdá byť späť tam, kde bol pred rokom, s niekoľkými výkyvmi a pádmi po ceste.

Volatilta bola štandardom na trhu kryptomien od jeho vzniku. Profesor financií University of Michigan Uday Rajan analyzoval niektoré počiatočné ponuky kryptomien (ICO) a sekundárne trhové výnosy 222 veľkých kryptomien počas obdobia rokov 2013 až 2017 a našiel veľkú mieru volatility ale aj niečo iné.

"V priebehu nášho výberového obdobia bola denná priemerná návratnosť kryptomien vysoká v porovnaní s ostatnými aktívami, pričom ceny sa menili o niekoľko percent za deň," povedal Rajan. "Priemerná denná návratnosť pre vzorku 222 kryptomien bola pozoruhodných 2,53 percenta."

Napriek tomu, že existuje viac ako 1 000 kryptomien, mnohé z nich sú z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie malé. Na veľkých altcoinoch (kryptomenách, ktoré nie sú Bitcoinom), výnos vykazoval silnú koreláciu s výnosom Bitcoinu. Takže efektívne portfólio kryptomien bolo silne previazané na Bitcoin.

Kryptomeny alebo tokeny sú digitálne aktíva, ktoré sa vydávajú vymeniť za iné kryptomeny, alebo za fiat peniaze, ako sú doláre. Kryptomeny vrátane Bitcoinu, ako aj mien Ethereum, Ripple, Dash, Litecoin a Monero mali v novembri 2017 celkovú trhovú kapitalizáciu vo výške viac ako 300 miliárd dolárov.

Rajan a spoluautori Albert Hu a Christine Parlor z Kalifornskej univerzity v Berkeley sa zamerali na vlastnosti oceňovania aktív tejto novej, neregulovanej triedy nástrojov.

"Kryptomeny poskytujú zaujímavú referenčnú hodnotu, pretože sú efektívne neregulované," povedal Rajan. "Pred crowdfunding-ovými regulačnými nariadeniami SEC v Spojených štátoch neexistovalo žiadne obmedzenie na to, kto by mohol emitovať kryptomenu."

Obchodovanie je tiež neregulované, takže ceny musia odrážať neistotu spojenú s životaschopnosťou výmeny. Znamená to tiež, že možnosť výmeny altcoinov za iné veci je na hrane zákona.

Štúdia tiež hodnotila výkonnosť 64 úspešných ICO vydaných od roku 2013 do roku 2017 a porovnávala ich s IPO (verejné ponuky akciíí) akcií na akciovom trhu.

Kontrast s obchodovaním s akciami v USA je pozoruhodný, povedal Rajan. Sekundárne trhy s verejnými akciami sú vysoko regulované, SEC-om, inými regulačnými orgánmi a aj burzy samotné zavádzajú obmedzenia tak pre firmy, ako aj pre investorov.

Priemerná ICO vo vzorke získala približne 6,4 milióna dolárov v porovnaní s 94,5 miliónmi doláro pre IPO v priemere v USA. V prvý obchodovací deň na sekundárnom trhu sa hodnota kryptomien viac ako zdvojnásobila, zvýšili svojou hodnotou o 115 percent. Nákup na sekundárnom trhu je stratový s návratnosťou -10 percent za prvý týždeň a -16 percent za prvý mesiac, povedal Rajan.

Získané sumy, výnosy a požiadavky na kótovanie na burze, na ktorej sa obchoduje, znamenajú, že analógia medzi ICO a IPO je "doslovne sémantická", povedal Rajan. "Vhodnejšou porovnávacou skupinou je pravdepodobne rizikový kapitál."

"V minulom roku došlo k mnohým zmenám na trhu kryptomien," povedal. "Od zavedenia burzových obchodov s temínovými kontraktmi (futures) Bitcoinov, ktoré sa uskutočnili v decembri minulého roka, investori môžu ľahšie získať krátke Bitcoinové pozície. Volatilita Bitcoinu dosiahla v posledných 12 mesiacoch iný rozsah."

"Napriek tomu niektoré ponaučenia z našej štúdie su stále platné.Altcoiny zostávajú v značnej miere korelované s Bitcoinom, ktorý je stále dominantným faktorom na trhu kryptomien."

Zdroj: news.umich.edu

Komentáre (4)
megabitkoin
Tak toto je "Tlačová správa z vedy" ako sa patrí. Pán autor má nakúpené coiny, prerába a robí osvetu? ;)
adam102
Nechcel by som :D Vysoka navratnost - nakupim dnes za 3500 USD a do tyzdna z toho mam 2500 USD :D
Broolly
Kryptomeny su 3 krat energeticky narocnejsie na tazenie ako zlato. Bol by som za aby to zrusili ako procovnu nedelu.
Mirko
Super článok. díky
Pridať nový komentár
TOPlist