Je Bitcoin lepší než dolár?

Samotné meno, kryptomena, neinšpiruje k dôvere. Klastre bitov, ktoré mnohí považujú za peniaze pochybnej povahy. Pokročilá štatistická analýza Bitcoin trhu, ktorá sa uskutočnila na Ústave jadrovej fyziky Poľskej akadémie vied v Krakove, však nepreukázala žiadne významné rozdiely medzi jeho základnými štatistickými parametrami a ich ekvivalentmi pre rešpektované finančné trhy. Všetky údaje naznačujú, že Bitcoin je lepšia mena, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Bitcoin, prvá a najpopulárnejšia kryptomena, je stále mnohými investormi príjmaná s nedôverou. Podrobná štatistická analýza Bitcoin (BTC) trhu, ktorá sa uskutočnila v Ústave jadrovej fyziky poľskej akadémie vied (IFJ PAN) v Krakove, je v rozpore s týmto názorom. Analýza, publikovaná v renomovanom vedeckom časopise Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science, ukazuje Bitcoin - a potenciálne iné kryptomeny - v prekvapujúco pozitívnom svetle. .

Dôveryhodnosť tradičných mien sa zdá byť vo významnej miere psychologickým artefaktom vyplývajúcim z charakteru ich vývoja. Podvedome, veríme, že kedysi boli za peniazmi špecifické hmotné komodity, a to platí aj pre súčasnosť. Z fyzického hľadiska však tradičné meny boli už dávno rovnaké ako kryptomeny od okamihu ich zrodenia: zhluky bitov v pamäti bankových počítačov. Skutočná hodnota meny nie je určená tým, čo je za ňou, ale predovšetkým tým, čo sa s ňou deje - to je trh.

"Keď sa po rozpade socializmu začali objavovať nové rozvíjajúce sa finančné trhy v strednej a východnej Európe, prirodzene vznikla otázka ich stability. V tom čase bolo nájdené množstvo štatistických kritérií, ktoré uľahčujú posúdenie zrelosti trhu. Boli sme zvedaví na výsledky, ktoré by sme získali, keby sme ich použili na to, aby sme sa pozreli na Bitcoin trh, ktorý sa v súčasnosti ocitol na hodnote stoviek miliárd dolárov," hovorí profesor Stanislaw Drozdz (IFJ PAN, Technologická univerzita v Krakove).

Bola vykonaná analýza zmien ceny Bitcoinu v období od roku 2012 do apríla 2018, ktoré boli účtované v jedno-minútových sekvenciách. Najprv sa analyzovali výnosy. Existuje dobrý kvantitatívny dôkaz, že na vyspelom trhu a v dostatočne krátkych časových intervaloch je ich rozdelenie pravdepodobnosti predmetom inverzného kubického zákona. Za týmto nebezpečne znejúcim názvom existuje jednoduchá závislosť: distribúcia je opísaná inverziou tretej mocniny skúmaného množstva.

"Na začiatku boli grafy, ktoré sme dostali, trochu krivé, čo nepredpovedalo nič sľubné. Keď sme sa však bližšie pozreli na údaje, zrazu sa ukázalo, že táto krivosť pochádza z prvých dvoch rokov analyzovaného obdobia, teda od okamihu, keď sa trh začal formovať sám. Neskôr miera návratnosti kolísala podľa inverzného kubického zákona," hovorí prof. Drozdz.

Zväčšovacie sklo vedcov sa potom zameralo na nestálosť výnosov. Na vyspelých globálnych trhoch nie sú príznaky návratnosti (naznačujúce, či zarábame alebo strácame) korelované - a presne to ukazuje Bitcoin trh. Časové korelácie dynamiky financií sa však môžu objaviť v jemnejších závislostiach, napríklad v rôznych formách klastrovania volatility. Hovoríme o tom type efektu, keď je rozsah variability študovanej veľkosti nastavený na viac či menej konštantnú úroveň počas určitého časového obdobia určujúceho veľkosť klastra, po ktorom sa rozsah zmení na veľkosti výrazne menšie alebo väčšie ako predchádzajúce - a tento typ premenlivosti sa v priebehu času vyvíja.

