Hmyzom inšpirovaný lietajúci robot

Váži len dvanástinu gramu a svojimi trojcentimetrovými krídlami pri lete mávne 120 krát za sekundu.

Mikrorobotické laboratórium Harvardovej Univerzity prezentovalo prvý kontrolovaný let mikrorobota  s mávajúcimi krídlami. RoboVčela (RoboBee) vertikálne vzlietla, vznášala a otáčala sa. Let je výsledkom 12 rokov výskumu, a reprezentuje absolútny vrchol súčasných technológií v oblasti mikrovýroby a kontroly systémov. Vo všetkých použitých technológiách museli pri vývoji začať od nuly. Ako hovoria autori v tlačovej správe o prvom lete, keď dokončili jednu vec a prešli k ďalšej, hneď sa objavilo viacero nových problémov, akoby sledovali pohyblivý terč.

Napríklad pre mikroroboty potrebujete ekvivalent svalov, ktoré by rozhýbali krídla RoboVčely. Väčšie roboty môžu použiť elektromotory. Ale pre mikroroboty žiadna podobná technológia neexistovala. Výskum vyústil do použitia piezoelektrického mechanizmu pozostávajúceho z keramických pásikov sťahujúcich a rozťahujúcich sa po aplikácii elektrického poľa.

Pohyb každého krídla RoboVčely je nezávisle riadený v reálnom čase. Takéto ovládanie je nutné v prostredí malých rozmerov kde aj malé zmeny v prúdení vzduchu môžu ovplyvniť letovú dynamiku mikrorobota. Riadenie musí reagovať extrémne rýchlo aby udržalo stabilitu miniatúrneho letiaceho objektu. Riadiace príkazy a energia sú privádzané tenkým káblikom, keďže potrebnú hustotu uloženia energie žiadna z existujúcich technológií neposkytuje. Nezávislý let bude možný až s príchodom technológií miniatúrnych palivových článkov s dostačujúcou hustotou energie.   

Popis mikrorobotov zverejnil štvorčlenný autorský tím z Harvardovej Univerzity v prestížnom odbornom magazíne Science

 

 
 
Komentáre (1)
passco
To poteší vymyslieť niečo čo sa ešte nedá používať :D
Pridať nový komentár
TOPlist