Infografika: Koľko stojí ročný pobyt na Mesiaci

Koľko by stál ročný pobyt človeka na Mesiaci? Aká by bola cena kolónie na Mesiaci? K blížiacemu 45. výročiu pristátia človeka na Mesiaci sa o takýto výpočet pokúsila spoločnosť BuddyLoans.

Jej výpočty sú založené na použití dvoch nosných systémov a dvoch prístupoch, kde prvým je využitie NASA technológii a druhým je využitie alternatív, často komerčne vyvíjaných. Pri doprave na Mesiac je prvým SLS systém NASA s jej kozmickou loďou Orion a landerom Altair, druhým je použitie modelu spoločnosti Golden Spike kombinujúceho nosiče Atlas V a Falcon 9. Cestu s NASA  odhadujú na 2 miliadry dolárov pri Atlase V a Falcone je to o štvrtinu menej.

Pri cene ubytovania, sa náklady na mesačnú základňu odhadujú na 7 miliárd dolárov. Ak sa však použije modifikovaný modul Bigelow BA-330MDS, tak je to menej než desatina. Spoločnosť Bigelow pracuje na vývoji kozmických hotelov.

Pri cene za donášku" stravy a jej pestovanie na Mesiaci je rozdiel 5,9 (SLS) vs. 1,7 (Atlas V/Falcon 9) miliardy dolárov. O pestovanie by sa postarali dva skleníky v ktorých by sa pestovali jahody, sladke zemiaky, rajčiny a šalát.

Voda, pre kolonizátorov a pestovanie rastlín sa ukazuje byť najvýznamnejšou položkou. Dospelý človek jej potrebuje 10.6 tony na rok. Skleník jej spotrebuje 3,13 tony na rok. Tu sa ceny pohybujú na úrovni 43 miliárd pri SLS a 13 miliárd pri nosičoch AtlasV / Falcon 9.

Ďalšou položkou sú vzduch a energie. Približne 300 ton na osobu na rok. 81 percent z toho vytvoria sklenníky a 19 percent bude recyklovaných. Energiu by mal zabezpečiť 11 tonový nukleárny reaktor vyvíjaný Idaho National Laboratory. Cena je tu 1,5 vs. 1,4 miliardy dolárov.

Aby sa kolonisti na Mesiaci nenudili, potrebujú internetové pripojenie. Využitím už existujúcich systémov NASA sa dosiahne cena 3,2 centu za MB. Ak bude potrebných 100GB na mesiac na osobu tak to dáva zanedbateľnú položku voči tým ostatným.

Sumárne celý rocný pobyt kolonizátora na Mesiaci aj s cestou tam a späť, pri 100GB internete na mesiac :) stojí s NASA 57,8 miliardy dolárov. Alternatívny scenár ponúka cenu 16,6 miliardy dolárov. Autori odhadu a infografiky cenu porovnávajú s cenou vývoja stíhačky F35 Lightning II, za ňu mohlo stráviť rok na Mesiaci 24 osadníkov. Uzatvárajú optimistickou vetou "Zdá sa, že Mesiac nie je mimo nášho dosahu". 

 

worlds most expensive foods
courtesy of BuddyLoans.com

Zdroj: www.buddyloans.com

Komentáre (6)
ProtiSmer
Nie je blizko polov Mesica lad? Ak by bola kolonia blizko polov, nepotrebuje dovoz vody zo Zeme, cena by sa znizila priblizne na tretinu.
passco
Tak aj recykláciou vody by sa znížilo množstvo vody na minimum, jedine čo by museli transportovať asi minerály na obohatenie tej vody. Inak bohvie aka je ta voda na tých poloch či by nepotrebovali nejakú zložitú filtráciu
PisesteHovadiny
S tym kyslikom ste sa sekli lebo kyslik sa vyraba z vody cize ziaden kyslik netreba dopravovat len reciklovat oxid uhlicity zas za pomoci vody a zas vyrabat z vody ciasty kyslik nepotrebujete ziaden kyslik len voda reaktor z nej vyrobi dost kysliku A zasadny problem na mesiaci je podstatne viac kozmickeho ziarenia ako na zemi do roka by bol mrtvi hocikto kto by tam byval zomrel by na chorobu z oziarenia leukemia ak pisete tak si aspom fakty zistite aj na marsy sa neda zit tak je zas vela chloristanov na povrchu aj v lade a chloristany su smrtelne pre cokolvek zive a extremne tazko sa z necoho odburavaju
Viktor B
Podla najnovsich merani je radiacia na povrchu Marsu asi taka, ako vnutri ISS. A chloristany na povrchu boli dovezene sondami.
annfokker
aha, lebo zajtra to uz NAOZAJ leti,,, sakris, idem im este narychlo zavolat nech to ihned zrusia, lebo pomru v bolestiach a miliardy € budu v lufte...... ach jaj, los odbornikos...
AmOK
Ta "infografika" je fakt uzasna... Idealne by bolo, kopirovat sem cele zahranicne weby a neobtazovat sa uz ani s prekladom textu. Pripadne by stacil nazov clanku a pod nim link. Fakt vam to v redakcii pripada normalne, ked na prvom obrazku ku skutocne zaujimavej teme je vzdialenost uvadzana v milach a hmotnost v librach? Myslim, ze sme este stale na slovensku! Ak budem citit potrebu studovat nejake obrazkove, anglicke texty, tak ich urcite nebudem hladat na slovenskych portaloch.
Pridať nový komentár
TOPlist