Klastrovanie volatility je spojené s inou funkciou: neochotou systému meniť trend. Táto neochota je opísaná parametrom známym ako Hurst exponent. Predpokladá hodnoty od 0 do 1. Hodnota rovná 0,5 znamená, že pri ďalšom meraní má testovaná hodnota rovnakú pravdepodobnosť zmeny hore alebo dole. Hodnoty nižšie ako 0,5 naznačujú tendenciu kolísať a zodpovedajú situáciám, v ktorých nárast hodnoty zvyšuje pravdepodobnosť poklesu (alebo naopak). Hodnoty nad 0,5 indikujú pretrvávajúcu povahu zmien: po zvýšení máme vyššiu pravdepodobnosť ďalšieho nárastu, po znížení máme vyššiu pravdepodobnosť ďalšieho poklesu. Ukazuje sa, že pre Bitcoin trh sa Hurst exponent blíži k 0,5, čo je charakteristické pre trhy s vysokou reputáciou.

"Jedným zo sofistikovanejších prvkov, ktoré signalizujú vyspelosť trhu, je multifraktálna povaha jeho charakteristík. Multifraktály sú fraktály fraktálov, t.j. štruktúry, v ktorých sa na videnie vlastnej podobnosti musia rôzne fraktálne fragmenty zväčšovať pri rôznych rýchlostiach. Multifraktálne analýzy odhaľujú závislosti existujúce v mnohých váhy. V prípade Bitcoinu sme zistili multifraktálnosť vo funkciách fluktuácií výnosov, obzvlášť je to zrejmé v posledných šiestich mesiacoch skúmaného obdobia. To bolo rovnaké ako pre bežné, vyspelé trhy, ako sú trhy s akciami, dolármi, ropou alebo dlhopismi," hovorí prof. Drozdz a konštatuje: "Najdôležitejšie štatistické parametre Bitcoin trhu veľmi jasne ukazujú, že po mnoho mesiacov teraz spĺňa všetky dôležité kritériá finančnej dospelosti. Zdá sa, že v prípade iných kryptomien bude možné očakávať podobnú transformáciu. Ak sa to stane, najväčší trh na svete, Forex, sa môže tešiť na veľmi reálnu konkurenciu." V širšom kontexte tieto vyhlásenia vedú k zaujímavému pozorovaniu. Reálny devízový trh dospieva s pomocou centrálnej banky alebo vlády. Na druhej strane Bitcoin dozrievala sám od seba, a to výlučne svojimi vlastnými charakteristkami, integrovanými do základov svojho vlastného trhu. Takže, ktorú z týchto mien by sme mali považovať za štrukturálne lepšiu?

Vedecký článok: „Bitcoin market route to maturity? Evidence from return fluctuations, temporal correlations and multiscaling effects”, S. Drożdż, R. Gębarowski, L. Minati, P. Oświęcimka, M. Wątorek, Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science 28, 071101 (2018), DOI: http://doi.org/10.1063/1.5036517

Zdroj: press.ifj.edu.pl

 

