Hubble zachytil tranzit hviezdy pred vzdialenou galaxiou

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Hubbleov vesmírny teleskop HST (NASA/ESA) je známy svojimi dychberúcimi snímkami vesmíru. 

Na prvý pohľad sa zdá, že jeho nový obrázok nie až tak zaujímavy. To, čo ukazuje je len rozmazanosť špicatých hrotov, škvrnité zhluky a zvláštne farby, avšak akonáhle viete, na čo sa pozeráte, stane sa tento obrázok rovnako úchvatným ako ostatné Hubblove snímky. Zistíte, že tentokrát Hubble zachytil vzácny okamih – hviezdu podobnú Slnku putujúcu cez vzdialenú galaxiu.

V hlavnej úlohe hrá hviezda s označením HD 107146 obklopená diskom kozmického materiálu, ktorý z našej pozície pozorujeme priamo zhora. Ten by mohol byť obdodou pásu asteroidov a planétok nachádzajúceho sa v Slnečnej sústave pomenovaného ako Kuiperov pás. Navyše, táto hviezda je veľmi podobná nášmu Slnku, čím sa zvyšuje jej atraktivita medzi astronómami.

Na zachytenom snímku prechádza HD 107146 cez vzdialenú galaxiu nazývanú Vermin Galaxy, ktorú Hubble objavil v roku 2004 pomocou Hubble's Advanced Camera for Surveys a opakovane ju pozoroval v roku 2011 za pomoci prístroja zvaného Hubble's Space Telescope Imaging Spectrograph. Táto galaxia sa nám stratí z dohľadu okolo roku 2020. Dovtedy však môžeme ťažiť vedomosti z jej pozorovania. Vieme totiž, že ako jas galaxie prechádza diskom okolo hviezdy HD 107146, mierne mení parametre jej žiarenia. Na základe týchto zmien vieme usudzovať o vlastnostiach materiálu, z ktorého je tvorený disk v sústave HD 107146.


Credit: ESA/Hubble & NASA

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Hubble
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Táto galaxia sa nám stratí z dohľadu okolo roku 2020.
A preco sa nam strati z dfohladu ?

Galaxia sa stratí z dohľadu, lebo bude zakrytá tou hviezdou, ktorá prechádza popred ňu.

Re: Hubble zachytil tranzit hviezdy pred vzdialenou galaxiou

Pretoze vesmir sa rozpina a vsetky galaxie sa od seba vzdaluju. Po 2020 uz bude tak daleko, ze ju uz HST neuvidi.

Poslať nový komentár

TOPlist