Intel Larrabee sa začne predávať v podobe koprocesora Xeon Phi

, Autor: Peter Vavro

Projekt, ktorý pôvodne vyvíjal výkonné grafické jadro, dospel do finálnej podoby - prídavná karta nesie 50 výpočtových jadier.

Projekt Intel Larrabee bol pôvodne zamýšľaný ako konkurencia pre výkonné grafické čipy od AMD a nVidie, polovodičový gigant však neskôr svoju pozornosť upriamil na profesionálny segment. Dôvodom bolo jednak neustále meškanie vývoja za plánom, ale aj nízky výkon, výrazne zaostávajúci za očakávaniami (a konkurentmi). Čip s viac ako päťdesiatimi jadrami architektúry x86 sa nakoniec dostáva na trh ako ko-procesorová karta, určená pre výkonné pracovné stanice, servery či superpočítače.

Intel dnes oficiálne oznámil, že svoj "Knights Corner" procesor bude predávať pod názvom Xeon Phi, vo forme prídavnej karty pre PCIepress slot. Samotný čip bude mať 50 a viac x86 jadier a minimálne 8GiB GDDR5 pamäte. Výrobca s takto vybaveným prototypom dávnejšie prezentoval výkon 1TFLOPs, čo sa rovná deviatim tisícom procesorov Pentium v superpočítači ASCII RED z roku 1997.

Čip vyrábaný najnovším, 22nm postupom, budú na karty implementovať poprední výrobcovia ako Cray, Dell, HP, IBM či SGI. Komernčá dostupnosť je plánovaná na druhú polovicu tohto roka, prvé kusy Xeon Phi však už bežia v superpočítači, ktorý je momentálne na 149. mieste v rebríčku TOP 500.

Okrem výhody v podobe kompatibility s x86 kódom prinesie Xeon Phi aj ďalšie veľké plus - pre HPC aplikácie bude viditeľný ako samostatný výpočtový uzol, s vlastným, nezávislým Linux operačným systémom.

Kľúčové slová
Intel, Knights Corner, Larrabee
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

To znie zaujimavo .. takyto pridavok do volneho PCI by som prijal .. Ale cena bude asi trosku v hladine alfa

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist