Falcon 9, správy po prvom štarte

V piatok večer sme spolu v online reportáži sledovali prvý štart rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Štart bol úspešný, a k dispozícii sú už aj prvé informácie o lete.

Prvý pokus o štart bol prerušený v poslednej sekunde odpočítavania. Ako sa neskôr ukázalo, šlo o chybu senzora jedneho z motorov, ktorý prinášal údaje mimo stanoveného rozhrania povoľujúceho štart. Hodinu a 15 minút po tomto prvom štarte sa uskutočnil druhý pokus. Tento sa už podaril. Štart prebehol úspešne, prvý stupeň fungoval po celú dobu letu v atmosfére dobre. Následné oddelenie prvého a druhého stupňa bolo tiež úspešné rovnako tak aj štart motora druhého stupňa. Let a urýchľovanie druhého stupňa prinieslo finálny úspech v podobe dosiahnutia orbity a to veľmi blízko plánovaných parametrov. Jednoznačný úspech. Mimoriadny na prvý let.

Samozrejme, drobné chybky sa vyskytli. V poslednej fáze letu druhého stupňa tento pomaly rotoval, ako je vidieť z videa zachytávajúceho let. V SpaceX budú teraz analyzovať údaje získané z letu a na ich základe sa budú robiť úpravy na Falcone 9, tak aby sa pri nasledujúcich letoch tieto problémy už neobjavili. S rotáciou je spojená jedna zaujímavosť, ku ktorej sa ešte vrátime. Druhým oznámeným problémom je zlyhanie zariadenia, ktoré malo otvoriť padáky prvého stupňa. Prvý stupeň Falconu 9 po vyhorení paliva padá späť na zem, a po otvorení padákov by mal dopadnúť tak, že po vylovení z oceánu by po očistení, opravení atď. mal byť opätovne použiteľný. Presnejšie o to sa SpaceX snaží, pretože viacnásobná použiteľnosť prvého stupňa zníži cenu jedného letu Falconu 9. Čo je samozrejme veľmi dôležité, a nielen preto, že SpaceX je komerčná spoločnosť. Mať čo najlacnejšie lety do vesmíru je v záujme celého kozmického priemyslu a výskumu. Toto sa nepodarilo, keďže bez padákov sa prvý stupeň pri páde zničil. Aj s padákmi, by poškodenia možno boli príliš veľké, avšak práve to bolo tiež predmetom testovania pri prvom lete.

Pripomeňme si prečo bol tento let taký dôležitý. Najväčším problémom kozmických letov je, že sú veľmi, ale naozaj veľmi drahé. Otázkou je či sa dajú realizovať lacnejšie. Včerajší let bol o tom či je ich možné realizovať lacnejšie. Cieľom SpaceX je zníženie cien dopravy nákladov a ľudí do vesmíru. Cieľom je zníženie na desatinu súčasnej úrovne. Ceny za štart Falconu 9 sa pohybujú v okolí 50 miliónov dolárov. Štart porovnateľnej rakety Atlas V stojí 150 miliónov a štart raketoplánu miliardu.

Pozrime sa na ohlasy a komentáre po lete, ktoré mnohé ilustrujú a prinášajú aj pár veľmi zaujímavých informácii.

Za oficálneho vyjadrenie NASA:
Charles Bolden, hlavný administrátor NASA (vedúca pozícia agentúry) v piatkovom vyhlásení: "Gratulujeme SpaceX k dnešnému štartu Falconu 9. SpaceX dosiahla dôležitý miľník v snahách o privátnu dopravu (do vesmíru) a posunula spoločnosť o krok bližšie k doprave nákladov na Medzinárodnú Vesmírnu Stanicu".

Z vyjadrení SpaceX cítiť bezprostrednú radosť po štarte.

Elon Musk, ktorý je zakladateľom SpaceX a stojí za týmto úspechom, po piatkovom lete povedal "je to jeden z najlepších dní môjho života" a "ukazuje, že aj malá spoločnosť ako SpaceX može dosiahnuť skutočné zmeny/výsledky". Odhaduje dobu analýzy dát z letu približne na jeden mesiac.

Kto je Elon Musk si môžte prečítať v našom článku Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu.

Spomedzi informácii, ktoré sa objavili po štarte je jednou z najzaujímavejších tá ktorá hovorí o rozhovoroch medzi SpaceX a NASA o možnosti verejno-súkromného vývoja superťažkého nosiča, ktorý by nakoniec mohol byť kľúčovým prvkom programu medziplanetárnych letov a možno aj letu (s ľudskou posádkou) na Mars.

Dlhodobým cieľom SpaceX je demokratizácia vesmíru, umožnenie prístupu do vesmíru čo možno najväčšiemu počtu ľudí. V roku 2013 chce dopravovať astronautov na ISS, a do piatich šiestich rokov už aj platiacich zákazníkov.

Na otázku ako budú oslavovať piatkový let Elon Musk povedal "myslím, že s veľkým množstvom margerít".

Nadšených vyjadrení je mnoho. No, ozvali sa aj kritici. Proces penzionovania raketoplánov a následný plán zveriť zásobovanie (za americkú stranu) súkromným spoločnostiam na roky pokiaľ NASA nebude mať vlastný nosič (min. do roku 2015) je predmetom intenzívnej diskusie. Za kritikov citujme napríklad senátorku Kay Bailey Hutchison (senátorka za Texas) podľa ktorej je to "oneskorený znak, že snaha vyvinúť komerčné kapacity (pre zásobovanie ISS) ukazuje pár sľubných pokrokov. Avšak nemýľme sa, aj tento mierny úspech je viac než rok za plánovaným termínom, a projektové termíny ostatných privátnych spoločnosti sú zaspaté rovnako". Je pravda, že termín štartu Falconu 9 bol 10 krát odložený.


 



Na koniec si povedzme o zaujímavosti spojenej s týmto letom. Rotujúci druhý stupeň má na svedomí mnoho pozorovaní UFO v Austrálii. Rotácia horúcich splodín horenia druhého stupňa vyvolala efekt podobný neúspešnému testu ruskej raketu Bulava minulý rok, a bola mylne mnohými pokladaná za UFO.
 





Komentáre (3)
Broslowski
Ze ufo:-) dobreeee.. tak dufam ze budu dalsie onlinereportaze bolo to super:-)
FoxWear
To dufam aj ja, som mal na IE zapnuty prenos a na chrome som zasa cital komentare k tomu, a po dlhych 4 hodinach sme sa dockali vytuzeneho.
window
<p>Nike SB Blazer Lo – Black Black</p> <p>If you are looking for an everyday shoe, check out these <strong><a href="http://www.hijordan.com/">jordan shoes</a></strong> kicks. You can wear these shoes with any outfit imaginable. If you are looking for a good gift idea for a sneakerhead, you can’t go wrong with this pick.</p> <p>These <strong><a href="http://www.hijordan.com/">air jordan shoes</a></strong> have a true black-on-black colorway. The <strong><a href="http://www.hijordan.com/">jordan</a></strong> is so quietly riding on the side of the shoe that it’s easy to miss it. Even the Nike logo on the tongue is featured in black-on-black. To contrast the black, this shoe has white laces and a white sole. </p> <p>You can buy these shoes at <strong><a href="http://www.buyguccishoes.com/">gucci shoes</a></strong> for just $74.99.</p> <p>&nbsp;</p>
Pridať nový komentár
TOPlist