Komentáre (14)
Pjetro de
mne len nejde do hlavy ta neskutocna volatilita - jak im pri tom preboha mohli vyjst take uzasne vysledky? sak preboha ziadna mena nema tak kolisavy kurz, ze clovek nevie ci bude za tyzden hodnota tretinova, alebo trojnasobna! aj ten dolar v priebehu dlhociznych desatroci v hrubom priemere ma nejaku klesajucu hodnotu sposobenu inflaciou (samozrejme v ramci par mesiacov/kvartalov ci rokov mozu byt nejake relativne vacsie odchylky, ale preboha nie 20-nasobok ako BTC pocas roka 2017!!!) ... aj mena v zimbabwe podrobena astronomickej inflacii ma svoj nelichotivy klesajuci trend ... ona sama od seba nevyskocila napr. na 50-nasobok hodnoty z roka na rok len tak bez nicoho aha uz viem: statistika - ako pri "Autopilot Tesly je lepší vodič než vy"
Patrik
PC.sk sledujem uz dlhsi cas, vacsinou nereagujem na komentare Tvoho typu, ale ked pod skoro kazdym prispevkom, ktory uverejni redakcia od teba citam len hate o tom, ako je to zle napisane, ako tam nieje pravda a pod. tak mi to uz nedalo nezareagovat na tvoje "produktivne komenty". Tak mi to pride, akokeby si sa zaujimal o miesto v redakcii, ale dostal si kosom... Som len obycajny konzument obsahu, ale je to celkom otravne (ano, nemusim to citat), viem, ze existuje sloboda slova, ale niektori by si ju mohli odpustit pre "vyssie dobro".
Pjetro de
1) zabranit ti nemozem, sleduj, sleduj 2) o pracu v redakcii pc.sk (ani ziadnej inej) som sa zatial nikdy nezaujimal
Uholpohladu
Čo ak by si sa na to pozrel z opačnej strany a teda že btc je stabilné a naopak volatilne sú fiat meny? Ako vieš že prave hodnota btc je tretinová alebo trojnásobná? Pretože stavias proti fiat menám? Len preto?
adam102
To je teda riadna blbost. Cize ked BTC na zaciatku roka padol na polovicu, tak to vlastne vsetky ostatne meny na svete dvojnasobne stupli. BTC je konstanta.
Uholpohladu
Presne tak, fiat voči btc od začiatku roka posilňuje. Longterm oslabuje a raz sa snáď dočkáme že skolabuje a uchovavatelom hodnoty či prostriedkom výmeny sa stanú skutočné peniaze (btc), nie vymyslene
Pjetro de
ty mas chory mozog, kuratenko ... ak su fiat meny vymyslene ...... tak btc je pre krista potom co? to tu nechal pan boh na osmy den po stvoreni sveta?
Pjetro de
------------------- ------------------- ------------------- ------------------- kuratenko karpave nevedome: ten BTC asi s niecim musis porovnavat nie? no a taka vec co sa vola € malo za rok 2017 odchylku asi tak 1%, naproti tomu vec co sa vola BTC malo odchylku 2000% pokojne to mozes porovnavat aj s inym: tisic tonami zeleza, pol kilom zlata, pracou presne urceneho jedneho jedineho konktretneho cloveka v roku 2017, domom, autom .... TO JE PROSTE U PRDELE ... furt ti vyjde ze 1.1.2017 si si za 1 BTC nekupil ani ojazdenu hzrdzavenu ogrcanu daciu sandero a 31.12.2017 si si za 1 BTC kupil krasnu novucicku skodu oktaviu co ti na to po prdele nie je jasne? ------------------- ------------------- ------------------- -------------------
Mickey Mouse
Hmm, to je divný výzkum. Na jedné straně mluví o BC jako o cryptocurrency a na straně druhé aplikuje na BC statistické ukazatele jako na commodity nebo equity. Je to matoucí a metodicky nesmyslné. Právě vysoká volatilita ceny BC ukazuje, že sám jako currency není zatím prakticky použitelný.
ferdo
BTC skončí max. do roka. Cena energie vynaloženej na mining rastie 30% mesačne a naopak cena BTC stagnuje. Keď mining prestane byť rentabilný, BTC skončil.
LENKA
to nie je pravda, pretože v najlacnejších oblastiach sa Bitcoin ťaží za cca 1000€ (v závislosti od ceny elektrickej energie) a počet Bitcoinov stúpa. Všetci vieme, že celkový počet Bitcoinov je obmedzený, rýchlo stúpa, a preto si myslím, že tvoj komentár nie je pravdivý, pretože Bitcoin bude čoskoro vyťažený a princíp jeho predaja, kúpy aj ceny sa zmení.
peeticek
btc skonci do roka... toto pocuvam uz 6rokov a btc tu akosi stale je.. minuly rok zacali btc futures v US... 12.dec zacina bakkt /nyse..jan 2019 etf od cboe..vsetko odklepnute regulatormi v US.. ale socka v SR v diskusii.. btc skonci do roka.. lebo naklady na mining.. ak niecomu nerozumies, je to ok..ale aspon sa nestrapnuj svojim amaterizmom na webe..
savoy
ani jedno ani druhe oboje je iba virtualna mena...
IvoPivo
Čert , ako diabol. Jedno natlačené na WC papieri a druhé na HDD .
Pridať nový komentár
TOPlist