Hawking tvrdí, že vyriešil ohromnú záhadu čiernych dier

, Autor: Pavol Bobik

Ide tu o jeden z najzákladnejších princípov fyziky, ktorým je princíp zachovania informácie. Ak by sa našiel dej pri ktorom tento princíp neplatí, tak by stratil univerzálnu platnosť zákon zachovania energie.

Takýmto javom sa už pár desaťročí javí byť pád častíc do čiernej diery, ktorá sa kvantovomechanicky vyparuje.

Stephen Hawking včera v Štokholme oznámil, že prišiel s vysvetlením a riešením z ktorého vyplýva, že informácia sa zachováva aj pri objektoch, ktoré boli pohltené čiernou dierou. Informácia sa zachováva nie vnútri čiernej diery, ale na jej hranici, na takzvanom horizonte udalosti čiernej diery. Informácia je tu, na hranici čiernej diery, za ktorou z nej už niet návratu, uložená vo forme 2D hologramu.

Možno sa to niektorým zdá byť povedomé. Vravíte si, nečítal som už o tomto riešení kdesi, nevidel som to na dokumentárnom kanáli. Máte pravdu, riešenie, ktoré sa zdá byť podobným existuje. Tento problém je už vyriešený Leonardom Susskindom a Gerardom Hooftom pomocou teórie strún. Pre vysvetlenie samotného problému a riešenia odkážeme čitateľa na knihu Leonarda Susskinda, autora strunového riešenia nesúcu titul Vojna o čierne diery, Súboj so Stephenom Hawkingom o záchranu princípov kvantovej mechaniky

Susskindovo riešenie doplnené nobelovcom Hooftom a Hawkingovo riešenie sa zdá byť podobné z dvoch dôvodov. Prvým je, že pri  všetkých výkladoch zachovania informácie v čiernej diere, ktoré nájdete v článkoch, ktoré na vás dnes vychŕlia rôzne média je potrebné si uvedomiť nasledujúce. Ide otázku, o ktorú vedú desaťročia intelektuálnu vojnu najlepší fyzici na svete. Je to skutočný súboj titánov. Problém je mimoriadne komplexný a vysvetliť ho krátko a zrozumiteľne je mimoriadne ťažké. Dve riešenia rovnakého problému sa vďaka zjednodušeniam potrebným pre plochu spravodajského článku môžu ľahko zdať podobnými.

Druhým dôvodom je, že rozdiel medzi riešeniami nie je úplne jasný ani samotným aktérom vojny o čierne diery. Stephen Hawking teraz prišiel so svojím riešením problému. Samotný Hooft bol prítomný priamo na Hawkingovej Štokholmskej prednáške, a tvrdí, že ich riešenia sú podobné. Rozdiel Hooft zistí, ako sa píše v jeho vyjadrení zverejnenom v článku vo Washington Post, až pri porovnaní matematiky oboch riešení.


Hooft a Hawking na včerajšej prezentácii v Štokholme. Credit: Håkan Lindgren

 

Kľúčové slová
Čierne diery
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Ciernu dieru nad bratislavskym hradom nikdy nevyriesi.

ta cierna diera je pod hradom :P

... a hlavne vedľa hradu v Národnej zrade

Horizont udalostí už vysvetlila por. Cartrova z SG-1, tak neviem čo pišta vyriešil, keď sme to už vedeli. Inak aby sta vedeli, aj premier chodi na okraj diery pre info, a možno aj do diery ...

Keďže Zákon zachovania platí, musí platiť i Zákon zachovania informácií.
Ak mám bielu loptu (stoličku) nemusím dokazovať ani jej bielosť a ani jej loptovitosť (stoličkovitosť).
Konkrétna vlastnosť (bielosť) je vnímaná ako informácia zmyslom pozorovateľa a abstraktná loptovitosť (stoličkovitosť) takisto. Tá informácia abstraktná nie je nikde zapísaná a predsa existuje, pokiaľ existuje aj objekt. Ak objekt pohltí Čierna diera , čo sa stane so stoličkovitosťou a loptovitosťou?
Horšie je to s informáciami o objektoch, ktoré nie sú v zornom poli pozorovateľa. Ak časticu pozorujeme v kvantovom svete správa sa inak, ako keď si ju nevšímame (nemeriame).
Ako to vlastne je? Veď aj tvorcovia Kvantovej mechaniky tvrdia, že jej nerozumejú.

Aby som doložil to tvrdenie o zložitosti, prikladám vyjadrenie prednášateľa experta:
Aby som odcitoval začiatok druhej prednášky Richarda Feynmana o kvantovej elektrodynamike na Novom Zélande :
Toto je moja druhá prednáška a vidím, že dnes je tu viac poslucháčov, ako naposledy.
Tí, ktorí tú minule neboli, nebudú rozumieť tomu, čo hovorím .
Tí, ktorí tu posledne boli, tomu tiež nebudú rozumieť, ale tí vedia, že je to v poriadku.
Ani ja tomu totiž nerozumiem .
Nikto tomu nerozumie.

Ak cierna diera pohlti bielu loticku/stolicku ktoru predtym videl nejaky pozorovtel, tak informacia, resp. pojem bielosti a loptickovitosti/stolickovitosti ostane v mysli vzdialeneho pozorovatela. NIc sa teda nestrati. Koniec koncov nikde nie je napisane, ze to bola jedna jedina biela lopticka/stolicka vo vesmire.

Ale ak cierna diera pohlti bielu loticku/stolicku ktoru predtym nikto nikdy vo vesmire nevidel, pojem bielosti a loptickovitosti/stolickovitosti defacto nebude existovat, pretoze nikde v okoli ciernej diery v celom vesmire nevznikla taka asosiacia. Teda nema sa co stratit.

Ale co ked cierna diera pohlti pozorovatela, ktory ako jediny vo vesmire vie co je bielost a loptickovitost/stolickovitost?

Robis zakladne (primitivne) chyby v predpokladoch:

... abstraktná informácia nie je nikde zapísaná a predsa existuje, pokiaľ existuje aj objekt...
cele ZLE:

- kazda informacia je predsa abstraktna ked sa na to tak pozerame, aka ina by mala byt? ale ked sa na to pozerame z materialistickeho hladiska, ziadna informacia NIE JE abstraktna, pretoze informacia je prezentovana usporiadanim, resp. stavom hmoty (na roznej urovni)
- je zapisana na molekularnej urovni, co sa prenasa az do interakcie neuronov v mozgu pozorovatela
- takato raz "zapisana" informacia moze pokojne existovat aj ked neexistuje objekt, pomocou ktoreho sme ju ziskali ... hovori sa tomu pamat/skusenost/spomienky ...

Informacia je abstraktna, to co je usporiadane z atomov/molekul je stav, ktory pozorovatel na zaklade nadobudnutej informacie vie rozoznat, kebyze dany stav nepozna (nemal informaciu o danom stave/zoskupeni) tak je to prenho nova informacia. Podobne ako si nastolil otazku - co ked zanikne posleny clen znajuci danu informaciu.. informacia "zanikne" ..ale nie uplne, ved co raz bolo, tak to aj ostane, i ked len "v spomienkach"(logoch).. Povedzme to tak, ze informacia sa viaze na hmotu/rozmer, ale nie je jej/jeho sucastou..

preco stale pocitate LEN s touto dimenziou, resp v tejto... ved je to smiesne

MOJA TEÓRIA MLYNČEKA NA MÄSO
Makrosvet - Ako makrosvet sa označuje tá časť prírody, v ktorej platia zákonitosti klasickej fyziky . Ide o svet , ktorý je svojimi rozmermi pochopiteľný a pozorovateľný ľudskými zmyslami .
Mikrosvet - Ako mikrosvet sa označuje tá časť prírody , ktorá sa zaoberá zložením hmoty v mierkach menších ako ( približne) 10-8 cm , teda na atomárnej a subatomárnej úrovni .

Ak teda Mlynček na mäso bude Čierna diera a hodím do nej stoličku (maličkú) pretiahne sa do d´žky a rozbije sa na častice mikrosveta a tlačí ostatný materiál von , ktorý prirovnávam k Hawkingovmu žiareniu. Teda inak povedané informácia vstupujúca vyvoláva nepretržitý prúd informácií na výstupe svojím tlakom. Keďže čas v Čiernej diere (mlynčeku neexistuje) je to informácia okamžitá bez oneskorenia.
Ergo : Informácia nezaniká, nezostáva ako hologram na Horizonte udalostí a svet kauzality je zachránený. A Zákon zachovania tiež. O tom som nikdy nepochyboval.

PODLA TEJTO TEORIE BY SME MALI VERIT, ZE TELEPORTACIA FUNGUJE... a co ten teleport spravi s dusou? ktoru nevieme ani "zmerat"

Ak je dusa ciste produktom mozgu, tak teleport tvoju dusu znici a vznikne nova dusa u toho cloveka co "vznikol" teleportaciou. Pre vsetkych ostatnych to budes stale ty, ale "ty povodny" uz vnimat svet okolo nebudes (v podstate budes mrtvy).

Druha moznost je, ze dusa je produktom kvantovej previazanosti castic vesmiru a castic mozgu. Takato hypoteza existuje, ja som ju nevymyslel. V takomto pripade sa teleportujes "kompletne" a budes nadalej zit a vnimat tam, kde si sa teleportoval. Ja sa priklanam k tejto druhej moznosti.

Poslať nový komentár

TOPlist